Bílé čaje

Bílé čaje

Bílé čaje se právem řadí k těm nejluxusnějším čajům vůbec. Zpracovávají se již od roku 1200 před naším letopočtem, kdy se považovaly za vzácné a výjimečné, podávaly se pouze u císařského stolu. A není se čemu divit, jejich chuť je totiž opravdu znamenitá. Bílé čaje vynikají svou jemností, pro kterou se těší celosvětově velké oblibě. Ani dnes ještě příliš nezevšedněly, jelikož největší nabídku našich obchodů tvoří čaje černé a zelené.

Především v západním světě dnes bílé čaje konkurují čajům zeleným, od kterých jsou mezi laiky téměř k nerozeznání. Pravidelný konzument čaje, který ale zkoumá každý aspekt chuti, čaj bílý od zeleného dobře rozezná. Typická je pro bílé čaje jemnější a také lahodnější chuť. Co se týká pozitivních účinků na náš organismus, ty jsou velmi podobné s tím rozdílem, že bílé čaje procházejí jen minimální oxidací a jsou tedy ještě o něco prospěšnější.

Pěstování bílého čaje

Bílé čaje se získávají z prvních lístků čajovníku čínského. Ty ale nejsou zcela rozvinuté. Lístky nabývají bílého nebo stříbrného odstínu, a proto se pro čaje vžilo označení „bílé“. Jsou velmi křehké a dají se tak sbírat jenom v určité části roku. Jakmile se čajové pupeny rozevřou, ztrácí svou svěžest a jemnost, a tudíž již nejsou vhodné pro výrobu bílého čaje.

Vyšší cena bílého čaje se spojuje také s většími nároky na podmínky pěstování. Křehké lístky se sklízejí ručně během března a dubna. Sbírají se v různých fázích vývoje a poté se z nich vyrábějí různé druhy bílých čajů.

Zajímavostí je, že lístky na bílý čaj se nijak neupravují. Pouze se nechají zavadnout, a pak se hned usuší na slunci. Nejsou tedy vystaveny vůbec žádné oxidaci, případně jenom oxidaci minimální. Po usušení se roztřídí dle kvality.

Druhy bílého čaje

Nejznámější odrůdy čajovníku čínského pro pěstování bílého čaje jsou Da Bai, Xiao Bai, Narcissus a Chaicha.

Jako bílý čaj je známý například indický Darjeeling v prvotřídní kvalitě, který se řadí k nejdražším čajům vůbec. Mnohem běžnější je Darjeeling černý nebo zelený. Většina bílých čajů ale pochází z Číny.

Exkluzivní bílý čaj je čínský Pai Hao Ying Zhen nebo Pai Mu Tan King. Oba čaje se vyznačují svou jemnou a osvěžující chutí. Typické pro ně také je, že se dají louhovat i vícekrát. Z jedné dávky zpravidla připravíte osm až deset nálevů. I když je tedy tento čaj v porovnání s čaji ve stejné gramáži dražší, můžete na něm takto ušetřit. Pai Mu Tan King má lístky šedozelené barvy a obsahuje velké množství chloupků. Barva čajového nálevu je nejčastěji jantarová a jeho vůně připomíná pivoňky, čímž je i pověstný.

Jako základní bílé čaje se označují čaje Shou Mee. Mají žlutou až oranžovou barvu a nasládlou chuť. Tvoří je větší placaté lístky žlutozelené až světlehnědé barvy, které zpravidla bývají hojně ochmýřené.

Dalším známým čajem je bílý Bai Xue Long, který se v překladu často označuje jako „Bílý sněžný drak“. Tento bílý čaj je typický svou žlutavou barvou, výraznou chutí a lehkou natrpklostí. Voní po bylinkách a ovoci.

Bílé čaje se často míchají i s čaji zelenými, nebo se ochucují ovocem či různým kořením. Oblíbené je dochucení růžemi, třešněmi, jahodami, jasmínem, citrusovými plody, jablky, skořicí nebo ořechy. Ochucené bílé čaje zase nabízejí pestřejší škálu chutí. Navíc si je pohodlně připravíte i doma.

