Lázeňská léčebně rehabilitační péče u pacientů s RS
Lázeňskou péči musí vždy doporučit ošetřující lékař, návrh podává praktický lékař nebo ošetřující lékař při hospitalizaci a podléhá schválení revizním lékařem zdravotní pojišťovny.
Pokud praktický lékař, který na pacienta či pacientku každý měsíc pobírá kapitační platbu, odmítá návrh napsat, je na zvážení pacienta či pacientky změna praktického lékaře. Další možností, jak podat žádost o lázeňský pobyt, je se zprávou od neurologa z RS centra vyhledání ambulantního neurologa v místě bydliště.
Intenzivní terapeutický program zaměřený na pacientky a pacienty s roztroušenou sklerózou jsou dostupné po celém Česku. Lázeňské programy jsou zaměřeny na upevnění a zlepšení celkové kondice klientů, programy vhodně kombinují různé druhy pohybových procedur a dokáží tak obsáhnout celé spektrum pohybových obtíží, které klienti s RS mají – stabilita, jistota chůze, úbytek svalové síly, zhoršená koordinace.
Pohybovou terapii často doplňuje složka kognitivního tréninku a psychoterapie, která ve značné míře také napomáhá maximalizaci výsledků rehabilitace.
Rehabilitace nebo lázně?
O způsobu rehabilitace rozhoduje ošetřující lékař. Ambulantní rehabilitace je vhodná pro pacienty, kteří nepotřebují další ošetřovatelskou péči, jsou mobilní (tj. mohou na rehabilitaci dojít nebo použít dopravní prostředek) nebo se u nich nepřidružuje další onemocnění, které by poskytnutí ambulantní péče znemožňovalo. Pokud rehabilitaci není možné poskytnout ambulantně nebo tento způsob léčby neumožňuje zdravotní stav pacienta, pak ji lze realizovat na lůžku zdravotnického zařízení. O tom, která forma lůžkové rehabilitace je pro pacienta nejvhodnější, rozhoduje opět ošetřující lékař i neurolog z RS centra. Ten také může zajistit přímé přeložení pacienta na rehabilitační lůžko.
V případě nezbytnosti rehabilitace v odborném léčebném ústavu stanoví zákon o veřejném zdravotním pojištění ošetřujícímu lékaři při hospitalizaci nebo registrujícímu praktickému lékaři podmínku, a to vystavit pacientovi návrh na léčebně-rehabilitační péči. Návrh potvrzuje revizní lékař pojišťovny. Návrh musí být vystaven také v případě lázeňské léčebně-rehabilitační péče, a i ten potvrzuje revizní lékař pojišťovny. U tohoto typu péče zákon stanoví ještě další podmínky, které musí být naplněny, aby mohl být lázeňský pobyt hrazen z prostředků veřejného zdravotního pojištění. Špičkovou rehabilitační péči pacientů s RS nabízí například Rehabilitační nemocnice Beroun.
Lázeňská péče neboli lázeňská léčebně rehabilitační péče, je péčí následnou. V České republice je poskytována jako následná lůžková péče, a proto je poskytována výhradně jako lůžková, nikoliv ambulantní. Jedná se o součást léčebného procesu k urychlení rekonvalescence pacienta. Péče je hrazená, pokud jsou splněny podmínky pro poskytování a úhradu lázeňské péče z prostředků veřejného zdravotního pojištění.
Lázeňská léčebně rehabilitační péče hrazená ze zdravotního pojištění nemá formu zdravotní dovolené, proto u ní existují časová omezení a další limity. Může nastat i situace, kdy pacient kvůli požadovanému odkladu nástupu či špatně vyplněnému návrhu lékařem svůj nárok na bezplatné lázně ztratí.
Je třeba také upozornit, že lázeňská léčba je pojištěnci hrazena, jen jde-li o nezbytnou součást léčebného procesu, a tehdy, kdy je indikovaná podle příslušných zákonných norem, definovaných zejména Indikačním seznamem – příloha č. 5, která je součástí Zákona o veřejném zdravotním pojištění č. 48/1997 Sb.
Nejedná se o rekreaci, takže je sice možno přihlédnout k přání pojištěnce, že by nechtěl jet do lázní v zimním období, nebo naopak, ale toto přání není pro vystavení návrhu určující.
