Bazalka pravá – středomořská léčivka, vhodná i do kuchyně

Přehrajte si článek jako podcast

Bazalka pravá – středomořská léčivka, vhodná i do kuchyně

Bazalka pravá, jinak označovaná také jako bazalka vonná, má čestné místo ve středozemní kuchyni. Je oblíbená nejen na pizze, v těstovinách nebo v salátech, ale čím dál více se do popředí dostávají i její léčivé účinky, které jsou však známé už z dob starověku. V našem článku se dozvíte, kdy a jak je dobré bazalku používat, nebo s jakými léčivými účinky se tato bylinka spojuje. 

Bazalku můžete pěstovat v několika druzích. Kromě bazalky pravé (Ocimum basilicum) je oblíbená také vysoká bazalka posvátná nebo aromatická bazalka vytrvalá či bazalka americká. Můžete se setkat nejen s typickou bazalkou pravou, která dorůstá do výšky až 60 cm, ale i s menšími variantami s kompaktním vzhledem nebo druhy s barevnými lístky. Mnohé bazalky se nepěstují ani tak do kuchyně nebo do domácí lékárničky jako spíše pro okrasu. Během léta totiž skvěle doplní další letničky na záhonku či na balkoně.

Exotická léčivka ze starověku

Bazalka pravá se dnes pěstuje v mnoha zahradách. Ačkoliv pochází z Indie, odkud se postupně rozšířila do Egypta a do antického Říma. I touto zásluhou se běžně spojuje zejména s italskou kuchyní. V současnosti se hojně pěstuje také v ČR a v dalších středoevropských státech, jelikož zde má dobré podmínky pro svůj růst. Ideální je její pěstování v květináči za oknem nebo v truhlíku na terase. Je to bylinka vhodná i pro úplné začátečníky.

Léčivé účinky bazalky pravé byly objeveny už starověkými léčiteli. V dávných časech se tato bylinka využívala k potírání různých kožních problémů. Získávaly se z ní vonné oleje, kterými se mazala těla faraonů, když se ukládala do hrobek. Bazalce se často připisovala zázračná moc, například co se lásky týká.

Účinky bazalky pravé na naše zdraví

Dnes už víme, že naše srdce ani jeho touhy bazalka neovlivní. Může nám ale pomoci osvobodit se od zdravotních problémů, které dokáží potrápit. I proto se tato bylina často doporučuje lidovými léčiteli. Je vhodným doplňkem ke standardní léčbě, naordinované vaším lékařem.

Na co konkrétně tedy bazalka působí? Bazalka pravá se často označuje jako univerzální bylinka, jelikož zdravotních potíží, na které pomáhá, se rozlišuje celá řada. Můžete ji vyzkoušet například při bolestech a křečích, pro zlepšení trávení a na nadýmání. Bazalka pravá podporuje vylučování žaludečních šťáv a chuť k jídlu. Dále pomůže při nespavosti, migrénách nebo závratích. Má totiž uklidňující účinky a látky v ní obsažené vám pomohou navodit dobrou náladu. I díky tomu se bazalka dříve označovala za afrodiziakum.

Rovněž vám pomůže vypořádat se s bakteriálními infekcemi, jelikož působí jako přírodní antibiotikum. Pokud ji budete pravidelně inhalovat, můžete dosáhnout snížení krevního tlaku, snáze vyléčit nachlazení nebo se zbavit únavy. Všem novopečeným maminkám ji doporučujeme užívat při problémech s kojením, kdy bazalka podporuje tvorbu mateřského mléka. Vhodná je také při různých hnisavých ránách a zánětech nebo pro dezinfekci ústní dutiny.

Účinné látky obsažené v bazalce

Jaké účinné látky bazalka obsahuje? Až 1,5 % tvoří silice s estragolem a linaloolem. Tyto silice se přirozeně vyskytují i v mnoha dalších bylinkách. Zmínit bychom měli také vysoký obsah tříslovin - až 5 % - nebo flavonoidy či glykosidy. Bazalka rovněž obsahuje éterické oleje s obsahem eugenolu, bazalkový kafr, tanin neb cinoel. Pokud si k bazalce přičichnete, pravděpodobně ucítíte příjemnou citrusovou nebo jemnou skořicovou vůni (aroma závisí i na vybraném druhu).

Jak pěstovat bazalku pravou

Pěstování bazalky pravé není vůbec složité. Ideální je si zakoupit malou sazeničku. Vyzkoušet můžete i pěstování ze semínek, které je však o něco pracnější a vyžaduje více trpělivosti. Tato jednoletá bylinka může při správné péči dorůst až do výšky 60 cm. Častěji ale dosahuje výšky mezi 20 a 40 cm.

