Knírem proti karcinomu prostaty

Knírem proti karcinomu prostaty

Zdá se Vám, že poslední dobou o sebe muži nepečují, někteří se dokonce ani nenamáhají oholit? Právě naopak!

Je totiž Movember a to muž s knírkem v 22 zemích světa znamená muže, který o sebe naopak dbá, který ví o hrozbě rakoviny prostaty, ale i rakoviny varlat a penisu a chce na toto nebezpečí upozornit. Akce se šíří především na sociálních sítích, ale na ulici potkáváme zvýšené množství skutečných mužů s kníry celých 30 listopadových dnů, po které upozorňují na problém mužské rakoviny a mužského zdraví nejen změnou svého zjevu a focením svých knírů proti rakovině, ale i sběrem finančních prostředků ve prospěch lékařského výzkumu. Všechno končí velkým slavnostním zakončením kampaně, přehlídkou knírů, vyhlášení krále MO a velkou party. 1. prosince se můžeme těšit na hladce oholené tváře. 

Prostata je malá žláza, která obklopuje horní část mužské močové trubice. Je umístěna těsně pod hrdlem močového měchýře a svou zadní plochou naléhá na stěnu konečníku. Úlohou prostaty je v tvorba tekutiny, která je součástí ejakulátu, kde podporuje transport spermií.

V tuto chvíli se do kampaně registrovalo přes milión mužů z 22 zemí světa(5). Šest tisíc z nich jsou muži registrovaní v České republice, a právě u tolika mužů je každý rok rakovina prostaty v České republice diagnostikována a skoro 1500 jich každý rok u nás na tuto nemoc zemře.     

 

 

 

Modrá linka na grafu ukazuje, jak moc velký problém rakovina prostaty v České republice je a jak velkým tempem její výskyt roste. Červená linka ukazuje, jak jsou naši lékaři čím dál úspěšnější v její léčbě, přesto je třetí nejčastější příčinnou úmrtí na zhoubný nádor u mužů v České republice. Pomozte lékařům tím, že se budete o své zdraví starat, brzy objevená rakovina je většinou vyléčitelná.

Graf je převzat z portálu SVOD, který je jedinečným a světově unikátním zdrojem informací o výskytu zhoubných onemocnění v naší zemi je volně přístupný bez registrace všem, kdo tu žijí a léčí se. Můžete se zde například podívat, jak je to s výskytem rakoviny v jednotlivých krajích, že v Praze, Jihomoravském kraji a královéhradeckém je výskyt nejvyšší, nebo které věkové skupiny jsou nejvíce ohroženy.    

Karcinom prostaty je druhým nejčastějším onkologickým onemocnění mužů u nás a  jeho výskyt velmi rychle roste.

 

Výskyt karcinomu prostaty vzrůstá s věkem, před čtyřicátým rokem života se jedná o vzácné případy, mezi 40 - 50 lety je výskyt nízký, po "padesátce" jde postupně nahoru a čím vyšší věk tím větší nebezpečí.

Podporovatelé kampaně budou povětšinou ve věku, který ještě není tak moc ohrožen, ale tato čísla ukazují, jak moc důležitá je na první pohled recesistická akce, které na FaceBooku dalo své palce nahoru již přes 140 tisíc lidí z České republiky, včetně těch, kterým kníry (zatím) nerostou.

Všichni muži nad čtyřicet let, u jejichž příbuzných v přímé linii, tedy u otce nebo bratra, případně i strýce, se karcinom prostaty vyskytl, by měli po čtyřicátém roku svého věku navštívit urologa, který zajistí preventivní vyšetření. Totéž by měli udělat i ostatní muži, pokud ale nemají pozitivní rodinnou anamnézu, stačí, když k tomu přistoupí po padesátém roce věku. Tak jako velká část žen považuje za samozřejmé, že mají svého gynekologa, mělo by být pro starší muže samozřejmé pravidelně chodit k urologovi (4).

