Měsíček lékařský: univerzální léčivka do vaší zahrádky a symbol veřejné sbírky

Měsíček lékařský: univerzální léčivka do vaší zahrádky a symbol veřejné sbírky

Dnes je Český den proti rakovině. Lidé mohou celý den přispět v celonárodní veřejné sbírce na boj proti zhoubné nemoci. Symbolem této sbírky se stal měsíček lékařský. Podívejme se na tuto bylinu v dalším díle našeho cyklu Bylinky ve vaší lékárničce. Měsíček lékařský, latinsky Calendula officinalis L., je hojně rozšířená léčivá bylinka, která pochází z jižní Evropy. Měsíček má výrazné žluté až oranžové květy a ačkoliv zdobí mnoho záhonů a zahrádek, většina lidí jeho léčivých účinků nevyužívá. Přitom o jeho pozitivním vlivu na náš organismus věděli již staří Římané, Egypťané či Peršané. Pojďte se s námi podívat, na co vám měsíčkový olej, měsíčkový nálev nebo čaj či měsíčková mast mohou pomoci.

Měsíček je jednoletá bylina, která se nejčastěji využívá jen pro okrasu. Tato letnička může dorůst do výšky až 50 centimetrů, má úzké dlouhé listy a plné voňavé květy. Celý rod však zahrnuje několik druhů měsíčků, proto si dejte pozor, abyste ho při sběru nezaměnili. Z měsíčku lékařského se využívají pouze jeho květy či okvětí, které tvoří plné oranžové úbory. V lidovém léčitelství se měsíček využívá jak vnitřně, tak i zevně. 

Léčivé účinky měsíčku lékařského

Měsíček lékařský se v lidovém léčitelství těší oblibě již od 12. století. Sice nedokáže nahradit moderní medicínu, je však skvělou alternativou pro ty, kteří chtějí zkusit i přírodní léčbu nebo hledají další způsoby, jak zmírnit průběh svého onemocnění. Bylinku je také ideální využít jako prevenci, protože s tou vám většinou léky nepomohou.

Při vnitřním užívání můžeme měsíček lékařský doporučit na problémy se žlučníkem, s játry a s trávící soustavou. V této oblasti působí na různá onemocnění jater i na infekční žloutenku a pití měsíčkového čaje čistí krev. V oblasti trávení je účinný proti průjmům, zánětům tlustého střeva nebo vnitřním parazitům. Doporučit ho můžeme také na záněty trávícího ústrojí a vředy. Celkově harmonizuje trávení.

Ženy trpící silnou menstruací a menstruačními bolestmi jej mohou vyzkoušet na jejich zmírnění. Rovněž působí proti křečím nebo zlepšuje krevní oběh. Dokonce může pomoci od vysokého krevního tlaku, což se odrazí i v kondici vašeho srdce. Měsíček obecně působí na záněty v těle a špatně se hojící rány. Proto ho můžete využít i jako kloktadlo, pokud trpíte zánětem v ústní dutině. Je účinný také na záněty očí a uší. Měsíček lékařský je de facto přírodní antibiotikum, která v našem organismu působí antisepticky a potlačuje vznik i rozvoj nebezpečných bakterií. Je prevencí před vznikem nádorů - dělohy, prsou nebo v trávícím ústrojí.

Měsíček lékařský můžete vyzkoušet i zevně. V tomto případě je vhodný na urychlení hojení pooperačních jizev, omrzlin, spálenin, ekzému či akné, plísní, podlitin, popraskané kůže, řezných ran nebo hemeroidů. Blahodárně působí na pokožku, která je poškozená. Můžete ho použít dokonce i na hnisající rány nebo na bércové vředy. Měsíček totiž obsahuje rostlinná antibiotika, tak zvané fytoncidy, které potlačují vznik bakterií a plísní na pokožce.

Kromě antiseptických účinků se s ním pojí účinky spasmolytické, které se projevují uvolňováním křečovitého stažení svalstva. Jeho použití také vede k vyšší sekreci žluči. Své místo má také v kosmetice, kde se využívá na zjemnění a zvláčnění pleti a pokožky. Je rovněž účinný na celulitidu a strie.

Účinné látky

Měsíček lékařský obsahuje silice, saponiny, flavonoidy, hořčinu, kyselinu salicylovou, vitamín C nebo polyacetylenové sloučeniny, které představují hlavní nositele účinku. Vhodnou kombinací všech složek je dosaženo, že měsíček lékařský můžete ve své domácí lékárničce využívat téměř bez omezení, má totiž výrazné terapeutické účinky. 

Pěstování měsíčku lékařského

Měsíček si můžete pohodlně vy sami vypěstovat na své zahrádce. Najděte pro něj slunné či polostinné a prostorné stanoviště. Půda, ve které ho budete pěstovat, by neměla být příliš rozmáčená a měla by být bohatá na živiny. Každý rok byste měli vyset měsíček na jiné místo, abyste půdu nevyčerpávali. Přímo do ní můžete vyset semena, která přijdou do sponu 30x40 cm nebo do řádku přibližně 40 až 50 cm od sebe. Semena, která jsou větší a mají srpovitý tvar, vysévejte po čtyřech až pěti kusech. Vyset je můžete na jaře nebo v létě.