Bazalku je potřeba vsadit do výživné půdy a dopřát jí pravidelnou zálivku spolu s dostatkem slunečních paprsků. Bazalka by měla být stále ve vlhku. Dejte si však pozor, aby nestála ve vodě. Jak bujně bude růst, ovlivní především výživa, kterou jí poskytnete. Ideální je bazalku čas od času přihnojit speciálním hnojivem na bylinky.

Bazalku můžete sklízet v průběhu celé doby, kdy roste. Lísky se doporučuje průběžně zaštipovat. Jakmile tak učiníte, rostlina bude více košatět. Ke konci léta začíná bazalka kvést a nastává ideální období pro její sklizeň. V této době je totiž nejvíce aromatická a její účinky jsou nejsilnější. Pěstování bazalky zvládne i úplný začátečník. Daří se jí i v truhlíků s dalšími středomořskými bylinkami, jako jsou oregano, saturejka nebo tymián.

Co si připravit z bazalky

Bazalku budete pravděpodobně pěstovat pro přímou konzumaci, obzvlášť když ji používáte na vaření. Pokud jí však máte na konci sezóny nadbytek, můžete ji i usušit, zamrazit nebo naložit do oleje. Zmražená bazalka pravá je více aromatická než ta usušená a svou chutí se přibližuje čerstvé bazalce. Při vaření by se měla použít až ke konci přípravy, jinak byste se ochudili o její aromatičnost.

Pokud ji chcete používat pro svou léčbu, dávkujte opatrně, protože vysoké dávky bazalky pravé mohou působit dráždivě. Bazalku můžete přidat do svého oběda nebo do večeře, a dá se z ní připravit i léčivý odvar.

Jak na něj? Stačí nabrat jednu lžíci bazalkových lístků nebo natě a tu zalít horkou vodou. Bazalka by se v tomto případě měla nechat převařit a poté louhovat zhruba 30 minut. Tento odvar můžete užívat před jídlem i po jídle. Při problémech s ústní dutinou je rovněž dobrý na kloktání.

Alternativou k odvaru je čaj z bazalky pravé, který se vyplatí připravit tehdy, když nemáte času nazbyt. Lístky stačí zalít horkou vodou a louhovat 10 minut. Počítejte však s tím, že účinky čaje nebudou tak silné jako v případě odvaru. Určitě však doporučujeme vyzkoušet obě varianty. Doporučené dávkování je 2 až 3 šálky denně.

Pokud chcete uvolnit své dýchací cesty, můžete si lístky bazalky přidat do koupele nebo je použít při napařování nosních dutin. Uvidíte, jak vám výtažky z této léčivky budou příjemné.

Přehled pozitivních účinků

  • pomáhá na problémy s trávením a na nadýmání
  • je účinná při virových a bakteriálních infekcím
  • spolehlivě bojuje proti zánětům ústní dutiny
  • pomáhá při nespavosti a únavě
  • řeší stres a psychické problémy
  • navozuje spokojenost a dobrou náladu
  • podporuje chuť k jídlu
  • zbavuje migrén a závratí
Klíčová slova: léčivé byliny

Související články

Kopřiva do špenátu, na bylinný čaj i jako přírodní kosmetika

Ačkoliv mnoho lidí ke kopřivám ve své zahrádce přistupuje jako k nepříjemnému plevelu, jedná se o účinného pomocníka do domácí lékárničky. Kopřiva dvoudomá patří mezi nejrozšířenější volně rostoucí bylinky u nás v Čechách a má mnoho pozitivních účinků na náš organismus. Článek si můžete také přehrát jako podcast.

Rozmarýn lékařský: klid a harmonie pro vaše tělo i duši

Rozmarýn lékařský je známá bylinka, která si našla své místo nejen v naší kuchyni. Můžete se setkat také s názvem rozmarýna lékařská nebo s latinským pojmenováním Rosmarinus officinalis. Jako mnoho dalšího koření má i rozmarýn pozoruhodné účinky na náš organismus. 

Třezalka tečkovaná: přírodní antibiotikum s rozmanitými účinky na naše zdraví

Třezalka tečkovaná, latinsky Hypericum perforatum, je oblíbená bylinka, která se hojně využívá v lidovém léčitelství už od starověku. Běžně se můžete setkat také s názvy bylina sv. Jana, čarovník, prostřelenec, svatojánská bylina nebo krevníček. Má celou škálu pozitivních účinků na naše zdraví, proto je mezi lidovými léčiteli tolik oblíbená. Třezalku si můžete nejen natrhat u cesty, ale také zakoupit v lékárně ve formě výživového doplňku.