Občanské sdružení Lymfom Help, o.s. od roku 2005 pomáhá, sdružuje a poskytuje rady pacientům s maligním lymfomem, jejich blízkým a přátelům. MojeMedicína na XXIV. Olomouckých hematologických dnech zastihla Markétu Čermákovou, koordinátorku aktivit Lymfom Helpu a zeptala se jí na činnost organizace i na spolupráci s lékaři.

Video

Textový přepis

Tip: Kliknutím na místo v textu, přetočíte přehrávané video.

Markéto, stojíme u stánku občanského sdružení Lymfom Help. Mohla byste toto občanské sdružení a jeho aktivity představit? Lymfom Help je občanské sdružení, které pomáhá pacientům s lymfomem. Poskytuje jim různé služby od informací, přes setkávání s dalšími stejně nemocnými lidmi, až po právě propagační akce, které také máme - některé propagační projekty, osvětové v podstatě. Na Vašem stánku je vidět mnoho materiálů. Čemu se v současné době Lymfom Help nejvíce věnuje nebo jaké konkrétní projekty právě teď realizuje? Teď máme dva takové hlavní velké projekty. Jedním z nich je Život na druhou, kdy rodiče, většinou maminky, ale i někteří tatínci, měli dítě, narodilo se jim miminko po léčbě lymfomu, což je takový malý zázrak. Shromáždili jsme ty jejich příběhy, Sára Saudková vyfotila ty rodiny a my z toho teď právě i tady máme fotografickou výstavu. Plánujeme i kalendář pro příští rok a další aktivity. A tím druhým projektem? - Tím druhým projektem je audio knížka Velcí herci zpívají malým dětem, kdy populární herci nazpívali dětské písničky a nakreslili k tomu i obrázky. Tady máme pohledy z těch obrázků. Originály byly vydraženy, což potom bylo i finančním přínosem pro naše sdružení. A i ta knížka je tu k dispozici. Jakým způsobem se dá do Lymfom Helpu dostat? Jakým způsobem se dá občanské sdružení kontaktovat, ať už když se jedná o pacienty, nebo třeba o nějaké lidi, kteří by rádi podpořili tyto bohulibé činnosti občanského sdružení Lymfom Help? Máme webovou stránku, která je zároveň informační, ale je tam i kontakt, www.lymfomhelp.cz. Tam nemůžou lidé najít náš e-mail, stačí poslat e-mail a my už se s nimi dohodneme. A nebo potom vydáváme pravidelné buletiny dvakrát do roka a i v buletinu je přihláška pro členy nebo příznivce sdružení. Kromě této formy komunikace existují i nějaká setkání pacientů, kteří jsou členy občanského sdružení Lymfom Help? Pořádáme setkání pro členy i nečleny i příznivce. Máme pravidelná setkání v Praze každý měsíc jednou měsíčně. Potom máme regionální setkání jednou ročně. A i víkendové setkání, letos jsme byli na Ostružné, kde to byl celý víkend pro pacienty a jejich rodiny a blízké. Právě teď se nacházíme na lékařském kongresu. Mě by zajímalo, jak aktivity občanského sdružení vnímají lékaři, odborníci, jak se k Vám staví? Je zájem o Vaše materiály, Vaše služby i mezi těmito lidmi? Samozřejmě je a jsme za to rádi, že je, protože máme i ohlas od nich a lékaři a zdravotní sestry propagují naše sdružení a informují pacienty o našem sdružení, našich službách. Takže je pro nás velkým přínosem, když o nás lékaři a i ostatní zdravotnický personál ví, protože může býti můstkem k těm pacientům, kteří nás potřebují. Já Vám držím palce, ať se Vám daří ve Vašem úsilí a děkuji za rozhovor. Děkuji.

Stáhněte si prezentaci ve formě podcastu (formát MP3, velikost 2,9 MB)

Další články

 1. Dobře informovaní pacienti zvládají nemoc lépe

  18. 11. 2011 -

  Počty pacientů s maligními lymfomy se zvyšují, podle statistik jde o třetí nejrychleji narůstající onkologické onemocnění.

 2. 15. září: Světový den lymfomu

  15. 9. 2013 -

  Maligní lymfomy, mezi které patří Hodgkinův lymfom, Ne-Hodgkinovy lymfomy a chronická lymfatická leukémie, jsou šestým nejčastějším nádorem v České republice. Každoročně jimi onemocní téměř 2500 lidí, což znamená, že každé 4 hodiny je diagnostikován nový nemocný.

 3. Lymfomy, červen 2009

  30. 1. 2010 -

  3. června 2009 byl hostem rozhlasového pořadu Rodinný lékař doc. MUDr. Marek Trněný, CSc. z Ústavu hematologie a krevní transfuze v Praze.