Ptejte se odborníků živě na prevenci a včasné odhalení rakoviny

Ptejte se odborníků živě na prevenci a včasné odhalení rakoviny

V rámci největší onkologické akce v České republice - Brněnských onkologických dnů se ve středu 8. dubna v 16 hodin sejdou v jednom ze sálů odborníci, aby živě odpovídali na dotazy laické veřejnosti o prevenci rakoviny. 

Přesně ve stejném čase, jako zasednou na Brněnském výstavišti špičkoví odborníci na prevenci rakoviny, můžete vy zasednout ke svému počítači, iPadu nebo iPhonu a poslechnout si odpovědi na své otázky.  Ve středu 8. dubna v 16 hodin začnou odborníci na zhoubné nádory odpovídat na dotazy o prevenci a riziku rakoviny. Zeptat se můžete i vy, ať už v sále Brněnského výstaviště, nebo přes internet na portálu MojeMedicina.

Jak a kde se můžete zeptat odborníků na prevenci a rizika vzniku rakoviny? 

 1. Můžete se přijít zeptat osobně 8. dubna v 16.00 hod. na Brněnské výstaviště (Veletrhy Brno a.s. - Sál V. Morávka, E3 / 1. patro)
 2. Ptejte se na stránce přenosu 
 3. Můžete se ptát i na FaceBooku MojeMedicina. 
 4. Svůj dotaz můžete vložit do komentáře pod tímto článkem
 5. Dotazy můžete poslat do edukačního centra MOÚ písemně v obálce- označte na obálku symbol BOD. (adresa Edukační centrum, MOÚ, Žlutý kopec 7, Brno 656 53)
 6. A hlavně můžete se ptát i živě přímo během vysílání na webu www.mojemedicina.cz, který bude diskusi přenášet. 

Diskusi bude moderovat PhDr. Zuzana Joukalová (vedoucí Centra komunikace s veřejností a tisková mluvčí Masarykova onkologického ústavu Brno) a prim. MUDr. Milana Šachlová, CSc. et Ph.D. (vedoucí Sekce preventivní onkologie České onkologické společnosti ČLS JEP) a ptát se budete moci například těchto odborníků:

(lékaři jsou uvedeni abecedně, je možná změna diskutujících):
 • MUDr. Božena Augustinová, CSc., Ambulance preventivní onkologie KKOP MOÚ Brno (preventivní onkologie)
 • MUDr.Viera Bajčiová, CSc., Klinika dětské onkologie FN Brno (zhoubné nádory u dětí a mladistvých, prevence pozdních následků onkologické léčby)
 • MUDr. Helena Bartoňková, Oddělení radiologie MOÚ Brno (prevence a screening rakoviny prsu)
 • Doc. MUDr. Lenka Foretová, PhD., Oddělení epidemiologie a genetiky nádorů MOÚ Brno (genetická rizika nádorů)
 • Prof. MUDr. Drahoslava Hrubá, CSc., Ústav preventivního lékařství, LF MU, Brno (primární prevence, kouření, spánek)
 • MUDr. Michaela Matoušková, Urocentrum Praha (hematurie)
 • MUDr. Petr Novák, Oddělení gynekologické onkologie Masarykova onkologického ústavu (gynekologické nádory)
 • MUDr. Katarína Petráková, Ph.D., Klinika komplexní onkologické péče Masarykova onkologického ústavu (prevence a screening rakoviny prsu)
 • MUDr. Bohumil Skála, PhD, Ordinace praktického lékařství pro dospělé (prevence u praktického lékaře)
 • MUDr. Milana Šachlová, CSc. et Ph.D., Gastroenterologické oddělení MOÚ Brno, vedoucí Sekce preventivní onkologie ČOS (screening kolorektálního karcinomu)

Pokud máte 8. dubna odpoledne jiný program, ale odpovědi vás zajímají, neznamená to, že o diskusi přijdete, její celý záznam bude během následujícího víkendu umístěn na MojeMedicina.cz a také na www.mou.cz a  stránkách České onkologické společnosti www.linkos.cz

Diskusi s odborníky o prevenci zorganizovala Sekce preventivní onkologie České onkologické společnosti a koná se v rámci tradičních Brněnských onkologických dnů.

 

Tento přenos je první v sérii živých povídání o prevenci rakoviny, od května se budete moci ptát každou první středu v měsíci na stránkách MojeMedicina. Podívejte se na program živých přenosů.  

Možnost pokládání dotazů byla ukončena. Na odpovědi se můžete podívat v záznamu.

