Na základě uvedené zdravotnické odbornosti vám nemůžeme zpřístupnit odborný obsah určený pro nelékařské zdravotnické pracovníky, studenty lékařských fakult a zdravotnických škol, lékaře a lékárníky. Máte-li odpovídající zdravotnickou odbornost, potvrďte to prosím. Potvrzuji, že jsem: Lékař nebo lékárník Nelékařský zdravotnický odborník Laik

MUDr. Milana Šachlová, CSc., Ph.D.

Masarykův onkologický ústav Brno, Gastroenterologické oddělení

MUDr.Milana Šachlová, CSc. et PhD se narodila v roce 1959 v Brně. V roce 1984 promovala na LF UJEP (MU) v Brně. Atestovala z vnitřního lékařství v roce 1989 a z gastroenterologie v 1992. V r. 2001 obhájila dizertaci v oboru onkologie, další dizertaci v r. 2008 v oboru preventivního lékařství. V současné době je primářkou gastroenterologického odd. Masarykova onkologického ústavu v Brně. Současně vede Poradnu zdravé výživy a odvykání kouření a Nutriční tým. V popředí zájmu je endoskopická diagnostika a léčba onemocnění zažívacího traktu, nádorová prevence, dědičné formy nádorového onemocnění zažívacího traktu, výživa v onkologii, neuroendokrinní nádory… Je členkou Pracovní skupiny pro nutriční podporu v onkologii při České onkologické společnosti, vedoucí koordinátor skupiny klinické výživy při České společnosti paliativní medicíny, krajský koordinátor Národního programu screeningu kolorektálního karcinomu, předsedkyně sekce Preventivní onkologie při České onkologické společnosti. Je členkou několika odborných společností Věnuje se výuce mladé generace, vedla 10 bakalářských a 23 magisterských prací na LF MU. Pravidelně se podílí na organizaci Brněnských onkologických dnů, zvláště v posledních 3 letech připravuje celodenní sekci pro praktické lékaře. Často přednáší, občas publikuje, je řešitelem několika grantů a projektů. Spolupracuje s neziskovými organizacemi, vedla několik let Ligu proti rakovině Brno. Od roku 1995 vydává pravidelně časopis pro onkologické pacienty ONKO OKNO. Odpovídá na dotazy veřejnosti na webech věnující se prevenci nebo výživě.

Články publikované na portálu

8. října 2009 byli hosty rozhlasového pořadu Rodinný lékař MUDr. Milana Šachlová, CSc. et Ph.D. a Mgr. Ondřej Májek. Pozornost byla také věnována projektu Zastavme kolorektální karcinom. Pořad se zabýval rakovinou tlustého střeva coby nejrizikovějším nádorovým onemocněním.

Videa a prezentace publikované na portálu

Nabízíme vám záznam živého webcastu o prevenci a screeningu zhoubných nádorů tlustého střeva a konečníku. Otázky o výživě, testu na okultní krvácení, kolonoskopii a další vám zodpovídala paní doktorka MUDr. Milana Šachlová, Ph.D. CSc., primářka gastroenterologického oddělení Masarykova onkologického ústavu v Brně a vedoucí Sekce preventivní onkologie České onkologické společnosti. Nechcete-li poslouchat celý záznam, vyberte si v části "Kapitoly" (u videa) jen témata, která vás zajímají. Na závěr si můžete otestovat své znalosti z oblasti prevence. 

8. dubna 2015 odpoledne se uskutečnil živý přenos z největší tuzemské onkologické konference Brněnských onkologických dnů. Veřejnost měla možnost ptát se živě 90 minut na prevenci a včasný záchyt rakoviny. Přinášíme vám záznam. Poslechněte si odpovědi na otázky ze skutečného života. Pokud nenajdete odpověď na tu svou otázku, podívejte se na program dalších živých přenosů o prevenci rakoviny a zeptejte se.   

23. září odpovídala v živém vysílání na portálu MojeMedicina MUDr. Milana Šachlová, Ph.D., CSc., primářka gastroenterologického oddělení Masarykova onkologického ústavu v Brně a vedoucí Sekce preventivní onkologie České onkologické společnosti na otázky o prevenci rakoviny tlustého střeva a konečníku. 

V pátek v podvečer proběhla na brněnském výstavišti diskuse o rizicích a prevenci rakoviny. Odborníci na zhoubné nádory odpovídali živě na otázky, které pokládali občané přes internet v předchozích dnech nebo přímo během diskuse.