Movember - změňte tvář mužského zdraví

Movember - změňte tvář mužského zdraví

Movember (MOustache+noVEMBER) není jen měsíc padajícího listí, ale také měsíc zarostlých mužských tváří. V průběhu každého listopadu je preventivní hnutí Movember zodpovědné za vypěstování miliónů knírů po celém světě. Muži s knírkem navyšují povědomí o rakovině prostaty, rakovině varlat a psychickém zdraví a také finanční prostředky na boj proti těmto nemocem. Přečtěte si co ohrožuje mužské zdraví, naučte se vyšetřit svá varlata podle návodů v našem videu a zeptejte se na prevenci zhoubných nádorů varlat.  

K účasti na hnutí Movember vás zve a o zhoubných nádorech varlat hovoří prim. MUDr. Viera Bajčiová, CSc., která pracuje na Klinice dětské onkologie LF MU a FN Brno, je členkou výborů Sekce pediatrické onkologie a Sekce preventivní onkologie České onkologické společnosti. Paní doktorka se věnuje především problematice zhoubných nádorů varlat, jež se týká chlapců a mladých mužů!   Pokud byste se paní primářky chtěli na prevenci rakoviny varlat zeptat, můžete tak učinit již nyní na stránce živého přenosu, který se uskuteční 2.12.2015 v 16 hodin.    

Video

Textový přepis

Tip: Kliknutím na místo v textu, přetočíte přehrávané video.

Movember je preventivní onkologická akce, která už probíhá několik let. Zaměřená je na mužské zdraví a především na prevenci nádorů varlat a nádorů prostaty. Můžete jí poznat podle toho, že si pánové nechají narůst v průběhu měsíce listopadu (novembera) knír a vousy, neholí se, takže tím pádem vyjadřují svojí podporu a informaci o tom, že se zúčastní této preventivní akce. Protože i když v naší populaci nádory varlat jsou poměrně vzácným onemocněním, výskyt nádorů varlat poměrně prudce narůstá. Tak, že za několik posledních desetiletí se zdvoj- až ztrojnásobil. A i když jsou to nádory léčitelné, tak patří mezi nejčastější nádory ve věkové skupině od patnácti do třiceti pěti let. Čili u té nejmladší a produktivní skupiny mužů v naší populaci. Kromě této akce Movember se můžete více o této diagnóze dozvědět na webových stránkách preventivní onkologie, která má název www.maskoule.cz, nebo si najít aplikaci a provádět samovyšetření varlat jedenkrát měsíčně. Tuto aplikaci můžete najít na webové stránce www.hlidackouli.cz. Ten na název je cíleně takový, jaký je, protože se snažíme oslovit právě tu mladou populaci mužů dospívajících a mladých dospělých, kteří samozřejmě netuší, že mohou být ohroženi nějakým závažným onemocněním. Takže pokud bychom to nazvali "prevence nádorů varlat", nikdo z mladých lidí na to neklikne. Kdežto tento název je sice trošku provokativní, ale vzhledem k tomu, že oslovujeme právě tuto skupinu, tak si myslím, že je výstižný. A mohou to soudit podle toho, že vzhledem k tomu, že na té webové stránce mám svou poradnu, kde každý den jsou jeden až dva dotazy, tak si myslím, že ta stránka je navštěvovaná celkem slušně. A mám i jistou zpětnou vazbu, protože se mně už ohlásilo deset mužů, kteří si na základě přečtení a zhlédnutí videa na této webové stránce provedli samovyšetření varlat, a na základě tohoto samovyšetření jim byl diagnostikován nádor varlete. A úspěšně se léčí. Takže pokud by jich nebylo více, tak už jenom těch deset lidi jsme v průběhu dvou let, myslím si, zachránili.

