Heřmánek pravý – uklidní rýmu, kašel i zažívání

Přehrajte si článek jako podcast

Heřmánek pravý – uklidní rýmu, kašel i zažívání

Heřmánek pravý je známá a oblíbená léčivka, která by neměla chybět ani ve vaší domácí lékárničce. Určitě znáte heřmánkový čaj, který pomáhá na různé zdravotní potíže. Heřmánek pravý se latinsky označuje jako Matricaria chamomilla a v češtině se můžete setkat také s názvy heřmánek lékařský, rumánek, marunka nebo kamilka.

Jednoletá bylina dorůstá do výšky až 50 cm a je typická svou výraznou, avšak příjemnou, vůní. V lidové medicíně se využívá již po staletí. O pozitivních účincích heřmánku byli přesvědčeni například Skandinávci, kteří ho považovali za posvátnou bylinu a uctívali ho jako symbol slunce.

Přirozeně se heřmánek vyskytuje v Evropě, Asii, Severní Americe a v Austrálii. Na své zahrádce ho pravděpodobně pěstovat nebudete, můžete si ho ale natrhat u cest nebo v jetelištích. Navíc heřmánkový květ pro přípravu čajů a odvarů zakoupíte také v lékárnách.

Jak poznat a sbírat heřmánek pravý

Chcete si heřmánek natrhat v přírodě, ale nevíte, jak ho poznat? Heřmánek je typický svými bílými okvětními lístky se žlutým středem. V přírodě si ho můžete splést s rmencem sličným (rmenem římským), který má sice také léčivé účinky, ale užívá se na jiné problémy než heřmánek. Heřmánek spolehlivě poznáte tak, že utrhnete jeho květ a ten rozdělíte na poloviny. Jestliže bude dutý, je to heřmánek, pokud ne, jedná se o rmen.

Heřmánek můžete sbírat od května až do září. Ideální je pro sběr zvolit suché dny. Heřmánek by neměl být odkvetlý, jeho květy by měly být spíše na začátku rozkvětu - ideální je sbírat třetí den po rozkvetení. Květní stopky ponechejte dlouhé maximálně 2 cm a nať ani listy heřmánku netrhejte.

Pozor si dejte také na správné sušení. Heřmánek je totiž nutné sušit ve stínu a při teplotě maximálně 40 stupňů, aby si zachoval všechny léčivé látky. Během sušení zmenší svůj objem až pětkrát. Má hořkou chuť a vyplatí se ho skladovat v dobře uzavíratelné sklenici či dóze, abyste ho ochránili před moly a jinými škůdci.

Léčivé účinky heřmánku pravého

Na co vše se dá heřmánek pravý používat? Jeho léčivé účinky vám přijdou vhod po celý rok. Sice nedokáže nahradit standardní naordinovanou léčbu, je však možné začít heřmánek užívat už při prvních příznacích nemoci, a tak potlačit a zmírnit její celkový průběh. Jako podpůrný prostředek tato bylinka rozhodně stojí za vyzkoušení.

Heřmánek působí opravdu všestranně. Hodí se k vnitřnímu i zevnímu použití. Heřmánek působí protizánětlivě, dezinfekčně a protialergicky. Mohou ho dokonce užívat i kojenci, proto je tak oblíbený mezi novopečenými maminkami. Kromě nich samozřejmě přijde vhod také dětem, dospělým nebo seniorům. Téměř jakýkoliv problém můžete začít řešit právě s touto unikátní léčivkou, jejíž drobné kvítky jsou charakteristické silnou kořenitou vůní. Celkově heřmánek léčivý vyvolává uklidňující pocity. Harmonizuje nejen fyzickou stránku těla, ale i psychiku.

Vnitřně je heřmánek pravý vhodný například na nadýmání, křeče, střevní poruchy a žaludeční potíže. Často se proto přidává i do žaludečních čajů, kde se kombinuje s dalšími bylinkami. Pomáhá také na kašel, rýmu a nachlazení, jelikož celkově posiluje imunitní systém. Heřmánek by tedy neměl chybět ve vaší lékárničce ani v době chřipkových epidemií. Na nachlazení je ideální heřmánkový čaj, který má nahořklou chuť. Pije se horký, ale podle libosti si ho můžete samozřejmě přisladit - ideálně například medem. Při neprostupných dýchacích cestách doporučujeme inhalaci heřmánkového odvaru.

Všechny ženy dále ocení příznivé účinky heřmánku na děložní křeče, při poruchách menstruace a při dalších ryze ženských potížích. Vhodný je také na problémy se spánkem, kdy ho můžete vyzkoušet v kombinaci s meduňkou, nebo na záněty močových cest.

Pokud chcete užívat heřmánek zevně, můžeme vám ho doporučit na kožní vyrážky, hemeroidy a záněty, při kterých se používá ve formě léčivých obkladů a urychluje jejich hojení. Pomůže na bolesti břicha, ledvin nebo hlavy. Je účinný na revmatické otoky a odvar z heřmánku je pro své dezinfekční účinky vhodný také na špatně se hojící rány. Jako kloktadlo se dá používat také při bolestech zubů. Jedná se o častou složku léčivé kosmetiky. I v lékárně můžete zakoupit heřmánkovou mast se zklidňujícími a regeneračními účinky. Je vhodná například na popáleniny a na podrážděnou pleť.

