Na základě uvedené zdravotnické odbornosti vám nemůžeme zpřístupnit odborný obsah určený pro nelékařské zdravotnické pracovníky, studenty lékařských fakult a zdravotnických škol, lékaře a lékárníky. Máte-li odpovídající zdravotnickou odbornost, potvrďte to prosím. Potvrzuji, že jsem: Lékař nebo lékárník Nelékařský zdravotnický odborník Laik

Doc. MUDr. Eva Králíková, CSc.

Centrum pro závislé na tabáku

Doc. MUDr. Eva Králíková, CSc.

Doc. MUDr. Eva Králíková, CSc. pracuje jako učitel na Ústavu hygieny a epidemiologie 1. LF UK a VFN a vede Centrum pro závislé na tabáku III. interní kliniky 1. LF UK, kterým prošlo od jeho vzniku v roce 2005 na 5000 pacientů. Podobných center je dnes 40, kontakty jsou na webu Společnosti pro léčbu závislosti na tabáku (SLZT)WWW.SLZT.CZ, konkrétně http://www.slzt.cz/centra-lecby . Centrum ve VFN je však zatím jediným, které se věnuje kuřákům po celou pracovní dobu - ostatní mají tuto možnost jen např. některá odpoledne v týdnu. 

Schéma návštěv tomto centru ve VFN na Karlově náměstí v Praze je následující: vstupní návštěva trvá kolem hodiny, vyplňují se základní dotazníky a proběhnou základní klinická vyšetření, případně se domluví další vyšetření pokud je třeba (asi 20 % pacientů). Druhou návštěvou je vstupní intervence, která trvá zhruba dvě hodiny. Na jejím konci se většinou domluvíme na užívání léků, které zabrání abstinenčním příznakům - nejsou však “proti kouření”, proto je třeba především práce na sobě. Kontrolní návštěvy jsou kratší, kolem 30 minut. Pacienty sledujeme rok od poslední cigarety. Říkáme jim, že pokud chtějí přestat, jsou u nás dobře - nikomu selhání nevyčítáme, je to vždy cesta k dalšímu pokusu, který už může být úspěšný. V průměru přijdou pacienti během tohoto roku celkem 5x a podrobný popis návštěv je pod mapkou center  na http://www.slzt.cz/centra-lecby . Léčba je tu hrazena ze zdravotního pojištění, kuřáci si jen kupují případné léky v lékárně. I na ty však některé pojišťovny přispívají, viz rovněž pod mapkou center na http://www.slzt.cz/prehled-zdravotnich-pojistoven-prispivajicich-na-k .

Videa a prezentace publikované na portálu

Nabízíme vám záznam živého webcastu o závislosti na tabáku, ve kterém Doc. MUDr. Eva Králíková, CSc. hodinu zodpovídala vaše otázky a dávala rady a tipy, jak se kouření zbavit. Ptali jste se na vodní dýmky v čajovnách, e-cigarety, opékání buřtů, šňupací tabák a na mnoho dalšího. Víte, co má snaha přestat kouřit společného s rozvodem nebo snahou naučit se jezdit na kole a co má společného šest krabiček s jedním rentgenovým snímkem? Patříte-li mezi jeden a tři čtvrtě miliónu kuřáků v České republice a chcete přestat, určitě si záznam poslechněte. Nechcete-li poslouchat celý záznam, vyberte si v části "Kapitoly" (u videa) jen témata, která vás zajímají. A na závěr si můžete otestovat své znalosti z oblasti léčby závislosti na tabáku. Video je zajímavé i pro nekuřáky!