Podcast

Přehrajte si zvukovou stopu videa:

natočeno na podzim 2014

 

Připojte se k 3 miliónům zúčastněných, připojte svůj podpis na Movember.com, staňte se Mo Bros a nechte si narůst knír nebo Mo Sistas a popdořte svého muže a dodejte mu odvahu (ženy si knír pěstovat nemusí). Akce se šíří především na sociálních sítích, ale na ulici potkáte zvýšené množství skutečných mužů s kníry celých 30 listopadových dnů, po které upozorňují na problém mužské rakoviny a mužského zdraví nejen změnou svého zjevu a focením svých knírů proti rakovině, ale i sběrem finančních prostředků ve prospěch lékařského výzkumu. Všechno končí velkým slavnostním zakončením kampaně, přehlídkou knírů, vyhlášení krále MO a velkou party. 1. prosince se můžeme těšit na hladce oholené tváře. 

O kampani:

Kam pro informace o kampani Movember a o mužských zhoubných nádorech a jejich prevenci:

 1. Movember - české stránky - zde se můžete registrovat k účasti
 2. FaceBook Movember - tady můžete sdílet své pokroky v průběhu měsíce listopadu
 3. Samovyšetřování varlat - video na portálu MojeMedicina  radí, jak varlata vyšetřovat
 4. O prostatě a nádorech prostaty na stránkách České onkologické společnosti
 5. O varlatech a nádorech varlat, návod na samovyšetřování na stránkách České onkologické společnosti
 6. Projekt Máš koule? - návod na samovyšetření varlat a poradna 
 7. O rakovině penisu a její prevenci na stránkách České onkologické společnosti
 8. Nádorová onemocnění u dospívajících na stránkách České onkologické společnosti
 9. Každý muž po padesátce by měl mít svého urologa
 10. Odpovědi na otázky o prevenci rakoviny 

 11. Onkologická problematika v ordinaci praktického lékaře - webcast - informace o kouření, alkoholu, spánku v prevenci rakoviny, určeno pro lékaře, poučné i pro laiky 
 12. Česká asociace pro psychické zdraví

Některé firmy nabízí pro pány sympatizující s November preventivní vyšetření PSA/fPSA (Prostatický specifický antigen / volný prostatický specifický antigen) zdarma.

Co ohrožuje mužské zdraví:

Prostata je malá žláza, která obklopuje horní část mužské močové trubice. Je umístěna těsně pod hrdlem močového měchýře a svou zadní plochou naléhá na stěnu konečníku. Úlohou prostaty je v tvorba tekutiny, která je součástí ejakulátu, kde podporuje transport spermií.

V loňském roce se do kampaně Movember v České republice zapojilo 7 395 lidí a vybrala se částka přes dva milióny. Téměř u sedmi tisíc mužů je každý rok rakovina prostaty v České republice diagnostikována a skoro 1500 jich každý rok u nás na tuto nemoc zemře.     

 

 

 

Modrá linka na grafu ukazuje, jak moc velký problém rakovina prostaty v České republice je a jak velkým tempem její výskyt roste. Červená linka ukazuje, jak jsou naši lékaři čím dál úspěšnější v její léčbě, přesto je třetí nejčastější příčinnou úmrtí na zhoubný nádor u mužů v České republice. Pomozte lékařům tím, že se budete o své zdraví starat, brzy objevená rakovina je většinou vyléčitelná.

Graf je převzat z portálu SVOD, který je jedinečným a světově unikátním zdrojem informací o výskytu zhoubných onemocnění v naší zemi je volně přístupný bez registrace všem, kdo tu žijí a léčí se. Můžete se zde například podívat, jak je to s výskytem rakoviny v jednotlivých krajích, že v Praze, Jihomoravském kraji a královéhradeckém je výskyt nejvyšší, nebo které věkové skupiny jsou nejvíce ohroženy.    

Karcinom prostaty je druhým nejčastějším onkologickým onemocnění mužů u nás a  jeho výskyt velmi rychle roste.

