Jak odstranit cizí těleso z oka?

Jak odstranit cizí těleso z oka?

Začíná to téměř vždy stejně, postižený si mne oko. Další díl z cyklu Dobré rady, který radí Jak na to. 

Nejčastějšími cizími tělesy v oku jsou prach, písek, drobné kamínky, hmyz, řasy nebo kousky líčidla. Jak předmět v oku nalézt, jak jej vyndat nebo jak se správně provádí výplach oka radí  další díl našeho cyklu.

Video

Textový přepis

Tip: Kliknutím na místo v textu, přetočíte přehrávané video.

Oko je velmi citlivým a choulostivým orgánem. Nejčastěji bývá poraněno cizím tělesem, které v oku často není vidět, ale oko bez zjevného důvodu slzí, zčervená, začne řezavě bolet. Nejčastějšími cizími tělesy v oku jsou prach, písek, drobné kamínky, hmyz, řasy nebo kousky líčidla. Začíná to téměř vždy stejně. Postižený si mne oko. Je to chyba a první, co musíte udělat, je zakázat mu, aby si oko mnul nebo třel. Pokud se rozhodnete postiženému pomoci, tak si nejprve umyjte ruce vodou a mýdlem. Posaďte postiženého na dobře osvětlené místo s hlavou v záklonu a postavte se za postiženého. Stáhnete dolní víčko dolů, vyzvěte postiženého, aby se díval směrem vzhůru, a prohlédněte spojkový vak. Pokud se zde cizí těleso nenachází, zkontrolujte horní víčko. Horní víčko vyšetříte tak, že si pomůžete pomocí vatové tyčinky, kterou položíte na horní víčko zvenčí. Jemně chyťte horní víčko a překlopte ho přes vatovou tyčinku tak, abyste viděli na celou jeho vnitřní stranu. Pokud cizí těleso objevíte, pokuste se jej vyplavit proudem čisté vody. Výplach lze provést i borovou vodou. Jestliže předmět nevyplave, můžete použít vatovou tyčinku nebo vlhký cíp kapesníku. Nikdy se nedotýkejte tělesa, které je pevně zaklíněno v oku. Do oka se zaseknutým předmětem nedávejte žádné kapky ani masti. Nikdy sami neodstraňujte předměty uvízlé v barevné části oka nebo cizí tělesa vzniklá při obrábění kovů, například špony. Pokud se Vám nepodaří cizí těleso odstranit, tak zakryjte obě oči například obvazem nebo kapesníkem a vyhledejte lékařskou pomoc. Lékaře byste měli vyhledat i v případě, kdy postižený má zároveň poruchy vidění nebo bolest nebo když zčervenání oka a pocit cizího tělesa přetrvává i poté, co jste cizí těleso odstranili. Výplach oka se používá nejen k odplavení cizího tělesa, ale i při zánětech spojivek nebo před aplikací některých léků. Výplach pomocí tekoucí vody. Postižený zakloní hlavu, ke spánku mu přiložíme misku. Ukazovákem a palcem jedné ruky rozevřeme víčka. Vyplachujeme opatrně mírným proudem tekoucí vody například z plastové lahve od vnitřního koutku k zevnímu. v domácím prostředí je možné k výplachu použít i sprchu. Výplach oka lze provést také pomocí nádobky, která bývá součástí balení roztoků určených k výplachu oka nebo se dá samostatně zakoupit v lékárně. Postižený se předkloní. Na oko pevně přitiskne nádobku naplněnou roztokem. Zvrátí hlavu do záklonu, oko má otevřené a provádí jím pohyby nahoru a dolů. K výplachu se nejčastěji používá borová voda, ale v případě nutnosti lze použít i běžnou čistou vodu. Pokud Vám naše rady přišly zajímavé, další informace najdete na internetových stránkách www.MojeMedicina.cz.

Podcast

Přehrajte si zvukovou stopu videa:

Máte-li dobré internetové připojení, můžete se podívat na toto video v HD kvalitě na YouTube MojeMedicina.

Dobré rady aneb Jak na to - cyklus portálu MojeMedicina.cz

Dobré rady aneb Jak na to

Zranění nebo nemoc přicházejí často velmi rychle a nečekaně. Většina z nás pocítí určité obavy a úzkost a v tu chvíli je vhodné vzpomenout si na co nejjednodušší postupy. Krátká videa našeho vzdělávacího cyklu Dobré rady aneb Jak na to vám pomohou a poradí například s tím, jak se správně vyndává klíště, ošetřuje puchýř, spálenina, omrzlina nebo bodnutí, nebo jak se zbavit nadýmání, zácpy, nespavosti a pálení žáhy.

Podívejte se i na další díly tohoto cyklu:

Související články

Jak ošetřit poranění v přírodě?

Další díl z cyklu Dobré rady, který radí laikům Jak na to. 

Jak zmírnit bolest v oblasti šíje?

Pracujete na počítači a bolí vás za krkem? 

Jak by měla vypadat domácí lékárnička?

Abyste mohli rychle a účinně pomoci svým blízkým ve chvíli, kdy je potká zranění nebo nemoc, potřebujete mít doma dobře vybavenou domácí lékárničku.