Střevotour 2013

Češi se stále řadí mezi národy, které zbytečně umírají na rakovinu tlustého střeva a konečníku! Na informovanost o prevenci a léčbě této diagnózy, případně, jak s touto diagnózou žít, se zaměřilo občanské sdružení Onkomaják, které již čtvrtým rokem putuje po České republice v rámci osvětové kampaně Střevotour 2013. Letos tato kampaň odstartuje v rámci II. Evropských dnů kolorektálního karcinomu v Brně, které se konají 26. - 27. 4. 2013.

Z nově diagnostikovaných onkologických nemocí tvoří rakovina tlustého střeva a konečníku, tedy kolorektální karcinom (CRC) v ČR 14,4% (13,1% v EU a 11% v USA). Toto zákeřné onemocnění připomenul také letošní ročník Světového dne proti rakovině a prevence nádorů tlustého střeva bude i tématem českého dne proti rakovině, známého jako „květinový den“.

„Pro úspěšnou léčbu rakoviny tlustého střeva je včasná prevence nejdůležitější. Putováním s maketou chceme proto nadále připomínat tuto nejjednodušší cestu, jak onemocnění předcházet. Letos se více zaměříme i na to, aby lidé věděli, že ani odhalená nemoc nemusí znamenat konec. Existují u nás komplexní onkologická centra, která díky vysoce specializované péči nabízí cílenou a vysoce efektivní léčbu. Informace nejen o nich chceme i touto formou k lidem dostat. Tato nemoc je opravdu zákeřná, věříme, že i díky tomu, že se letos stala hlavním tématem světového i českého dne proti rakovině, tak společně přispějeme k větší informovanosti a další osvětě,“ říká Pavla Freij, ředitelka občanského sdružení Onkomaják, které Střevotour pořádá.

Střevotour začne letos v rámci celoevropského setkání lékařů, pacientů a dalších evropských i českých odborníků na II. Evropských dnech kolorektálního karcinomu v Brně. „Letos bude konference zaměřena na boj s tímto onemocněním v době tzv. EU CRC Guidelines (Pokyny pro zaručení kvalitního screeningu a diagnostiky rakoviny tlustého střeva a konečníku), vysoce odborného materiálu Evropské komise, který doporučuje, jak úspěšně provádět screening kolorektálního karcinomu v jednotlivých zemích,“ uvádí poslanec Evropského parlamentu RNDr. Pavel Poc, jeden ze zakladatelů Evropských dnů kolorektálního karcinomu v Brně a dodává: „Moc bych si přál, aby se Brno postupně stalo jakýmsi evropským centrem screeningu a prevence rakoviny‘. Potenciál na to rozhodně má. Loňský úspěch konference nám to potvrdil. Nastartovali jsme celorepublikový program cíleného zvaní občanů na preventivní vyšetření kolorektálního karcinomu, který je krátce před spuštěním a přispěli ke vzájemné výměně informací a zkušeností a především nacházení společných řešení.“

Putování s maketou tlustého střeva je jen jednou z aktivit Onkomajáku. Další informační kampaň o nemoci tlustého střeva připravuje sdružení ve spolupráci s hercem Miroslavem Etzlerem, který se stal jeho tváří.

Bližší informace o II. Evropských dnech kolorektálního karcinomu  v Brně : www.crcprevention.eu; www.linkos.cz
Další informace o CRC: www.onkomajak.cz; www.kolorektum.cz; www.rakovinastreva.cz
Zdroj: Tisková zpráva OnkoMaják, Praha, 17. dubna 2013

Související články

Odpovědi na otázky o prevenci rakoviny - záznam živého přenosu

V pátek v podvečer proběhla na brněnském výstavišti diskuse o rizicích a prevenci rakoviny. Odborníci na zhoubné nádory odpovídali živě na otázky, které pokládali občané přes internet v předchozích dnech nebo přímo během diskuse.  

Movember - změňte tvář mužského zdraví

Movember (MOustache+noVEMBER) není jen měsíc padajícího listí, ale také měsíc zarostlých mužských tváří. V průběhu každého listopadu je preventivní hnutí Movember zodpovědné za vypěstování miliónů knírů po celém světě. Muži s knírkem navyšují povědomí o rakovině prostaty, rakovině varlat a psychickém zdraví a také finanční prostředky na boj proti těmto nemocem. Přečtěte si co ohrožuje mužské zdraví, naučte se vyšetřit svá varlata podle návodů v našem videu a zeptejte se na prevenci zhoubných nádorů varlat.  

Třetinu všech nádorových onemocnění způsobuje kouření. Jak se ho zbavit? Zeptejte se ve středu 3. června od 16 hodin

Uvažujete o tom, že byste přestali kouřit? Každou první středu v měsíci členové Sekce preventivní onkologie České onkologické společnosti odpovídají živě na dotazy veřejnosti o prevenci rakoviny. První červnová středa bude věnována právě závislosti na tabáku. Na vaše otázky bude odpovídat Doc. MUDr. Eva Králíková, CSc., která vede Centrum pro závislé na tabáku III. interní kliniky 1. LF UK a VFN v Praze na Karlově náměstí. Paní docentka je také předsedkyní Společnosti pro léčbu závislosti na tabáku a její specializací je epidemiologie, prevence a léčba závislosti na tabáku. Nalaďte si ve středu 3. června v 16 hodin portál MojeMedicina a přestaňte kouřit.