Jak postupovat při pokousání zvířaty

Jak postupovat při pokousání zvířaty

Pokousání nebo poškrábání zvířetem není dobré brát na lehkou váhu. Kromě zánětu v ráně vám totiž mohou hrozit i jiná, mnohem závažnější onemocnění. Víte, jak postupovat při pokousání zvířetem a jak poskytnout potřebnou pomoc? Sledujte další díl našeho videocyklu Dobrá rada aneb Jak na to.  

Pokousat či poškrábat vás mohou nejen domácí mazlíčci jako pes, kočka, králík nebo fretka, ale i zvířata ve volné přírodě. Podívejte se, jak správně ošetřit ránu a kdy je nutné vyhledat lékařskou pomoc. 

Video

Textový přepis

Tip: Kliknutím na místo v textu, přetočíte přehrávané video.

Pokousání nebo poškrábání domácími i divokými zvířaty je častou příhodou u dospělých i dětí. Jedná-li se o známé zvíře, tak jen s malými rankami, které sotva porušily kůži, nemusíte navštívit lékaře. U větších poranění na nic nečekejte a ihned vyhledejte lékařské ošetření. Kromě psů a koček lidé chovají tisíce jiných zvířecích mazlíčků, kteří nás mohou pokousat nebo poškrábat. Mohou to být fretky, myši, laboratorní potkani, činčily, křečci, králíci, ale i ještěři, hadi a různí ptáci. Ovšem člověk se setkává s mnoha zvířaty i mimo domov. Tato zvířata mu nepatří a ona ho neznají, při pokusech o seznámení nebo pohlazení se zvyšuje pravděpodobnost možného poranění. Kolem zranění způsobeného zuby psa se mohou vyskytnout podkožní krevní výrony, protože síla stisku psích čelistí může být značná. Naproti tomu kousnutí kočkou vypadá spíše jako bodnutí, může být i málo viditelné, ale vpich ostrých špičatých zubů je hlubší. Kromě zhmoždění tkáně hrozí i krvácení a zanesení infekce. V tlapě i na drápech zdravých psů, koček i dalších živočichů je totiž mnoho druhů mikrobů, které mohou být zaneseny do rány a snadno způsobí zánět a hnisání. Výskyt vztekliny je na našem území od roku 2003 nulový. Možnost nákazy touto smrtelnou nemocí je tedy málo pravděpodobná, mnohem vyšší je riziko tetanu. Většina poranění způsobených zvířaty je jen povrchní a zpravidla se zahojí po běžném ošetření. Pokud rána krvácí, tak zastavte krvácení přitlačením sterilní gázy na ránu. Poté ránu důkladně očistěte od hrubých nečistot a vymyjte ji mýdlem a vodou. Následně ránu i její okolí důkladně dezinfikujte a překryjte náplastí nebo sterilními čtverci. Poté vyhledejte lékařské ošetření, mimo jiné kvůli přeočkování proti tetanu. V průběhu hojení sledujte ránu, zda se neobjeví známky infekce, těmi jsou otok, zčervenání, bolestivost nebo výtok z rány. V takovém případě musíte opět navštívit lékaře. Pokud vám naše rady přišly zajímavé, tak další pořady a informace najdete na internetových stránkách www.mojemedicina.cz.

Podcast

Přehrajte si zvukovou stopu videa:

Také je dobré zjistit, zda jste ještě chránění očkováním proti tetanu. Očkování proti tetanu by vás mělo chránit po dobu 15 let (u osob nad 60 let po dobu 10 let). Po uplynutí této doby je třeba nechat se přeočkovat, neboť tímto nebezpečným infekčním bakteriálním onemocněním se u nás můžete stále nakazit. 

Víte, kdy jste byli naposledy očkováni proti tetanu?

 

Dobré rady aneb Jak na to - cyklus portálu MojeMedicina.cz

Dobré rady aneb Jak na to

Zranění nebo nemoc přicházejí často velmi rychle a nečekaně. Většina z nás pocítí určité obavy a úzkost a v tu chvíli je vhodné vzpomenout si na co nejjednodušší postupy. Krátká videa našeho vzdělávacího cyklu Dobré rady aneb Jak na to vám pomohou a poradí například s tím, jak se správně vyndává klíště, ošetřuje puchýř, spálenina, omrzlina nebo bodnutí, nebo jak se zbavit nadýmání, zácpy, nespavosti a pálení žáhy.

Podívejte se i na další díly tohoto cyklu:

Klíčová slova: Dobré rady aneb Jak na to

Související články

Jak by měla vypadat domácí lékárnička?

Abyste mohli rychle a účinně pomoci svým blízkým ve chvíli, kdy je potká zranění nebo nemoc, potřebujete mít doma dobře vybavenou domácí lékárničku. 

Jak obvázat části těla?

Poradíte si v situaci, kdy v rámci první pomoci potřebujete zraněnému obvázat ránu? Máme pro vás již sedmnáctou Dobrou radu.    

Jak ošetřit poranění v přírodě?

Další díl z cyklu Dobré rady, který radí laikům Jak na to.