Vložit komentář

Autor komentáře
Text komentáře
Akce

Komentáře

 1. Renata Sedlakova
  Dobry den
  Jak mnoho muze skodit permanentni stres ze souziti s diktatorskym partnerem? Zivotni styl jinak je dobry, cvicim pravidelne, jim bio, pestuji vlastni zeleninu atd., jsem aktivni. Je mi 70 let.


 2. Lenka
  Dobrý den chtěla bych se poptat jak dlouho trvá výsledek genetického testu na rakovinu vaječníku.
 3. Petra Nováková
  Dobrý den, Vás dotaz byl zodpovězen v rámci živého přenosu z BOD. Odpověď si můžete poslechnout v článku https://www.mojemedicina.cz/o-zdravi/prevence-a-screening/zaznam-ziveho-prenosu-z-brnenskych-onkologickych-dni-2015-na-tema-prevence-rakov/ v čase 0:54:00
 4. Gabriela
  Dobrý den, hraje dědičnost velkou roli u vzniku rakoviny? Děkuji za odpověď.
 5. Petra Nováková
  Dobrý den, Vás dotaz byl zodpovězen v rámci živého přenosu z BOD. Odpověď si můžete poslechnout v článku https://www.mojemedicina.cz/o-zdravi/prevence-a-screening/zaznam-ziveho-prenosu-z-brnenskych-onkologickych-dni-2015-na-tema-prevence-rakov/
 6. Soník
  Matka-karcinom ovaria v 57letech. V jednom dotazu mi odpověděli, že genetické testy se dělají alespoň při výskytu 2 onemocnění v rodině. Na prevence chodím pravidelně, 1x ročně, lékařka mi dělá UZ. Mohu si nechat udělat genetiku nebo ještě nějak posílit prevenci? Beru HA, která by měla riziko mírně snižovat. Uvažuji, jestli se to dá nějak lékařsky včas podchytit. Děkuji
 7. Petra Nováková
  Dobrý den, Vás dotaz byl zodpovězen v rámci živého přenosu z BOD. Odpověď si můžete poslechnout v článku https://www.mojemedicina.cz/o-zdravi/prevence-a-screening/zaznam-ziveho-prenosu-z-brnenskych-onkologickych-dni-2015-na-tema-prevence-rakov/ v čase 0:44:00
 8. Adamova
  Dobry den,
  - Preventivni odstraneni prsu.
  Mam totalni mastektomii jednoho prsu.
  1- Jake pravdepodobnost, ze se rakovina objevi v druhem prsu ci v vajecnicich? Genetickou predispozici nemam.
  2- Jake parametry rakovina prsu musi mit, abych si mohla nechat odstranit i druhy prs, aby pojistovna uhradila operaci a pokud ne, jaka je cena pro samoplatce?
 9. Petra Nováková
  Dobrý den, Vás dotaz byl zodpovězen v rámci živého přenosu z BOD. Odpověď si můžete poslechnout v článku Záznam živého přenosu z Brněnských onkologických dní 2015 na téma prevence rakoviny - https://www.mojemedicina.cz/o-zdravi/prevence-a-screening/zaznam-ziveho-prenosu-z-brnenskych-onkologickych-dni-2015-na-tema-prevence-rakov/ v čase 0:05:13
 10. Veronika F.
  Dobrý den, můj otec (60 let) je po operaci zhoubného nádoru na frontálním laloku. Nyní chodí na ozařování a je na medikaci. Po operaci se mu změnila povaha k horšímu. Je více vznětlivý, často mě uráží a své vnuky napomíná poměrně agresivním hlasem i za maličkosti, které by jiný člověk jen přešel. My mu to pořád říkáme, ať je klidnější, ať to nekomentuje, ale stav je stále stejný. Je nějaká prognóza jestli se to bude zhoršovat či zlepšovat? A s tím souvisí ještě jedna otázka. Pomohla by mu nějaká psychoterapie v rámci komplexní onkologické léčby? Případně byla by dostupná i pro nás, rodinné příslušníky, kteří se s tím vyrovnávají? Je to poměrně velký dlouhodobý stres, který mě neustále provází.