 


Podporovatelé kampaně budou povětšinou ve věku, který ještě není tak moc ohrožen, ale tato čísla ukazují, jak moc důležitá je na první pohled recesistická akce, které na FaceBooku dalo své palce nahoru již přes 140 tisíc lidí z České republiky, včetně těch, kterým kníry (zatím) nerostou.Výskyt karcinomu prostaty vzrůstá s věkem, před čtyřicátým rokem života se jedná o vzácné případy, mezi 40 - 50 lety je výskyt nízký, po "padesátce" jde postupně nahoru a čím vyšší věk tím větší nebezpečí.

Všichni muži nad čtyřicet let, u jejichž příbuzných v přímé linii, tedy u otce nebo bratra, případně i strýce, se karcinom prostaty vyskytl, by měli po čtyřicátém roku svého věku navštívit urologa, který zajistí preventivní vyšetření. Totéž by měli udělat i ostatní muži, pokud ale nemají pozitivní rodinnou anamnézu, stačí, když k tomu přistoupí po padesátém roce věku. Tak jako velká část žen považuje za samozřejmé, že mají svého gynekologa, mělo by být pro starší muže samozřejmé pravidelně chodit k urologovi.

 

Není to jen prostata, co trápí muže!

Pravidelným samovyšetřováním varlat lze dosáhnout včasného objevení nemoci a tím zvýšit šanci na úplné vyléčení možného zhoubného nádoru.

Výskyt karcinomu prostaty jde nahoru především po padesátce, ale pozor mužské zdraví není jen prostata a některé mužské zhoubné nádory, jako jsou nádory varlat se naopak týkají především mladých mužů! Testikulární nádory (nádory varlat) jsou u nás nejčastějším nádorovým onemocněním mužů ve věkové kategorii 20 až 40 let. Jsou typickým onemocněním mladé a střední mužské generace. každý rok u nás onemocní na 500 mladých mužů  a několik desítek jich zemře. Příčiny vzniku testikulárních nádorů jsou neznámé. Existují však rizikové faktory, které se dávají do souvislosti s jejich vznikem. K nejdůležitějším patří kryptorchismus (nesestouplé varle). 

Rakovina penisu je u nás celkem vzácný zhoubný nádor. Většinou se jedná o kožní, dlaždicobuněčný, zhoubný nádor vyrůstající z kůže penisu. Nádory penisu postihují převážně muže nad 40 let, ale výjimkou není výskyt tohoto onemocnění i u mladších mužů. Zřejmě je významným faktorem při vzniku této rakoviny je nedostatečná hygiena předkožkového vaku, na vzniku rakoviny penisu se může podílet i infekce virem HVP (Human Papilloma Virus). Virus HPV je velmi rozšířený a přenáší se mimo jiné pohlavním stykem. Výskyt HVP infekce v populaci je přímo úměrný počtu životních sexuálních partnerů a tím souvisí i s rizikem onemocnění karcinomem penisu u mužů a karcinomem děložního čípku u jejich partnerek.

Podpořte hnutí Movember! Registrujte se na Movember.com a pomozte šířit povědomí o rakovině a péči o mužské zdraví změnou svého vzhledu. 

Související články

Odpovědi na otázky o prevenci rakoviny - záznam živého přenosu

V pátek v podvečer proběhla na brněnském výstavišti diskuse o rizicích a prevenci rakoviny. Odborníci na zhoubné nádory odpovídali živě na otázky, které pokládali občané přes internet v předchozích dnech nebo přímo během diskuse.  

Zpráva o zdraví českého národa

"Buďte tak hodní, a pečujte o své zdraví", nám vzkazuje Zpráva o zdraví českého národa. Při jejím čtení na portálu MojeMedicina, můžete hned začít. Přinášíme videa a odkazy na další informace o prevenci. 

Živě o prevenci rakoviny

Portál MojeMedicina Vás zve na první živý webcast, tedy živé internetové vysílání, na stránkách MojeMedicina.