Zajímavé je také použití heřmánku na vlasy. Pokud máte světlé vlasy a budete si je heřmánkovým odvarem pravidelně oplachovat, dosáhnete ještě světlejšího odstínu. Navíc heřmánek jim dodá pevnost a lesk.

Účinné látky v heřmánku

Hlavní léčivou složkou v heřmánku pravém jsou silice, které představují 1 až 3 %. Jedná se o modrou silici, chamazulen, bisabolol, farnesen nebo matricin. Heřmánek obsahuje také hořčiny, flavonové glykosidy, éterické oleje, rutin, kumarin, cholin nebo hyperosid.

Heřmánkový čaj, odvar nebo mast?

Heřmánek doma můžete zpracovat na mnoho způsobů. Jak se můžete dočíst už výše, používá se pouze heřmánkový květ, nikoliv celá nať, kořen či listy.

Asi nejčastěji a také nejuniverzálněji se používá heřmánkový čaj či odvar. Jestliže chcete připravit čaj, nasypte jednu čajovou lžičku sušených květů do hrnku a tu zalijte čtvrtlitrem vroucí vody. Čaj se nechá 15 minut vylouhovat a poté se scedí. Denně byste měli vypít tři šálky tohoto čaje. Pije se po jídle a pokaždé by se měl připravit čerstvý. Heřmánek je často obsažen i v dalších bylinných čajích, které jsou určené na nachlazení nebo na žaludeční potíže.

Nálev, který bude určený k zevním obkladům nebo výplachům či koupelím, připravte smícháním dvou až třech lžic heřmánku s půllitrem vroucí vody. Opět se tento odvar nechá vylouhovat přibližně 15 minut a pak je ihned připraven k použití. Podobným způsobem si můžete připravit i odvar určený k inhalaci, který pročistí vaše dutiny. Odvar z heřmánku používejte několikrát denně dle potřeby.

Zajímavá je příprava domácího heřmánkového oleje, kdy se smíchají čerstvé květy s olivovým olejem. Celou lahvičku naplníte květy heřmánku a zalijete je olejem. Dbejte na to, aby byly celé ponořené. Poté lahvičku dobře uzavřete a necháte ji stát 14 dní na slunci. Hotový olej se uchovává v ledničce a dá se použít třeba do koupele nebo na drobné ranky. Heřmánkový olej působí regeneračně a protizánětlivě.

Heřmánek je běžnou součástí mastí, krémů nebo i jiné kosmetiky z lékárny. I vy sami si doma můžete připravit léčivou heřmánkovou mast. Na její výrobu budete potřebovat vepřové sádlo, do kterého přidáte velkou hrst čerstvých květů. Počkáte, až se sádlo s heřmánkem začne vařit a poté ho stáhnete z varné desky. Odložíte do druhého dne na chladné místo. Následující den směs rozehřejte a protlačíte přes lněné plátno. Tato mast je ideální na bolestivá místa, na jizvy či na vyrážku. Je určena pouze k zevnímu použití.

Stejně jako u dalších léčivých bylinek se i zde může objevit alergická reakce. Proto než začnete užívat heřmánek ve velkém, prověřte si, zda nejste alergičtí.

Přehled pozitivních účinků

  • je účinný při rýmě, kašli a nachlazení
  • posiluje imunitní systém
  • pomáhá na problémy s trávením
  • je vhodný jako kloktadlo při bolestech zubů
  • využívá se k obkladům a výplachům při zánětech a bolestech
  • pro ženy je vhodný na řešení gynekologických problémů
  • dá se nanášet na jizvy a popáleniny
  • dokáže zmírnit revmatické otoky
  • podává se při nespavosti
  • uklidňuje hemeroidy, vyrážky, spáleniny a další podráždění
Klíčová slova: léčivé byliny

Související články

Kopřiva do špenátu, na bylinný čaj i jako přírodní kosmetika

Ačkoliv mnoho lidí ke kopřivám ve své zahrádce přistupuje jako k nepříjemnému plevelu, jedná se o účinného pomocníka do domácí lékárničky. Kopřiva dvoudomá patří mezi nejrozšířenější volně rostoucí bylinky u nás v Čechách a má mnoho pozitivních účinků na náš organismus. Článek si můžete také přehrát jako podcast.

Rozmarýn lékařský: klid a harmonie pro vaše tělo i duši

Rozmarýn lékařský je známá bylinka, která si našla své místo nejen v naší kuchyni. Můžete se setkat také s názvem rozmarýna lékařská nebo s latinským pojmenováním Rosmarinus officinalis. Jako mnoho dalšího koření má i rozmarýn pozoruhodné účinky na náš organismus. 

Třezalka tečkovaná: přírodní antibiotikum s rozmanitými účinky na naše zdraví

Třezalka tečkovaná, latinsky Hypericum perforatum, je oblíbená bylinka, která se hojně využívá v lidovém léčitelství už od starověku. Běžně se můžete setkat také s názvy bylina sv. Jana, čarovník, prostřelenec, svatojánská bylina nebo krevníček. Má celou škálu pozitivních účinků na naše zdraví, proto je mezi lidovými léčiteli tolik oblíbená. Třezalku si můžete nejen natrhat u cesty, ale také zakoupit v lékárně ve formě výživového doplňku.