Pozitivní účinky bílého čaje

Bílé čaje se z tohoto pohledu těší stejně velké oblibě jako čaje zelené. Mají totiž vysoký obsah antioxidantů, které na sebe váží volné radikály v našem těle. Pravidelnou konzumací bílého nebo i zeleného čaje tak můžete zabránit propuknutí různých zdravotních obtíží i vážných nemocí.

Antioxidanty v bílém čaji zamezují předčasnému stárnutí, posilují naši obranyschopnost, napomáhají při snižování hladiny cholesterolu v krvi nebo také působí na vysoký krevní tlak. Dokonce je též potvrzeno, že snižují riziko rakoviny nebo srdečně-cévních onemocnění. Pomáhají i při léčbě cukrovky nebo podporují činnost ledvin.

Bílý čaj také obsahuje aminokyselinu L-theanin, která má pozitivní dopad na naši psychiku a dokáže regulovat stres. Pravidelnou konzumací tohoto čaje tak dosáhnete většího klidu. Látky obsažené v čaji zrychlují metabolismus a pomáhají při odbourání tukových zásob, takže jsou bílé čaje ideálním pomocníkem při hubnutí.

Pití bílého čaje také rovněž působí jako prevence před zubním kamenem a paradentózou. Blahodárné účinky bílého čaje na náš organismus byly již ověřeny v mnoha odborných zahraničních studiích. Výtažky z bílého čaje se využívají dokonce také i v různých kosmetických přípravcích pro péči o pleť, vlasy i celé tělo.

Jak připravit bílý čaj 

Příprava bílého čaje se velmi podobá přípravě čaje zeleného. Na jeden šálek obvykle postačí jedna čajová lžička. Záleží ale také na tom, jak silný čaj požadujete a jaký druh čaje si vyberete. Obecně však platí, že bílé čaje jsou spíše jemné a ne tedy tak silné.

Voda, kterou se čaj zalévá, by měla být o teplotě kolem 80 °C. U vyšší teploty by hrozilo, že se do čaje uvolní třísloviny a on zhořkne. Louhuje se po dobu tří až pěti minut. Při překročení této doby může opět negativně změnit svou chuť. U většiny čajů je možné z jednoho množství připravit i více nálevů, což může být výhodné především pro vaši peněženku.

Čaje pro vaše zdraví - cyklus portálu MojeMedicina.cz

Čaje pro vaše zdraví

Jedno anglické přísloví říká, že cesta do nebe vede kolem čajové konvice a asijská lidová moudrost zase tvrdí, že čaj hojí duši i tělo. Jak je to s léčivými a antioxidačními účinky čaje? Které účinné látky jsou obsaženy v jednotlivých druzích čaje a v jakém množství? Jak je možné, že čaj dokáže spojit stimulující účinky a současně uvolnit napětí? Jaký je rozdíl mezi čaji z různých koutů světa? Na tyto a další otázky odpovídá náš volný cyklus.

Podívejte se i na další díly tohoto cyklu:

Klíčová slova: čaj

Související články

Čaje na hubnutí

Čaje na hubnutí jsou tím, po čem často sahají lidé, kteří chtějí shodit přebytečné kilogramy. Při koupi těchto čajů ale vybírejte opravdu velmi pečlivě a vsaďte na osvědčenou kombinaci bylinek. Dobře poslouží také bílé nebo zelené čaje, které zrychlují metabolismus a rovněž hubnutí nepřímo podporují. 

Čínské čaje

Právě Čína je kolébkou černého a zeleného čaje. Ten se zde pěstuje na ohromných plantážích s rozlohou několik tisíc kilometrů čtverečních. Díky tomu Čína může nabídnout nepřeberné množství různých čajů. Pokud budete chtít nějaký čínský čaj ochutnat, sledujte výrobní druh, oblast a klasifikaci. Čaje se pěstují v mnoha oblastech po celé zemi. My se v tomto článku zaměříme jen na ty nejoblíbenější z nich.

Japonské čaje

V Japonsku se živí výrobou čaje na 600 tisíc rodin, které zde vyprodukují až 100 tisíc tun čaje každý rok. Japonsko je hlavním producentem zeleného čaje - ten je zde zastoupen až v 98 % z celé produkce. S černým čajem se tedy téměř nesetkáte, je zde opravdu raritou. Čajové plantáže byste při návštěvě Japonska mohli vidět téměř po celé jižní polovině země, kde se táhnou především okolo úbočí hor.