Jak zastavit krvácení z nosu

Jak zastavit krvácení z nosu

Běžnou příčinou krvácení z nosu je poškození malých cév uvnitř nosní přepážky. V 95% případů teče krev z místa, které se nazývá locus Kiesselbachi, dá se dosáhnout konečkem prstu, nachází se přibližně centimetr od vchodu do nosu na nosní přepážce, v tomto místě se nachází hustá síť cév. Krev začne téct, pokud jedna z mnoha cév praskne. Jak zastavit krvácení z nosu vám poradí nová Dobrá rada portálu MojeMedicina.cz. 

Video

Textový přepis

Tip: Kliknutím na místo v textu, přetočíte přehrávané video.

Krvácení z nosu není většinou nic vážného. Běžnou příčinou krvácení z nosu je poškození malých cév uvnitř nosní přepážky. V 95% případů teče krev z místa, které se nazývá locus Kiesselbachi, dá se dosáhnout konečkem prstu, nachází se přibližně centimetr od vchodu do nosu na nosní přepážce, v tomto místě se nachází hustá síť cév. Krev začne téct, pokud jedna z mnoha cév praskne. K tomu může snadno dojít například při čištění nosu, protože místo, odkud nos nejčastěji krvácí, je snadno dostupné. Problém může nastat i při horečnatém onemocnění, ke krvácení může dojít i při silném kýchání a smrkání. Další možné příčiny jsou pak poruchy srážlivosti krve, vysoký krevní tlak, ale i například poškození větší cévy hlouběji v nosní dutině, krvácení z nosu může nastat i po úrazu hlavy. Posaďte postiženého do mírného předklonu a vyzvěte ho, aby si sám stiskl nosní křídla palcem a ukazovákem, případně to udělejte za něj. Můžete použít i kapesník namočený ve studené vodě, stisk by měl trvat zhruba 10 minut. Po dobu stisku nosu dýchá postižený ústy, pokud mu krev zatéká do úst, tak by ji neměl polykat, ale vyplivovat, při tom by neměl dělat prudké pohyby, ideálně by měl být v úplném klidu. Na kořen nosu můžete přiložit studený obklad, chlad přispívá k reflexnímu zužování cév. Přikládání studeného obkladu za krk nemá zásadní význam. Po 10ti minutách postižený opatrně povolí stisk, pokud krvácení pokračuje, stisk je nutné zopakovat. Můžete také vzít kus vaty, nakapat na ni nosní kapky a poté dát vatu do nosu a opět stlačit nosní křídla palcem a ukazovákem. Kapky stáhnou cévy a pomohou k zastavení krvácení. Poté, co krvácení ustane, by postižený několik hodin neměl smrkat ani se předklánět. Nelze-li krvácení zastavit ani po půl hodině nebo je-li velmi masivní, přivolejte odbornou lékařskou pomoc Pokud se krvácení opakuje příliš často, je dobré navštívit lékaře na ušním-nosním-krčním oddělení, který si pomocí nástrojů a přístrojů může dutinu nosní prohlédnout a nalézt případný zdroj krvácení. Pokud vám naše rady přišly zajímavé, tak další pořady a informace najdete na webu www.mojemedicina.cz.

Podcast

Přehrajte si zvukovou stopu videa:

Dobré rady aneb Jak na to - cyklus portálu MojeMedicina.cz

Dobré rady aneb Jak na to

Zranění nebo nemoc přicházejí často velmi rychle a nečekaně. Většina z nás pocítí určité obavy a úzkost a v tu chvíli je vhodné vzpomenout si na co nejjednodušší postupy. Krátká videa našeho vzdělávacího cyklu Dobré rady aneb Jak na to vám pomohou a poradí například s tím, jak se správně vyndává klíště, ošetřuje puchýř, spálenina, omrzlina nebo bodnutí, nebo jak se zbavit nadýmání, zácpy, nespavosti a pálení žáhy.

Podívejte se i na další díly tohoto cyklu:

Související články

Jak ošetřit poranění v přírodě?

Další díl z cyklu Dobré rady, který radí laikům Jak na to. 

Jak zmírnit bolest v oblasti šíje?

Pracujete na počítači a bolí vás za krkem? 

Jak by měla vypadat domácí lékárnička?

Abyste mohli rychle a účinně pomoci svým blízkým ve chvíli, kdy je potká zranění nebo nemoc, potřebujete mít doma dobře vybavenou domácí lékárničku.