 

Není to jen prostata, co trápí muže!

Pravidelným samovyšetřováním varlat lze dosáhnout včasného objevení nemoci a tím zvýšit šanci na úplné vyléčení možného zhoubného nádoru.

Výskyt karcinomu prostaty jde nahoru především po padesátce, ale pozor mužské zdraví není jen prostata a některé mužské zhoubné nádory, jako jsou nádory varlat se naopak týkají především mladých mužů! Testikulární nádory (nádory varlat) jsou u nás nejčastějším nádorovým onemocněním mužů ve věkové kategorii 20 až 40 let. Jsou typickým onemocněním mladé a střední mužské generace. každý rok u nás onemocní na 500 mladých mužů  a několik desítek jich zemře. Příčiny vzniku testikulárních nádorů jsou neznámé. Existují však rizikové faktory, které se dávají do souvislosti s jejich vznikem. K nejdůležitějším patří kryptorchismus (nesestouplé varle). 

Rakovina penisu je u nás celkem vzácný zhoubný nádor. Většinou se jedná o kožní, dlaždicobuněčný, zhoubný nádor vyrůstající z kůže penisu. Nádory penisu postihují převážně muže nad 40 let, ale výjimkou není výskyt tohoto onemocnění i u mladších mužů. Zřejmě je významným faktorem při vzniku této rakoviny je nedostatečná hygiena předkožkového vaku, na vzniku rakoviny penisu se může podílet i infekce virem HVP (Human Papilloma Virus). Virus HPV je velmi rozšířený a přenáší se mimo jiné pohlavním stykem. Výskyt HVP infekce v populaci je přímo úměrný počtu životních sexuálních partnerů a tím souvisí i s rizikem onemocnění karcinomem penisu u mužů a karcinomem děložního čípku u jejich partnerek (3).

Kam pro informace o kampani Movember a o mužských zhoubných nádorech a jejich prevenci:
  1. O prostatě a nádorech prostaty na stránkách České onkologické společnosti
  2. O varlatech a nádorech varlat, návod na samovyšetřování na stránkách České onkologické společnosti
  3. O rakovině penisu a její prevenci na stránkách České onkologické společnosti
  4. Každý muž po padesátce by měl mít svého urologa
  5. Movember and sons - české stránky
  6. FaceBook Movember
Některé firmy nabízí pro pány sympatizující s November preventivní vyšetření PSA/fPSA (Prostatický specifický antigen / volný prostatický specifický antigen)zdarma.

Není ještě pozdě, máte pár milimentrů ztrátu, ale na šíření povědomí o rakovině a péči o mužské zdraví změnou svého vzhledu a šířením informací ve svém okolí máte ještě celých 20 dní!

Související články

Odpovědi na otázky o prevenci rakoviny - záznam živého přenosu

V pátek v podvečer proběhla na brněnském výstavišti diskuse o rizicích a prevenci rakoviny. Odborníci na zhoubné nádory odpovídali živě na otázky, které pokládali občané přes internet v předchozích dnech nebo přímo během diskuse.  

Movember - změňte tvář mužského zdraví

Movember (MOustache+noVEMBER) není jen měsíc padajícího listí, ale také měsíc zarostlých mužských tváří. V průběhu každého listopadu je preventivní hnutí Movember zodpovědné za vypěstování miliónů knírů po celém světě. Muži s knírkem navyšují povědomí o rakovině prostaty, rakovině varlat a psychickém zdraví a také finanční prostředky na boj proti těmto nemocem. Přečtěte si co ohrožuje mužské zdraví, naučte se vyšetřit svá varlata podle návodů v našem videu a zeptejte se na prevenci zhoubných nádorů varlat.  

Zpráva o zdraví českého národa

"Buďte tak hodní, a pečujte o své zdraví", nám vzkazuje Zpráva o zdraví českého národa. Při jejím čtení na portálu MojeMedicina, můžete hned začít. Přinášíme videa a odkazy na další informace o prevenci.