  Další otázka je, jaká všechna preventivní vyšetření můžu požadovat od svého lékaře?
  Mnohokrát děkuji.
 11. Petra Nováková
  Dobrý den, Vás dotaz byl zodpovězen v rámci živého přenosu z BOD. Odpověď si můžete poslechnout v článku Záznam živého přenosu z Brněnských onkologických dní 2015 na téma prevence rakoviny - https://www.mojemedicina.cz/o-zdravi/prevence-a-screening/zaznam-ziveho-prenosu-z-brnenskych-onkologickych-dni-2015-na-tema-prevence-rakov/ v čase 0:56:06
 12. Adamova
  Dobry den,
  - Preventivni odstraneni prsu.
  Mam totalni mastektomii jednoho prsu.
  1- Jake pravdepodobnost, ze se rakovina objevi v druhem prsu ci v vajecnicich? Genetickou predispozici nemam.
  2- Jake parametry rakovina prsu musi mit, abych si mohla nechat odstranit i druhy prs, aby pojistovna uhradila operaci a pokud ne, jaka je cena pro samoplatce?
 13. Petra Nováková
  Dobrý den, Vás dotaz byl zodpovězen v rámci živého přenosu z BOD. Odpověď si můžete poslechnout v článku Záznam živého přenosu z Brněnských onkologických dní 2015 na téma prevence rakoviny - https://www.mojemedicina.cz/o-zdravi/prevence-a-screening/zaznam-ziveho-prenosu-z-brnenskych-onkologickych-dni-2015-na-tema-prevence-rakov/ v čase 0:05:14
 14. Martin
  Dobrý den, jsem muž, je mi 41 let a skoro celá moje rodina z matčiny strany zemřela na nějaké nádorové onemocnění. Nejčastěji to byl kolorektální karcinom, ale vyskytl se i karcinom prsu, nádor ledviny a nemalobuněčný karcinom plic. Z otcovy strany se nádorová onemocnění nevyskytují. Mně byl diagnostikován maligní melanom před 17 lety. Vím, že jsem asi nezodpovědný, protože už 5 let jsem u žádného lékaře nebyl, ale chci to změnit. Jaký postup byste mi doporučili? Na koho bych se měl obrátit? Jak často a jaká vyšetření bych měl absolvovat? Kdo mi pomůže s koordinací všech potřebných vyšetření - praktický lékař, onkolog, nebo kožní lékař, ke kterému chodím (bych měl chodit) s melanomem? Mám totiž obavu i z toho, že když mě bude někdo sledovat kvůli jednomu typu nádoru, tak se může zanedbat jiný typ nádoru. Je vše hrazené pojišťovnou?
 15. Petra Nováková
  Dobrý den, Vás dotaz byl zodpovězen v rámci živého přenosu z BOD. Odpověď si můžete poslechnout v článku https://www.mojemedicina.cz/o-zdravi/prevence-a-screening/zaznam-ziveho-prenosu-z-brnenskych-onkologickych-dni-2015-na-tema-prevence-rakov/ v čase 0:14:18

Související články

Odpovědi na otázky o prevenci rakoviny - záznam živého přenosu

V pátek v podvečer proběhla na brněnském výstavišti diskuse o rizicích a prevenci rakoviny. Odborníci na zhoubné nádory odpovídali živě na otázky, které pokládali občané přes internet v předchozích dnech nebo přímo během diskuse.  

Movember - změňte tvář mužského zdraví

Movember (MOustache+noVEMBER) není jen měsíc padajícího listí, ale také měsíc zarostlých mužských tváří. V průběhu každého listopadu je preventivní hnutí Movember zodpovědné za vypěstování miliónů knírů po celém světě. Muži s knírkem navyšují povědomí o rakovině prostaty, rakovině varlat a psychickém zdraví a také finanční prostředky na boj proti těmto nemocem. Přečtěte si co ohrožuje mužské zdraví, naučte se vyšetřit svá varlata podle návodů v našem videu a zeptejte se na prevenci zhoubných nádorů varlat.  

Třetinu všech nádorových onemocnění způsobuje kouření. Jak se ho zbavit? Zeptejte se ve středu 3. června od 16 hodin

Uvažujete o tom, že byste přestali kouřit? Každou první středu v měsíci členové Sekce preventivní onkologie České onkologické společnosti odpovídají živě na dotazy veřejnosti o prevenci rakoviny. První červnová středa bude věnována právě závislosti na tabáku. Na vaše otázky bude odpovídat Doc. MUDr. Eva Králíková, CSc., která vede Centrum pro závislé na tabáku III. interní kliniky 1. LF UK a VFN v Praze na Karlově náměstí. Paní docentka je také předsedkyní Společnosti pro léčbu závislosti na tabáku a její specializací je epidemiologie, prevence a léčba závislosti na tabáku. Nalaďte si ve středu 3. června v 16 hodin portál MojeMedicina a přestaňte kouřit.