Meduňka lékařská – pomůže při nespavosti

Meduňka lékařská – pomůže při nespavosti

Meduňka lékařská je jednou z oblíbených bylinek, kterou si můžete vypěstovat doma v truhlíku, v květináči i na záhonku. Latinským názvem se označuje jako Mellisa officialis a lidově se jí často přezdívá medunice, medovka, sladký balzám nebo včelanka. 

Podívejte se, jaké problémy vám tato léčivá bylinka může pomoci vyřešit v našem cyklu Bylinky ve vaší lékárničce. Ačkoliv není samospasitelná, poslouží jako zajímavý doplněk ke standardní léčbě.

Pozitivní účinky meduňky lékařské

Meduňka lékařská je až pověstná svými účinky při nespavosti. Pokud se vám tedy často stává, že nemůžete usnout nebo se každou chvíli v noci probudíte, doporučujeme vám připravit si z ní čaj nebo vyzkoušet meduňkovou tinkturu.

Dále působí proti nadměrnému stresu a přehnané úzkosti. Se stresem se mnozí z nás potýkají každý den v práci nebo ve škole. Zapomeňte na to, že vás meduňka vytáhne z hluboké deprese, tak silné její účinky rozhodně nejsou. Částečně však pomáhá i tím, že vás přiměje k odpočinku. Když pijete hrnek horkého meduňkového čaje, měli byste jen relaxovat.

Meduňka se dále podílí se na snižování krevního tlaku, zlepšování zažívání a tlumení bolestí. S vysokým tlakem se potýká mnoho z nás. Jak jistě víte, je to nepříjemné postižení, které se velmi obtížně léčí. Obzvlášť když žijete zdravě, jste štíhlí a stále se se zvýšeným tlakem potýkáte. Meduňka lékařská však může být příjemným doplňkem ke konzervativní léčbě. V našem trávení působí tak, že potlačuje tvorbu plynů a zvyšuje sekreci žluči. Zároveň pomáhá řešit žaludeční a ledvinové koliky.

Jako prevence působí meduňka lékařská například na astma. Moderní medicína dále prokázala její účinky proti virům, kdy pomáhá při různých povrchových infekcích (například při oparech), na revmatické otoky a modřiny. Také je vhodná při překyselení organismu, kdy pomáhá obnovit acidobazickou rovnováhu. V této oblastí vám meduňku doporučujeme užívat spíše jako prevenci. Vhodné je její užívání i v mateřství - při problémech se spánkem, při bolestech bříška nebo při podezření na zatvrdnutí mléka.

Meduňka je tedy zaručeným receptem na svěžest, vitalitu, bdělost a dobrou náladu. Meduňku používali již starověcí léčitelé (zhruba v době 2000 let zpět), její účinky však potvrdila až moderní medicína. Je jasné, že léky na snižování krevního tlaku nebo prášky na usnutí meduňka nenahradí. Proč ji ale nevyzkoušet coby podpůrný prostředek, když nám ji příroda ochotně nabízí.

Účinné látky obsažené v meduňce

Jaké účinné látky meduňka obsahuje? Proč je našemu zdraví tak prospěšná? Jsou v ní obsaženy například silice s látkou citral, který má silnou citronovou vůni a také antimikrobiální účinky, což znamená, že působí i jako dezinfekce. O citrusové aroma se starají látky zvané citronelan a geraniol. Nechybí v ní ani hořké třísloviny nebo kyseliny hydroxytriterpenové. Mimoto obsahuje hořčiny, sliz, flavonoidy a minerály.

Pěstování meduňky lékařské a její sběr

Pokud se rozhodnete pěstovat meduňku, určitě vás potěší, že nevyžaduje téměř žádnou péči. Navíc je to trvalka, to znamená, že vám v zahrádce vydrží i několik let. Pochází z oblasti Středomoří a Malé Asie. I v našich podmínkách její listy dorůstají výšky až 90 cm. Při sklízení meduňky můžete sbírat listy, případně i celou nať. Meduňku můžete již od května začít postupně otrhávat. Doba největší sklizně však přichází na řadu se začátkem léta, tedy v červnu a v červenci. Rostoucí meduňku se vyplatí pohlídat si, jelikož jakmile vykvete, ztratí část svého aroma. I proto se sklízí ještě před květem.

Meduňku spolehlivě uchováte jako sušenou, kdy ji sušíte ve stínu nebo ve speciální sušičce, a to maximálně na 40 stupňů. Skladování se doporučuje jen v dobře těsnících nádobách a nasušenou meduňku byste neměli používat déle než jeden rok. Poté se už vyplatí nasušit a používat novou. V případě že si ji natrháte, přijde vám vhod i jako čerstvá. Sušení listů meduňky by mělo proběhnout rychle, jelikož v opačném případě hrozí jejich zhnědnutí. 

Jak používat meduňku

Meduňka se dá pohodlně doplnit i dalšími bylinkami. Například můžete vyzkoušet bylinnou tinkturu na nervovou soustavu, která obsahuje kromě meduňky lékařské také třezalku, šalvěj nebo mátu. Oblíbené jsou i bylinné čaje, do kterých se kromě meduňky a třezalky přidává také bylinka zvaná řebříček. Tato směs by měla uvolňovat psychické napětí, uklidňovat a tlumit úzkostlivé stavy. Jestliže vás trápí problémy se spánkem, můžeme doporučit směs meduňky, třezalky, chmelu a heřmánku.

Nepočítejte však s tím, že vám meduňka nabídne rychlé řešení na to jak spolehlivě usnout. Jedná se jen o přírodní léčivo, které na organismus působí mnohem šetrněji a také menší silou než léky. Účinky meduňky v porovnání s nimi tak budou rozhodně mírnější a slabší. Je tedy potřeba uvolnit svou mysl a snažit se relaxovat, pokud chcete, aby vám meduňka pomohla. Jestliže máte dlouhodobější a vážnější problémy se spánkem, určitě užívání meduňky zkonzultujte se svým lékařem.

Přehled pozitivních účinků

  • pomáhá pří nespavosti
  • působí proti nadměrnému stresu a úzkostlivým stavům
  • dokáže navodit pocity pohody a odpočinku
  • je účinná při snižování krevního tlaku
  • řeší žaludeční a ledvinové problémy
  • je prevencí na astma
  • má antivirové účinky
  • používá se na revmatické otoky a modřiny
Klíčová slova: léčivé byliny

Související články

Jak vyzrát na nespavost?

Nemůžete usnout? Často se v noci probouzíte? Předčasně vstáváte? Narušují vám vaše denní problémy váš noční spánek? Podívejte se na naši Dobrou radu. 

Monitorování spánku - začněte svůj den bez únavy

Cítíte se i po devíti hodinách spánku celí rozlámaní a naopak po šesti jako rybička? Chtěli byste spát tak, abyste po probuzení byli fit a plní energie? Vyzkoušejte chytré aplikace, které vám umožní sledovat spánek a přinesou zajímavé statistiky.

Kopřiva do špenátu, na bylinný čaj i jako přírodní kosmetika

Ačkoliv mnoho lidí ke kopřivám ve své zahrádce přistupuje jako k nepříjemnému plevelu, jedná se o účinného pomocníka do domácí lékárničky. Kopřiva dvoudomá patří mezi nejrozšířenější volně rostoucí bylinky u nás v Čechách a má mnoho pozitivních účinků na náš organismus. Článek si můžete také přehrát jako podcast.