Plicní rocháda aneb Držte nemoci plic v šachu
25. října 2019 proběhlo v Olomouci satelitní sympozium Plicní rocháda aneb Držte nemoci plic v šachu. Sympozium se věnovalo dvěma diagnózám: karcinomu plic a idiopatické plicní fibróze. Hlavním tématem panelové diskuze byl výrazný pokrok v diagnostice a léčbě obou onemocnění, který zásadním způsobem změnil jejich vnímání a přispěl ke zlepšení kvality a prodloužení života u pacientů. Sympozium se zabývalo i rolí pacienta, protože s vývojem na straně medicínské dochází také ke změně pozice pacienta, který je informovanější a aktivnější. Jeho součástí bylo rovněž představení aktivit společnosti Roche zaměřených na zvyšování informovanosti pacienta.
Na sympoziu vystoupili
K diagnóze karcinom plic:
MUDr. Karel Cwiertka, Ph.D.
prof. MUDr. Aleš Ryška, Ph.D.
prof. MUDr. Vítězslav Kolek, DrSc.
K diagnóze idiopatická plicní fibróza:
prof. MUDr. Martina Vašáková, Ph.D.
MUDr. Martina Šterclová, Ph.D.
Příspěvky ke karcinomu plic
Onkologická onemocnění jsou i s ohledem na stárnoucí populaci stále žhavým tématem. A nutno také podotknout, že to je jedna oblast medicíny, která se prudce rozvíjí. Kam onkologie směřuje a co všechno tento vývoj přináší, nebo může přinést pacientovi? Jak je důležitá informovanost pacienta?
Precizní medicína je téma, které se neskloňuje pouze v oblasti diagnostiky, ale zasahuje také a zejména klinickou medicínu. Co pro prof. MUDr. Vítězslava Kolka, DrSc. tento pojem znamená a co přináší nebo může přinést jemu jako lékaři a také jeho pacientům? Jak se změnila léčba, pohled na pacienta a komunikace s ním za dobu jeho praxe?
Jak hodnotí patolog prof. MUDr. Aleš Ryška, Ph.D. vyšetřování karcinomu plic a jeho vývoj z pohledu své praxe? V současnosti je hodně skloňovaným pojmem personalizovaná medicína - co pro něj jako patologa tento přístup znamená a jak zasahuje do jeho každodení práce?
Příspěvky k idiopatické plicní fibróze
IPF je vzácné a velmi závažné onemocnění, jehož prognóza je minimálně srovnatelná ne-li horší než u některých onkologických diagnóz. Prof. MUDr. Martina Vašáková, Ph.D. se léčbě onemocnění plicního intersticia věnuje již řadu let. Jak se podle ní v posledních 20-30 letech změnil pohled na toto onemocnění? Lze stále považovat IPF za vzácné a neléčitelné onemocnění? Jaké jsou současné léčebné možnosti a jaké možnosti slibuje blízká budoucnost?
IPF je onemocnění, jehož prognóza úzce souvisí se správnou a včasnou diagnózou. Došlo, podle MUDr. Martiny Šterclové, Ph.D. v poslední době k nějaké změně, která by zjednodušila lékařům stanovení diagnózy a urychlila tak pacientovi přístup k léčbě?
Rozhovory s lékaři
Další informace
Zhoubné nádory plic
Idiopatická plicní fibróza
Personalizovaná medicína
CZ/RESP/0120/0001