Třezalka tečkovaná: přírodní antibiotikum s rozmanitými účinky na naše zdraví

Přehrajte si článek jako podcast

Třezalka tečkovaná: přírodní antibiotikum s rozmanitými účinky na naše zdraví

Třezalka tečkovaná, latinsky Hypericum perforatum, je oblíbená bylinka, která se hojně využívá v lidovém léčitelství už od starověku. Běžně se můžete setkat také s názvy bylina sv. Jana, čarovník, prostřelenec, svatojánská bylina nebo krevníček. Má celou škálu pozitivních účinků na naše zdraví, proto je mezi lidovými léčiteli tolik oblíbená. Třezalku si můžete nejen natrhat u cesty, ale také zakoupit v lékárně ve formě výživového doplňku.

S třezalkou se ve volné přírodě setkáte po celé Evropě, v Číně a Malé Asii nebo v Africe. Vyskytuje se v horách - například v africkém pohoří Atlas - a vůbec v mírném a subtropickém pásu po celém světě. Nenašli byste ji pouze v arktických oblastech. Existuje přibližně 380 druhů třezalkovitých rostlin. U nás v Čechách na třezalku tečkovanou narazíte jak v nížinách, tak i v podhorských oblastech. Podle čeho ji ale spolehlivě poznat?

Třezalka tečkovaná je přibližně 30 až 60 cm vysoká bylina s lysou, dvouhrannou a větvenou lodyhou. Pokud se jí daří, může dorůst až do výšky jednoho metru. Její listy jsou podlouhlé vejčité až kopinaté a tečkované (podle nich získala třezalka i svůj název). Během července a srpna se na jejích stoncích objevují drobné žluté kvítky, které se následně mění v tobolky. Jestliže si chcete být na 100 % jisti, že trháte třezalku, stačí těsně před rozkvětem otevřít její poupě. Pokud se jedná o třezalku, měla by z něj vytékat červená šťáva. Během letních měsíců se sbírá nať i květ třezalky.

Pozitivní účinky třezalky tečkované

Třezalka tečkovaná se v léčitelství využívá opravdu hojně. Její účinky jsou velmi rozmanité a dosud údajně nebyly ani všechny objeveny. Své využití nachází především při problémech s nespavostí, úzkostí, na stres a deprese. Běžně je součástí bylinných čajů, které se na tyto potíže užívají a dá se tedy využít coby přírodní antidepresivum.

uklidňující účinky na náš organismus, zažene přílišnou melancholii i pocity úzkosti. Je vhodná také při nadměrném stresu, kterému můžete být vystaveni v obtížné životní situaci a doporučuje se též při žaludečních neurózách nebo na lehké formy depresí. Můžete ji užívat například při začínající depresi v sychravých podzimních měsících, abyste předešli větším komplikacím, pokud víte, že během studených a temných měsíců v zimě trpíte.

Kromě psychických problémů třezalka pomáhá také na nemoci jater a žlučníku, plic, na žaludeční vředy a problémy dvanácterníku, na slinivku nebo na poruchy močových cest. Dokáže redukovat nadměrné množství kyseliny ve střevech. Je účinná též na chronické srdeční nemoci a její pozitivní účinky se projevují též na krevním oběhu, kdy pomáhá od vnitřního krvácení nebo zlepšuje pevnost cév. 

Třezalka je známá i tím, že působí antibioticky a protizánětlivě. Užívá se nejen vnitřně, ale také zevně k ošetření otoků, ekzémů nebo hemeroidů. Léčitelé ji rovněž doporučují na zlomeniny, pohmožděniny nebo naraženiny. Zmínit bychom měli také její pozitivní účinky při léčbě obrny nebo roztroušené sklerózy. Jedná se o jednu z mála bylin, která při tomto nepříjemném onemocnění pomáhá.

Ženám se rovněž doporučuje v období klimakteria, jelikož stabilizuje hormonální výkyvy. Zde je třezalka tečkovaná vhodná jako doplněk k léčbě, co vám naordinuje váš lékař či gynekolog. Dále se užívá při různých menstruačních potížích. 

Třezalku je vhodné užívat po delší dobu, jelikož se její účinky projeví nejdříve za 2 týdny. Pokud trpíte nějakým závažnějším onemocněním (například roztroušenou sklerózou), je vhodné třezalku užívat i dlouhodobě. Jinak třezalku užívejte v kůře o době trvání maximálně 6 týdnů. Poté přibližně na 3 měsíce vynechejte. Po skončení této doby můžete třezalku opět užívat.

Vedlejší účinky

Ačkoliv se jedná o přírodní doplněk, pojí se s třezalkou vedlejší účinky a pro některé lidi tedy její užívání není vhodné. Třezalku by tedy neměli užívat lidé, kteří trpí cukrovkou, mají velmi nízký krevní tlak, projevují se u nich pylové alergie nebo jim lékaři zjistili metastázující nádor. Při užívání třezalky se u vás také může objevit přecitlivělost na sluneční záření, která se projevuje zarudlými fleky na pokožce. Její užívání se nedoporučuje v kombinaci s léky na vysoký cholesterol nebo na HIV.

