Levandule lékařská – aromatická léčivka, vhodná i na okrasu

Levandule lékařská – aromatická léčivka, vhodná i na okrasu

Už ve starověkém Řecku se levandule lékařská používala jako lék proti kašli nebo pro uklidnění. Můžete ji vyzkoušet, pokud máte problémy se spánkem, trpíte stavy nervozity a neklidu, potřebujete zmírnit svalové napětí nebo podpořit přirozenou regeneraci organismu. Levandule urychluje i hojení ran a pomáhá zabránit tvorbě jizev. Další článek z našeho cyklu Bylinky ve vaší lékárničce. 

Levandule lékařská je oblíbená léčivá bylinka, která přirozeně roste v Provence ve Francii, kde se pěstuje na rozlehlých plantážích. Jestliže i vy uvažujete o pěstování této léčivky s nezaměnitelným aroma, která se používá nejen v medicíně, ale také v kuchyni nebo v kosmetice, budete potřebovat alespoň jednu sazenici a květináč. 

S levandulí lékařskou se u nás ve volné přírodě jen tak nesetkáte. Ani na záhonku se jí nebude moc dařit, ačkoliv její vysazení nebo vysetí můžete klidně vyzkoušet. Ideální je tedy pěstování přímo ze sazenice, kterou si zakoupíte v květinářství nebo na trhu u pěstitele. Tu vsadíte do truhlíku s dalšími bylinkami nebo do samostatného květináče. 

Pozitivní účinky levandule lékařské

Levandule je oblíbená už jen pro své výrazné fialové zbarvení a také pro vůni, která vám okamžitě dodá pozitivní náladu a myšlení. Věděli jste, že silně aromatické nejsou pouze květy, ale také listy této byliny?

Vůni levandule je těžké odolat, a proto si ji mnoho lidí vsazuje do truhlíku či květináče a vystavuje ji na svém okně. Třeba i jen jako dekorativní rostlinu, aniž by o jejích pozitivních účincích na naše zdraví měli nějaké povědomí.

Už ve starověkém Řecku nacházela levandule lékařská své využití. Používala se například jako lék proti kašli nebo pro uklidnění. Později byly objeveny i její další pozitivní účinky. Ačkoliv moderní léky nedokáže nahradit, jsou produkty získané z této neobyčejné rostliny určitě vhodné jako podpůrný prostředek při léčbě mnoha nemocí a při řešení zdravotních problémů, s nimiž se můžete setkat.

V současnosti se levandule používá v řadě oblastí. Můžete ji vyzkoušet, pokud vás trápí problémy se spánkem a jeho poruchy, trpíte stavy nervozity a neklidu, když chcete zmírnit svalové napětí nebo podpořit přirozenou regeneraci organismu, urychlit hojení ran a zabránit tvorbě jizev nebo když vás bolí hlava.

Levandule lékařská je dále báječným pomocníkem při nechutenství, podrážděném žaludku, při virových a zánětlivých infekcích. Pomáhá při snižování krevního tlaku nebo dokáže ulevit od svědivých štípanců a kousanců od hmyzu. Zevně se využívá třeba i při revmatických potížích nebo pro zlepšení prokrvení. Jelikož se jedná o čistě přírodní produkt, nepojí se s ní žádné vedlejší účinky.

Její použití je oblíbené jak zevně, tak i vnitřně. Pokud ji chcete užívat vnitřně, začněte přípravou levandulového čaje nebo vyzkoušejte levanduli jako koření. Oblíbené jsou také éterické levandulové oleje, které se využívají do koupelí nebo do aromalamp. Právě tento olej můžete použít i pro masáže nebo jako dezinfekci na drobné ranky.

S levandulí se běžně můžete setkat také v kosmetice. Levandulový olejíček, který je smíchaný třeba s olejem šípkovým, pupalkovým nebo jojobovým, můžete nanášet přímo na pleť. V této formě levanduli zakoupíte třeba u české značky Saloos, která se právě výrobou přírodní kosmetiky zabývá.

Účinné látky obsažené v levanduli

Levandule lékařská obsahuje silice, kumariny, flavonoidy a kyselinu rozmarýnovou, která je známá pro své protizánětlivé, protivirové a antiseptické účinky. Má také vysoký obsah tříslovin a terpenů, které působí fytoncidně. Ačkoliv se často označuje za drogu, tak se té pěstované v Čechách rozhodně nemusíte obávat, jelikož má jako droga výrazně slabší účinky.

Pěstování levandule jako léčivky i dekorativní rostliny

Jak pěstovat levanduli lékařskou? Sazeničku vsaďte do truhlíku či květináče a ten umístěte na slunné stanoviště, které je dobře chráněné před větrem. Během růstu ji nikdy nepřihnojujte chemickými hnojivy. Doporučujeme používat pouze ta, která jsou určena speciálně na bylinky (obzvlášť pokud chcete levanduli využívat jako léčivku).

