Technologické zajímavosti na portálu MojeMedicina

Technologické zajímavosti na portálu MojeMedicina

MojeMedicina Vám slouží již tři roky. Po celou tu dobu se snažíme nejen o zajímavý a užitečný obsah, ale také o to, aby MojeMedicina.cz odpovídala požadavkům na moderní multimediální portál, který nabízí svým návštěvníkům informace atraktivní formou bez ohledu na zařízení z jakého na něj přistupují nebo na zdravotní handicap, který mají.

Proto neustále pracujeme na zlepšování stávajících funkcí či vymýšlení dalších, které by mohly pomoci návštěvníkům k co nejpříjemnější cestě za medicínskými informacemi na našem portálu.

V tomto článku najdete informace o několika zajímavých funkcích, které portál MojeMedicina poskytuje, či principech, na kterých pracuje pro větší komfort svých návštěvníků. A protože to děláme pro vás a potřebujeme tedy znát váš názor, vaše zvyky a vaše požadavky, prosíme, abyste nám sdělili, jak moc důležitá nebo naopak zbytečná z vašeho pohledu tato vylepšení jsou. Děkujeme!


Responsivní design

V době, kdy stále narůstá počet mobilních zařízení, tedy tabletů a chytrých telefonů je třeba přizpůsobovat obsah právě pro tato zařízení. MojeMedicina má tedy tzv “responsivní design”, který se přizpůsobuje šířce displeje vašeho mobilu či tabletu. Uvidíte ho i na svém počítači, stačí zmenšovat okno prohlížeče a MojeMedicina se vám začne měnit před očima.
Přístupnost na mobilních zařízení s sebou nese i nutnost nahrazovat specifické technologie, které nejsou na mobilních zařízeních přístupné. Typickým příkladem je Adobe Flash.

Odkud přistupujete na portál MojeMedicína nejčastěji?

 • 32.1% (9 hlasů) - z počítače v práci
 • 50% (14 hlasů) - z počítače doma
 • 0% (0 hlasů) - z počítače jinde
 • 14.3% (4 hlasy) - z tabletu
 • 3.6% (1 hlas) - z telefonu

Mobilní aplikace 

Zejména pro pravidelné návštěvníky jsou určeny aplikace MojeMedicina pro chytré telefony. V nich se přehledně zobrazují novinky jak pro pacienty a jejich blízké, tak pro odborníky z řad lékařů či zdravotnického personálu. V současnosti podporujeme platformy iOS, Android a Windows Phone 8. Průběžně pracujeme na úpravách aplikací tak, aby stále vyhovovaly vývoji operačních systémů chytrých telefonů.

Přehravač prezentací a videa

Velkou část, zejména odborného, obsahu tvoří natočené odborné přednášky. Pro ty byla vytvořena interaktivní aplikace, která umožňuje zobrazovat na jedné stránce snímky přednášky, video s přednášejícím a také informace o celé přednášce. Díky streamovanému videu lze libovolně přeskakovat po jednotlivých snímcích, časech videa či kapitolách. Je tedy možné si z delší přednášky vybrat jen konkrétní části, popř. se vracet k těm, které je potřeba více prostudovat. K dispozici máte i lupu, abyste mohli prostudovat i slidy s velkým množstvím obsahu a také textový přepis přednášky.

Video jako text a titulky videí

Videa a prezentace postupně opatřujeme titulky. Znamená to, že si video můžete nejen poslechnout, ale také přečíst a dokonce v mluvené řeči vyhledávat! Titulky také zpřístupňují obsah videí pro nedoslýchavé, nebo v místech, kde je příliš velký hluk. Současně jsou titulky indexovány a je tedy umožněno vyhledávat přímo v obsahu videa. Interní vyhledávání dokáže odkazovat přímo na konkrétní úseky videa, ve kterých se nachází hledaný pojem. Titulky se také vyskytují jako samostatná záložka u přehravače videa jako interaktivní textový přepis, který umožňuje předcházet na požadované úseky videa.
Titulky jsou vytvářeny ve spolupráci s firmou ReplayWell, která provozuje službu SpokenData. Díky ní zajistíme automatické rozpoznání řeči do titulek, které pak jsou kontrolovány a upravovány anotátory. Výsledky jejich korektur jsou pak zpětně posílány do SpokenData a na jejich základě je upravován slovník pro strojové rozpoznání řeči.
Tato funkce je nejen nutností neslyšícího, ale také snem každého novináře a také studenta či lékaře, hledajícího specifické téma, jež bylo řečeno, ale nebylo napsáno.

Jak hodnotíte možnost vyhledávat v mluveném slově, pouštět si přednášky a videa i na hlučných místech?

 • 82.8% (24 hlasů) - výborná
 • 17.2% (5 hlasů) - zajímavá
 • 0% (0 hlasů) - zbytečná

Interní vyhledávání

Portál MojeMedicina s každým rokem roste a pro orientaci v jeho obsahu je velmi důležité vyhledávání. Vyhledávácí pole je doplněno našeptavačem, který napovídá rychlé výsledky psaného dotazu. Pro detailní vyhledávání slouží fulltextový vyhledavač umožňující výsledky upřesňovat dle různých kritérií a typů.

