PF 2015 a vzpomínka na 2014

PF 2015 a vzpomínka na 2014

Portál MojeMedicina přeje všem svým návštěvníkům klidné Vánoce a těší se na setkávání i v roce 2015, v jehož druhé polovině oslaví portál páté narozeniny. Rádi bychom vám byli i nadále průvodcem světem zdraví a medicíny a tak pro vás chystáme do nového roku mnoho nového a také jedno velké překvapení. Zatím se podívejte, jak šel rok 2014 s portálem MojeMedicina.cz.   

Jak šel rok 2014 s portálem MojeMedicina.cz, aneb nejúspěšnější příspěvky pro laickou veřejnost 

Hned v LEDNU jsme se snažili zbavit návykové zácpy a vyzrát na nespavost v rámci našeho cyklu Dobrá Rada aneb, jak na to. Co se děje v našem těle při nachlazení a v čem měly naše babičky pravdu, nám napověděl ÚNOROVÝ díl s názvem, Jak se vypořádat s nachlazením.  V BŘEZNU se příroda rychle probouzela, teploty atakovaly rekordy a tak jsme si pro jistotu připomněli 10 zásad měření krevního tlaku.  Březen končil, po krátkém ochlazení počasí zase lákalo ke sportům a tak jsme vám připomněli 14 způsobů, jak obvázat končetiny i hlavu. Díl s názvem Jak obvázat části těla obsadil stříbrnou příčku v návštěvnosti všech dílů Dobrých rad. Na bronzový stupínek si v DUBNU vylezla dobrá rada Jak se zbavit nadýmání a zlatou medaili si drží díl, který radí, jak správně připravit Priessnitzův obklad, ale ten byl natočen již v roce 2013. Vraťme se však do tohoto roku, ve výrobě se nám zdržela dobrá rada Jak ošetřit omrzliny a dorazila až po posledních mrazech, tedy spíše mrazíkách na začátku února, celý únor, ani březen, kde se objevovaly teploty přes 20 stupňů, nám nedal šanci k uveřejnění, naštěstí ale přišel KVĚTEN a ledoví muži a tak jsme dvacátý, dosud poslední, díl cyklu "Dobrá rada aneb jak na to" mohli uveřejnit.  Máte-li nápady na další díly "Dobrých rad", napište nám je, prosím na FaceBook MojeMedicina

Srdeční katetrizaceKromě poslední Dobré rady jsme Vám v květnu představili také  44. díl našeho cyklu filmů o vyšetřovacích a léčebných metodách, který přibližoval tentokrát diagnostickou srdeční katetrizaci, což je vyšetřovací metoda, kterou pacient podstupuje, je-li u něj podezření na srdeční chorobu. Mohli jste se podívat, jak vyšetření probíhá, kudy vede cesta k srdci a jak se na vyšetření připravit.

V květnu však přišly především informace z největší tuzemské onkologické akce, Brněnských onkologických dnů. Lékařům a nelékařským zdravotnickým pracovníkům jsme z konference nabídli desítky odborných přednášek, pacientům zase rady pro nově diagnostikované zhoubným nádorem tlustého střeva nebo pro nově diagnostikované zhoubným nádorem vaječníků , co udělat, kam jít, kde se léčit a kde se nechat operovat. 

Funkční vyšetření plicJak probíhá spirometrie, bodypletysmografie, vyšetření difúzní kapacity plic, vyšetření krevních plynů a spiroergomatrie jste dozvěděli v dalším květnovém díle cyklu o vyšetřovacích a léčebných metodách Funkční vyšetření plic, který jsme natočili na Klinice nemocí plicních a tuberkulózy Fakultní nemocnice Brno.

V ČERVNU jsme hubli s dietním plánem a telefonem, na Neurochirurgickém oddělení Nemocnice Na Homolce, jsme ukázali, jak se operují mozkové nádory a připomněli nutnost absolvovat jednou za dva roky preventivní oční vyšetření.

Samovyšetřování varlat - videoNečekaným návštěvnickým hitem byly ČERVENCOVÉ a SRPNOVÉ díly o samovyšetřování prsů a varlat, natočené s paní profesorkou Jitkou Abrahámovou z Thomayerovy nemocnice Praha. Není úplně lehké natočit zajímavé a originální video o samovyšetřování varlat, které by mladé muže chytlo a přesvědčilo. Natočili jsme video o samovyšetřování, které je pravdivé, solidní i návodné a protože z výzkumů zdravotních zvyklostí vychází, že muži se o své zdraví tolik nestarají, zvláště mladí muži na vrcholu sil, kterých se tato diagnóza týká nejvíce, oslovili jsme na FaceBooku maminky a partnerky s prosbou o šíření. Tento příspěvek oslovil více, než 155 tisíc lidí a "lajkovali" a komentovali až na výjimky muži. Podle naší zkušenosti se mladí muži o své zdraví zajímají! 

V srpnu byla vydána zpráva o zdraví českého národa, ve které jsme se dozvěděli, že se jako národ přejídáme, kouříme, pijeme alkohol, nehýbeme se a v poslední době také přestáváme důvěřovat očkování. 

Meduňka lékařská – pomůže při nespavostiV ZÁŘÍ vzbudil zájem náš minicyklus Bylinky ve Vaší lékárničce a další díly cyklu Mobilní aplikace pro zdraví, který pro vás testuje mobilní aplikace věnující se zdraví. Září přineslo i nový díl cyklu o vyšetřovacích a léčebných metodách, který jsme natočili na Dermatovenerologické klinice 3. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Jednotlivými metodami léčby zhoubných nádorů kůže Vás provázel prof. MUDr. Petr Arenberger, DrSc., MBA.

V září také proběhl přímý přenos, ve kterém jste se mohli zeptat na všechno, co vás zajímá o vyšetření tlustého střeva a prevenci rakoviny tlustého střeva a konečníku. I v příštím roce pro vás připravujeme další témata. Máte možnost ovlivnit jejich výběr

Moderní přístupy v léčbě rakoviny prsuPřišel ŘÍJEN a portál MojeMedicina nabídl pacientům přednášky a rozhovory ze semináře občanského  sdružení Kapka 97 o léčbě zhoubných nádorů prsu. Pacientky se dozvěděly, že karcinom prsu není jen jedna nemoc a proč je důležitá přesná klasifikace a histologické vyšetření nádoru, jaké jsou chirurgické metody léčby a proč je multidisciplinární přístup k léčbě zhoubných nádorů prsu nezbytnou podmínkou úspěšné léčby. I tady jsme se ptali kam se obrátit a na co se zeptat, když Vás tato diagnóza potká.  

Běh s holemi má řadu zdravotních přínosů. Doporučuje ho i Bára ŠpotákováV LISTOPADU jsme samozřejmě podpořili Movember a předznamenali sedmý titul Atlet roku pro oštěpařku Barboru Špotákovou, když jsme s ní vpředvečer udělení titulu zveřejnili rozhovor o běhu s holemi, tzv. Nordic running.

V PROSINCI se s Vámi loučíme novým dílem cyklu o vyšetřovacích a léčebných metodách Psychiatrické vyšetření, který byl natočen v Psychiatrickém centru Praha a vysvětluje, jak se stanovuje psychiatrická diagnóza a co vás čeká při návštěvě psychiatra.  

Přejeme Vám, ať jste zdrávi na duchu i na těle a děkujeme za vaši přízeň!

za portál MojeMedicina.cz

Petra Nováková