Substrát se pro pěstování levandule lékařské můžete smíchat s pískem. Vyžaduje pravidelnou zálivku ke kořenům. Keřík levandule můžete pěstovat i několik let, jelikož vám většinou bez problémů přezimuje.

Rostlina dosahuje výšky až 120 cm. Záleží však na tom, jaký druh si vyberete. Existují totiž i odrůdy, které měří třeba jen 20 cm. Druhů levandule je přibližně dvacet pět. Mnohé z nich se využívají především k dekorativním účelům.

Jakmile rostlina vyroste, můžete ji začít sklízet. První květy se rozvíjejí během letních měsíců. Z levandule se používá celá nať nebo pouze květy. Záleží na tom, co chcete z levandule vyrábět. Ideální je ji celou ostříhat a pověsit na stinné místo, kde se nechá uschnout. Rozhodně se nedoporučuje sušení levandule na sluníčku, které by ji mohlo poškodit.

Jak tuto doma usušenou levanduli využít? Je ideální pro přípravu koupelových solí a olejů, které si zvládnete vyrobit i sami. Na čaj z levandule nebo jako koření jsou vhodné pouze levandulové květy, u jejichž sušení postupujeme podobným způsobem jako při sušení celých stonků. Když budete mít levanduli usušenou, uložte ji do dobře uzavíratelné nádoby, abyste se vyhnuli napadení škůdci.

Vyrobte si doma zázračné přípravky

Léčivé přípravky z levandule můžete buď zakoupit nebo si je vyrobit. Báječným pomocníkem v kuchyni i v kosmetice je například levandulový ocet, pro jehož přípravu doporučujeme použít ocet jablečný. Stačí nasekané levandulové květy smíchat s octem a nechat 14 dní odpočívat na slunném místě. Každý den je lahev nutné protřepat a nakonec zcedit. Tento ocet se dá používat pro dochucování salátů, na mytí vlasů nebo proti plísním. Jestliže ho budete aplikovat na své tělo, doporučujeme ho zředit.

Doma si můžete vyrobit také levandulový olej, který se požívá například na podporu imunity, při léčbě nervových problémů nebo zevně na spáleniny a drobné oděrky. Čerstvé květy se v tomto případě zalijí olivovým olejem a nechají se na sluníčku odstát přibližně 30 dní. Po scezení se olej doporučuje skladovat na temném místě.

Známou klasikou je levandulový polštářek pro lepší spánek, kdy stačí malý polštář naplnit sušenou levandulí a dát si ho ke své posteli. Tento polštářek je ideální také jako dárek pro vaše blízké.

Přehled pozitivních účinků

  • pomáhá při stresu a psychických problémech
  • využívá se na potíže se spánkem
  • působí proti virovým infekcím a zánětům
  • je vyhledávaná při svalových bolestech jako podpora regenerace
  • jako přírodní dezinfekce urychluje hojení ran
  • zbavuje bolesti hlavy
  • pomáhá při vyšším krevním tlaku
  • je účinná při nechutenství a žaludečních problémech
  • zlepšuje prokrvení
  • pomáhá na revma
Klíčová slova: hojení; léčivé byliny; spánek

Související články

Kopřiva do špenátu, na bylinný čaj i jako přírodní kosmetika

Ačkoliv mnoho lidí ke kopřivám ve své zahrádce přistupuje jako k nepříjemnému plevelu, jedná se o účinného pomocníka do domácí lékárničky. Kopřiva dvoudomá patří mezi nejrozšířenější volně rostoucí bylinky u nás v Čechách a má mnoho pozitivních účinků na náš organismus. Článek si můžete také přehrát jako podcast.

Rozmarýn lékařský: klid a harmonie pro vaše tělo i duši

Rozmarýn lékařský je známá bylinka, která si našla své místo nejen v naší kuchyni. Můžete se setkat také s názvem rozmarýna lékařská nebo s latinským pojmenováním Rosmarinus officinalis. Jako mnoho dalšího koření má i rozmarýn pozoruhodné účinky na náš organismus. 

Třezalka tečkovaná: přírodní antibiotikum s rozmanitými účinky na naše zdraví

Třezalka tečkovaná, latinsky Hypericum perforatum, je oblíbená bylinka, která se hojně využívá v lidovém léčitelství už od starověku. Běžně se můžete setkat také s názvy bylina sv. Jana, čarovník, prostřelenec, svatojánská bylina nebo krevníček. Má celou škálu pozitivních účinků na naše zdraví, proto je mezi lidovými léčiteli tolik oblíbená. Třezalku si můžete nejen natrhat u cesty, ale také zakoupit v lékárně ve formě výživového doplňku.