Používáte na webu MojeMedicina vyhledávání (pole vpravo nahoře)?

 • 76.9% (20 hlasů) - ano
 • 7.7% (2 hlasy) - ne, nepotřebuji
 • 11.5% (3 hlasy) - ne, nevšiml(a) jsem si ho
 • 3.8% (1 hlas) - ne, protože vnitřní vyhledávání na webech nepoužívám


Přístupnost nejen pro vidomé

Jako portál zabývající se medicínou a zdravím dbáme na přístupnost našeho obsahu. Kromě pravidel přístupnosti jsme portál upravili tak, aby respektoval specifikaci WAI-ARIA, která lidem se zdravotním postižením (zejména nevidomým a slabozrakým) ulehčí práci s dynamickým obsahem a pokročilým uživatelským rozhraním vyvinutým pomocí Ajax, HTML5, JavaScript a souvisejících technologií. Úpravy dle WAI-ARIA konzultujeme s odborníky z Tyflocentra.

Poslední verze PHP 5.5, HTML 5

Vzhledem k důrazu na bezpečnost, rychlost a stabilitu systému nasazujme poslední verze technologií, na kterých portál stojí. MojeMedicina je nyní poháněna PHP 5.5 a její vzhled zajištuje responsivní šablona v HTML5.

Sociální sítě

Pokud jste příznivci sociálních sítí a dáváte přednost upozornění na zajímavé informace právě jejich prostřednictvím, budete spokojeni. Profily portálu MojeMedicína.cz můžete nalézt na Facebooku, Twitteru i YouTube. Twitter navíc začínáme používat jako zpravodajský feed v rámci tuzemských kongresů.

Které ze sociálních sítí máte nejraději?

 • 53.8% (14 hlasů) - FaceBook
 • 3.8% (1 hlas) - Twitter
 • 7.7% (2 hlasy) - YouTube
 • 7.7% (2 hlasy) - jiné
 • 0% (0 hlasů) - nepoužívám žádnou, nemám odvahu
 • 0% (0 hlasů) - nepoužívám žádnou, nemám čas
 • 15.4% (4 hlasy) - sociální sítě mně nechávají chladným/chladnou
 • 11.5% (3 hlasy) - sociální sítě mně děsí!

Živé přenosy s možností pokládat dotazy přednášejícím

Některé zajímavé konference, rozhovory, diskuse a přednášky přenášíme v živém přenosu. Abychom umožnili být i vzdáleným divákům “při tom”, vytvořili jsme možnost pokládat dotazy přednášejícím prostřednictvím formuláře přímo na stránce s video přenosem.

Vybrali jsme pro vás jen některé ze zajímavých funkcionalit našeho portálu. Podle zájmu budeme postupně přidávat další či vydávat detailnější popisy samotných funkcí. Poraďte nám, prosím, o které výše zmíněné funkci portálu MojeMedicina byste se rádi dozvěděli více. Pokud vám je anketa malá a chcete říci více, použijte, prosím, komentář pod článkem.

O kterém výše zmíněném tématu byste chtěli vědět více?

 • 8.7% (2 hlasy) - Responsivní design
 • 4.3% (1 hlas) - Mobilní aplikace
 • 21.7% (5 hlasů) - Přehravač prezentací a videa
 • 30.4% (7 hlasů) - Video jako text a titulky videí
 • 17.4% (4 hlasy) - Interní vyhledávání
 • 4.3% (1 hlas) - Přístupnost nejen pro vidomé
 • 4.3% (1 hlas) - Poslední verze PHP 5.5, HTML 5
 • 0% (0 hlasů) - Sociální sítě
 • 8.7% (2 hlasy) - Živé přenosy
 • 0% (0 hlasů) - Jiném (prosím, specifikujte v komentáři pod článkem)

Vložit komentář

Autor komentáře
Text komentáře
Akce

Komentáře

 1. Marion F e l i x
  Jsem spokojen, jen zvuk při videu by měl být silnější
 2. Petra Nováková
  Děkujeme za připomínku, budeme na to myslet při příštím natáčení.

Související články

Nevíte, co to je webcast, webinář a jak se odlišují? Přinášíme Vám jednoduchý slovníček.

Zdravotnické informace na Twitteru

Twitter patří mezi světově nejpopulárnější sociální sítě. Jeho výhodou oproti jiným sociálním sítím je jeho jednoduchost. Přehledy krátkých (a tedy výstižných) zpráv můžete sledovat i  bez registrace. Portál MojeMedicina od počátku roku 2013 také provozuje svůj Twitter účet

Registrujte se a portál MojeMedicina se Vám přizpůsobí

Ať již jste laik nebo odborník ve zdravotnictví, po jednoduché registraci a přihlášení na portál MojeMedicina.cz se Vám otevře trošku jiný web. Sledování oblíbených autorů, vlastní organizace oblíbených článků podle vašich klíčových slov, vkládání vlastních poznámek, možnost přihlášení se k účasti na živém webmináři nebo možnost objednat si zpravodaj, který vám vyhovuje. To je portál MojeMedicina pro registrované uživatele. Podívejte se, co všechno pro Vás umí portál MojeMedicina ještě udělat.