Nárok na lázně 2024
Pokud pacientovi v lékařské zprávě doporučíte, že by měl lázně absolvovat, neznamená to automaticky, že do nich pojede na účet pojišťovny. Aby se jednalo o nárok na lázně zdarma, musí návrh nejprve schválit specializovaný revizní lékař pojišťovny, u které je pacient registrován.
Typy lázeňské péče
- Základní léčebný pobyt – lázeňská péče je pacientovi poskytnuta poprvé
- Opakovaný léčebný pobyt – další léčebný pobyt
Z hlediska platby za péči z prostředků veřejného zdravotního pojištění se dělí na:
- komplexní lázeňská péče – navazuje na lůžkovou péči nebo specializovanou ambulantní zdravotní péči a je zaměřena na doléčení, zabránění vzniku invalidity a nesoběstačnosti nebo na minimalizaci rozsahu invalidity, je plně hrazena z prostředků veřejného zdravotního pojištění
V případě komplexní péče si pacient může sám platit nadstandard v ubytování, zdravotní pojišťovna hradí náklady na léčení, ubytování a stravování ve standardní úrovni. Dopravu do lázeňského zařízení a zpět hradí pouze v případě, že zdravotní stav pacienta podle vyjádření ošetřujícího lékaře, který tuto dopravu indikuje, neumožňuje dopravu běžným způsobem bez použití dopravní zdravotní služby.
- příspěvková léčebná péče – zdravotní pojišťovna hradí pouze standardní léčení, ostatní výdaje za lázeňský pobyt si pacient platí sám. Tato péče může být poskytnuta jednou za dva roky, nerozhodne-li revizní lékař jinak.
Délku pobytu určuje Indikační seznam pro lázeňskou léčebně rehabilitační péči (příloha č. 5 k Zákonu č. 48/1997 Sb.). U roztroušené sklerózy a jiných demyelinizačních onemocnění v remisi je délka základního léčebného pobytu pro komplexní péči stanovena na 28 dnů s možností prodloužení. Je-li lázeňský pobyt poskytován jako opakovaný (1x v průběhu 24 měsíců), činí délka pobytu 28 dnů u komplexní péče a 14 nebo 21 dnů u příspěvkové formy péče.
Dle zkušených rehabilitačních pracovníků a pracovnic RS center pacienti s RS nejčastěji využívají pro lázeňské pobyty Jáchymov, Janské Lázně, Klimkovice, Ostrožskou Novou Ves, Slatinice, Teplice, Velké Losiny a Vráž u Písku.
Termín pro nástup do lázní
Časových omezení pro lázeňskou péči je víc. Prvním je v některých případech limit stanovený u dané indikace přímo v indikačním seznamu pro lázeňskou léčebně rehabilitační péči. Týká se zejména lázeňské péče po chirurgických výkonech, které se pacientů s RS mohou také týkat, kdy je podmínkou nastoupit lázeňskou léčbu do stanoveného počtu měsíců po úrazu nebo operaci.
Druhý časový limit pro nástup na lázeňskou léčbu, který se týká všech indikací, je dán platností návrhu a počítá se od doby vystavení návrhu. Jestliže se jedná o komplexní lázeňskou léčebně rehabilitační péči v I. pořadí naléhavosti (například o překlad z nemocničního lůžka na lůžko v lázeňském zařízení), musí pacient nastoupit lázeňskou léčbu do jednoho měsíce od data vystavení návrhu ošetřujícím lékařem. Návrh přitom musí potvrdit revizní lékař regionální pobočky pojišťovny podle sídla zdravotnického zařízení.
U pořadí naléhavosti II. musí být dodržen termín nástupu nejpozději do tří měsíců od data vystavení návrhu, později ztrácí návrh platnost. U příspěvkové lázeňské léčebně rehabilitační péče je stanoven termín nástupu léčení nejpozději do šesti měsíců od data vystavení návrhu.
Další limit platí pro případný opakovaný pobyt, tedy pro pacienty a pacientky, kteří mají nárok na opakované lázně – zde je vždy indikačním seznamem stanoveno, že pacient musí léčení nastoupit do určeného počtu měsíců od začátku základního pobytu, nebo naopak nejdříve x měsíců od začátku základního pobytu.
Mgr. Hana Potměšilová
M-CZ-00003613