Květy měsíčku se sklízejí od jara až do podzimu, kdy jsou ozdobou každé zahrádky. Je nutné je sbírat za suchého a slunného počasí. Pokud měsíček seříznete, rostlina znovu obrazí a vykvete. Květy se seřezávají přibližně 15 centimetrů nad zemí. Suší se ve stínu nebo v troubě na šetrnou teplotu do šedesáti stupňů. Můžete je sbírat celé nebo jen okvětí. Protože měsíček přejímá vzdušnou vlhkost, doporučujeme vám ho během roku ještě přesušit. Jinak ho můžete využít k výrobě řady domácích produktů.

Použití měsíčku lékařského

Vnitřně se měsíček lékařský nejčastěji užívá ve formě čaje, odvaru či kloktadla. Při přípravě čaje použijete jednu vrchovatou lžičku měsíčku na 250 ml vody a vypijete 1 až 2 šálky denně, jestliže jej využíváte pouze jako prevenci. Pokud měsíčkem už léčíte konkrétní problémy, můžete množství vypitého čaje zvýšit na 3 až 4 šálky za den. Dávkovat jej můžete klidně v průběhu celého dne po lžících.

Při přípravě domácího kloktadla přijde jedna čajová lžička sušeného měsíčku na 100 až 150 ml vody a krátce se povaří. Doba varu by neměla být delší než 2 minuty (to platí i při přípravě čaje, který můžete nechat také odstát). Tento odvar pak můžete využívat vnitřně. Jestliže ho chcete použít na zevní obklady, doporučuje se ještě zvýšit koncentraci měsíčku dvakrát až třikrát.

Na vnitřní použití je vhodná také tinktura z měsíčku lékařského, na jejíž přípravu budete potřebovat 1 litr pálenky. V něm necháte po dobu 14 dní louhovat měsíčkové květy. Lahev byste měli postavit na slunce nebo do místnosti s teplotou přes 20 stupňů.

Jestliže chcete využívat měsíček lékařský zevně, můžete ho buď zakoupit ve formě oleje nebo masti. Mast si však doma můžete i sami vyrobit. Budete potřebovat 4 hrsti čerstvého měsíčku lékařského a 500 g sádla, kokosového oleje, olivového oleje, bambuckého másla nebo jiného základu pro výrobu domácí masti.

Květy měsíčku vhodíte do horké vody, necháte 2 minuty povařit a odstavíte. Scedíte je a smícháte s tukem či olejem. Druhý den ráno mast rozehřejte a přes plátno přefiltrujete. Podobným způsobem je možné si připravit i domácí olej s měsíčkem. Tuto mast následně uchováváte v chladu, aby se vám nezkazila. Do masti můžete přidat také včelí vosk, levandulovou nebo jinou rostlinnou silici. Mast pak bude nádherně vonět směsí několika bylin.

Přehled pozitivních účinků

 • účinný na jaterní problémy, například i na žloutenku
 • pomáhá na potíže s trávícím traktem - záněty, vnitřní parazity, vředy, průjmy
 • léčí potíže se žlučníkem a žlučové kameny
 • pro ženy je vhodným pomocníkem na silnou a bolestivou menstruaci
 • pomáhá na křeče a zlepšuje krevní oběh
 • harmonizuje vysoký krevní tlak
 • obecně pomáhá proti vnitřním a zevním zánětům
 • je silným přírodním antibiotikem
 • může být součástí prevence před vznikem nádorů
 • zevně ho můžete využít na omrzliny a spáleniny
 • čistí hnisavé rány
 • je účinný na ekzém, akné a další kožní problémy
Klíčová slova: léčivé byliny

Související články

Kopřiva do špenátu, na bylinný čaj i jako přírodní kosmetika

Ačkoliv mnoho lidí ke kopřivám ve své zahrádce přistupuje jako k nepříjemnému plevelu, jedná se o účinného pomocníka do domácí lékárničky. Kopřiva dvoudomá patří mezi nejrozšířenější volně rostoucí bylinky u nás v Čechách a má mnoho pozitivních účinků na náš organismus. Článek si můžete také přehrát jako podcast.

Rozmarýn lékařský: klid a harmonie pro vaše tělo i duši

Rozmarýn lékařský je známá bylinka, která si našla své místo nejen v naší kuchyni. Můžete se setkat také s názvem rozmarýna lékařská nebo s latinským pojmenováním Rosmarinus officinalis. Jako mnoho dalšího koření má i rozmarýn pozoruhodné účinky na náš organismus. 

Třezalka tečkovaná: přírodní antibiotikum s rozmanitými účinky na naše zdraví

Třezalka tečkovaná, latinsky Hypericum perforatum, je oblíbená bylinka, která se hojně využívá v lidovém léčitelství už od starověku. Běžně se můžete setkat také s názvy bylina sv. Jana, čarovník, prostřelenec, svatojánská bylina nebo krevníček. Má celou škálu pozitivních účinků na naše zdraví, proto je mezi lidovými léčiteli tolik oblíbená. Třezalku si můžete nejen natrhat u cesty, ale také zakoupit v lékárně ve formě výživového doplňku.