Účinné látky v třezalce

Třezalka pro své pozitivní účinky rozhodně patří mezi nejoblíbenější bylinky. Je velmi univerzální a dá se využít na mnoho zdravotních potíží. Její květy obsahují třísloviny, glykosidy (hyperosid, rutin, kvercetin), dále silice nebo pryskyřice. Červené barvivo, které vytéká z květů, nese název hypericin. Dále třezalka obsahuje některé organické kyseliny, provitamín A nebo vitamín C. 

Sběr a zpracování třezalky

Účinné látky jsou obsažené pouze v třezalce tečkované, jiné třezalky tedy rozhodně nesbírejte. Z třezalky se sbírají její květy i celá nať, a to během července a srpna, kdy rostlina kvete. Nať se zastřihuje přibližně 10 cm od země.

Protože se třezalka na zahrádkách běžně nepěstuje, vyplatí se vyhlédnout si místo, na kterém roste a sem pak přijít na sběr. Třezalku sbírejte pouze za suchého počasí, ideálně během dopoledne. Nastříhané rostliny s listy a květy po sběru svažte do kytice a nechte zavěšené uschnout na suchém, stinném a dobře větraném místě. Teplota by během sušení neměla přesáhnout 35°C, aby si třezalka ponechala své účinné látky. Pokud třezalka zvlhne, začne hnědnout, proto je dobré ji během skladování zkontrolovat, zda nechytá plíseň nebo jestli se její nať jinak neznehodnocuje. 

Z třezalky si doma můžete připravit odvar, čaj, olej či tinkturu. Pokud třezalku takto neseženete, doporučujeme ji zakoupit ve formě přírodního doplňku. Prodává se buď v tabletách, v podobě čaje nebo oleje, který je z třezalky přímo vylisovaný.

Použití třezalky

Třezalkový čaj si připravíte tak, že 2 čajové lžičky suché třezalky zalijete šálkem vroucí vody. Následně ji necháte 15 minut louhovat a poté přecedíte. Čaj je vhodné pít až třikrát denně. Třezalka se často míchá i s dalšími bylinkami, které její účinky posilují nebo vhodně doplňují.

Z třezalky si doma také můžete připravit účinný olej, tzv. Janův olej. Namočíte 2 hrsti čerstvých květů do vařícího olivového oleje a necháte je v něm přibližně 2 minuty přejít varem. Poté odstavíte a necháte 12 hodin odpočívat. Květy je následně nutné zcedit a olej uložit do chladu (ideálně do ledničky nebo do sklepa). Měl by se skladovat ve skleněných lahvích. Je ideální na zevní použití. Můžete ho používat přímo na postižená místa nebo i do koupele. 

Olej je dále možné připravit i z třezalkové natě s květy. Ta se rozřeže a mírně podrtí. Poté se vloží k olivovému oleji a nechá se až 5 dní v otevřené lahvi louhovat. Následně se na 6 týdnů uzavře a postaví na slunce. Během této doby se olej zbarví sytě červeně, dle čehož poznáme, že je připravený k použití. Tento olej se hodí i na vnitřní užívání. Jedna jeho čajová lžička se užívá jednou až třikrát denně.

Přehled pozitivních účinků

 • pomáhá na změny nálad, depresivní stavy a pocity úzkosti,
 • je přírodním antibiotikem,
 • je účinná na záněty,
 • užívá se na potíže s játry a žlučníkem,
 • doporučuje se na problémy s žaludkem a dvanácterníkem,
 • pomáhá na problémy se slinivkou,
 • uklidňuje močové cesty,
 • pro ženy je vhodná v období menstruace i klimakteria,
 • navozuje pocity únavy a pomáhá při nespavosti,
 • doporučuje se při nadměrném stresu,
 • posiluje cévy a zlepšuje krevní oběh,
 • je vhodná pro lidi s chronickým srdečním onemocněním,
 • zevně se využívá k ošetření otoků, pohmožděnin, drobných ran a ekzému,
 • vnitřně i zevně pomáhá na hemeroidy,
 • dá se užívat dlouhodobě při roztroušené skleróze.
Klíčová slova: deprese; léčivé byliny; stres

Související články

Kopřiva do špenátu, na bylinný čaj i jako přírodní kosmetika

Ačkoliv mnoho lidí ke kopřivám ve své zahrádce přistupuje jako k nepříjemnému plevelu, jedná se o účinného pomocníka do domácí lékárničky. Kopřiva dvoudomá patří mezi nejrozšířenější volně rostoucí bylinky u nás v Čechách a má mnoho pozitivních účinků na náš organismus. Článek si můžete také přehrát jako podcast.

Rozmarýn lékařský: klid a harmonie pro vaše tělo i duši

Rozmarýn lékařský je známá bylinka, která si našla své místo nejen v naší kuchyni. Můžete se setkat také s názvem rozmarýna lékařská nebo s latinským pojmenováním Rosmarinus officinalis. Jako mnoho dalšího koření má i rozmarýn pozoruhodné účinky na náš organismus. 

Šalvěj lékařská – zažehná bolest v krku i žaludeční problémy

Trápí vás bolesti v krku? Máte neklidné zažívání spojené se střevními problémy? Vzpomeňte si na šalvěj lékařskou, kterou možná máte i doma ve své lékárničce. Šalvěj se stejně jako třeba heřmánek nebo řepík nejvíce používá k přípravě odvarů a kloktadel. Ta dokáží zmírnit průběh zánětlivého onemocnění a jsou tak vhodným doplňkem k naordinované léčbě.