Jak ošetřit modřiny?

Jak ošetřit modřiny?

Modřina je podkožní krevní výron, který vzniká prasknutím povrchové krevní cévy, která se nachází blízko pod kůží. Jak a proč modřina mění barvy a jaké jsou možnosti urychlit její vstřebání? Odpovědi přináší další díl obnoveného cyklu Dobré rady aneb Jak na to.  

Video

Textový přepis

Tip: Kliknutím na místo v textu, přetočíte přehrávané video.

Modřina je podkožní krevní výron, který vzniká prasknutím povrchové krevní cévy, která se nachází blízko pod kůží. K tomu může dojít nejčastěji úderem, například já se vždycky bouchnu o tento trám. Krev z prasklé cévy se vylévá do tkání uložených pod kůží a prosvítá skrz kůži modrofialovým zbarvením. Dále se projevují bolestivostí a mírným otokem. Modřiny většinou neznamenají vážné poranění a obvykle se samy zahojí. Modřina je nejdříve tmavomodrá. Zbarvení je dáno prosvítáním krve přes kožní kryt. Krev se postupně sráží a hemoglobin v červených krvinkách se rozpadá na produkty, které způsobují změnu barvy na zelenavou, hnědou a nakonec žlutou. Postupně se obsah modřiny vstřebává, a tak dochází k jejímu vyblednutí a vymizení. Chceme-li léčit běžnou modřinu, tak se obvykle snažíme urychlit její vstřebávání. K urychlení vstřebávání se používají různé druhy heparinu ve formě mastí a gelů, modřina se jimi potírá několikrát denně. Postiženou oblast udržujte v klidu, a pokud je to možné, tak i ve zvýšené poloze. Velikost modřiny lze pozitivně ovlivnit chlazením postižené části těla, několikrát denně přiložte na modřinu studený obklad, ale maximálně na 10 minut, další odklad opakujte nejdříve po 20ti minutách. Pokud nemáte k dispozici chladivý gelový polštář ani kostky s ledem, tak jak ledový obklad může také dobře posloužit například sáček zmražené zeleniny zabalený do utěrky. Led ani nic mraženého nikdy nepřikládejte přímo na kůži, protože hrozí její poškození. Druhý den po poranění můžete začít modřinu několikrát denně velmi jemně masírovat. Po 2 dnech střídavého chlazení můžete začít množinu prohřívat. 3x denně si na 10 minut přiložte na modřinou nahřátou žínku, tím podpoříte krevní cirkulaci. Dopřejte si trochu slunce, ultrafialové záření pomáhá rozložit metabolity krevního barviva a urychlí vyblednutí modřiny. Snadná tvorba modřin může být způsobena nedostatkem některých vitamínu, zejména C a K. Jejich průběžným doplňováním nic nezkazíte. Vitamínem C se navíc ani nemůžete předávkovat. Pozor na léky, některé léky proti bolesti, horečce a zánětu mohou tvorbu modřin zhoršovat. Při léčbě modřin mohou pomoci i bylinky. Účinná jsou třeba bylinná mazání z arniky nebo drcené čerstvé petrželové listy, které rozprostřeme na modřinu a zafixujeme elastickým obinadlem. Modřiny tvořící se zdánlivě bez příčiny mohou signalizovat vážnější problém, třeba poruchy srážlivosti krve, onemocnění krve nebo poruchy ve stavbě cévní stěny. Modřiny se také mohou častěji vyskytovat u osob, které užívají léky zabraňující srážení krve a u pacientů s jaterním onemocněním. Pokud vám naše rady přišly zajímavé, tak další pořady a informace najdete na webu www.mojemedicina.cz.

Podcast

Přehrajte si zvukovou stopu videa:

Máte-li dobré internetové připojení, můžete se podívat na toto video v HD kvalitě na YouTube MojeMedicina.

Dobré rady aneb Jak na to - cyklus portálu MojeMedicina.cz

Dobré rady aneb Jak na to

Zranění nebo nemoc přicházejí často velmi rychle a nečekaně. Většina z nás pocítí určité obavy a úzkost a v tu chvíli je vhodné vzpomenout si na co nejjednodušší postupy. Krátká videa našeho vzdělávacího cyklu Dobré rady aneb Jak na to vám pomohou a poradí například s tím, jak se správně vyndává klíště, ošetřuje puchýř, spálenina, omrzlina nebo bodnutí, nebo jak se zbavit nadýmání, zácpy, nespavosti a pálení žáhy.

Podívejte se i na další díly tohoto cyklu:

Související články

Jak ošetřit poranění v přírodě?

Další díl z cyklu Dobré rady, který radí laikům Jak na to. 

Jak zmírnit bolest v oblasti šíje?

Pracujete na počítači a bolí vás za krkem? 

Jak by měla vypadat domácí lékárnička?

Abyste mohli rychle a účinně pomoci svým blízkým ve chvíli, kdy je potká zranění nebo nemoc, potřebujete mít doma dobře vybavenou domácí lékárničku.