Čaje na hubnutí

Čaje na hubnutí

Čaje na hubnutí jsou tím, po čem často sahají lidé, kteří chtějí shodit přebytečné kilogramy. Při koupi těchto čajů ale vybírejte opravdu velmi pečlivě a vsaďte na osvědčenou kombinaci bylinek. Dobře poslouží také bílé nebo zelené čaje, které zrychlují metabolismus a rovněž hubnutí nepřímo podporují. 

Rozhodně nevěřte v nějaké zázračné účinky těchto čajů, ale při jejich koupi a následné konzumaci se řiďte svých zdravým rozumem. Čaje na hubnutí jsou určitě dobrým podpůrným přípravkem, jelikož vás udrží motivované a nějaké, byť minimální účinky, vždy mají. Během hubnutí je ale nejdůležitější celkově změnit svůj jídelníček a vsadit na zdravější životní styl.

Jak fungují čaje na hubnutí?

Čaje na hubnutí tedy samy o sobě nepůsobí tak, že by vám okamžitě začaly ubírat nadbytečné kilogramy. Stejně jako nemůžete očekávat zázračné účinky od nějakých tabletek na hubnutí.

I tak si ale zmíníme několik druhů čajů, které je vhodné při dietě používat. Při hubnutí je velmi důležitý pravidelný pitný režim. Přijmout byste měli nejméně dva litry tekutin každý den a už jen proto se čaje do svého režimu vyplatí zařadit.

Dejte přednost čajům, které jsou bez kalorií a které tedy neobsahují žádná přidaná sladidla. Obzvlášť pokud jste zvyklí si čaj přisladit, může to pro vás být velký problém. V takovém případě vám pak doporučujeme sáhnout po svěžích ovocných nebo rostlinných čajích, které jsou přirozeně sladší než čaje zelené, bílé nebo černé. Případně místo kostky cukru zvolte přírodní sladidlo stévii.

Černý čaj Pu'erh 

Čaj Pu'erh je jedním z nejstarších čajů vůbec, jelikož v Číně se pije již tisíce let. Má zvláštní zemitou chuť, nízký obsah kofeinu a najdete v něm spoustu minerálů i stopových prvků. Navzdory tomu, že se jedná o černý čaj, je ideálním pomocníkem při hubnutí.

Jeho účinky potvrdili i odborníci z univerzity Kchun-ming, kteří provedli odborné studie. Pravidelná konzumace čaje vede ke snížení hodnot tuku v krvi. Mimo to má i mnoho dalších pozitivních účinků na náš organismus (pomáhá například na bolesti hlavy, poruchy spánku nebo je vhodný též na cukrovku). Při jeho koupi ale rozhodně sáhněte po sypaném čaji, nikoliv po tom porcovaném v nálevových sáčcích.

Rooibos a honeybush

Tyto rostlinné čaje podporují hubnutí úplně přirozeně. Neobsahují kofein ani žádné kalorie a dají se pít tedy i po celý den. Jelikož jsou přirozeně sladké, není nutné si je vůbec doslazovat. Pití těchto čajů také zrychluje metabolismus a napomáhá při spalování tuků. Navíc obsahují značné množství vitamínu C a udrží vás stále v dobré kondici. 

Bylinkové čaje

Existují bylinky, které pomáhají odbourávat nadbytek tuku v těle nebo zrychlují metabolismus. Ať už vás trápí přímo obezita nebo máte jenom pár kilo navíc, doporučujeme je vyzkoušet. Mezi tyto bylinky patří například květ z černého bezu, kůra z krušiny olšové, blizna kukuřice, kořen libečku, květ trnky, list kopřivy nebo nať zlatobýlu.

Bylinné čaje je pak možné opět zakoupit jako sypané a porcované. Sypané jsou samozřejmě mnohem kvalitnější. Skvělou volbou je také osvěžující čaj z máty, která zažene hlad, chrpový čaj, co pomáhá odvodňovat, nebo měsíčkový čaj, který zlepšuje látkovou výměnu a podporuje metabolismus. Pokud máte rychlejší spalování, vaše tělo potřebuje více energie, aby mohlo správně fungovat. Čaj z kopřiv nebo máty si snadno připravíte i doma.

Zelené a bílé čaje 

Opět se jedná o čaje, které s redukcí nadbytečných kilogramů blízce souvisejí. Zelený čaj je ideální volbou ke snídani, jelikož hned po ránu nastartuje vaši látkovou výměnu. Má vysoký obsah manganu, který se podílí na odbourávání tukových zásob. Obsažené antioxidanty pomáhají při vylučování škodlivých látek a celkové detoxikaci organismu.

Už jen proto, že zelené a bílé čaje se řadí k těm nejoblíbenějším, byla by určitě škoda tyto jejich účinky opomenout. Zelený čaj nejen zrychlí váš metabolismus, ale také zlepší vaši náladu a uvede vás do psychické pohody. Jeho hlavní výhodou je absence vedlejších účinků, které se mohou s jinými zázračnými přípravky úzce spojovat.

Kdy pít čaj na hubnutí?

Některé provedené studie doporučují pít čaj nejen ráno na povzbuzení, ale i během dne. Jelikož neobsahuje žádné kalorie, je vhodný na každodenní konzumaci. Dá se pít před jídlem, po něm i během něj. Zelený čaj si navíc snadno připravíte jako horký i vychlazený. Jelikož ale odvodňuje, neměli byste spoléhat pouze na něj a šálek čaje vždy doplnit sklenkou vody.

Čaje na hubnutí se prodávají jako sypané ve formě různých směsí nebo porcované. Ty mohou být obohaceny o různé přírodní výtažky a enzymy, které hubnutí nepřímo podporují. Také by měly obsahovat určité množství vitamínů a minerálů. Pokud vám zachutnají, můžete je pít téměř denně.

Od čajů na hubnutí ale nemějte přehnaná očekávání a vnímejte je spíše jako doplněk a podpůrný prostředek do svého režimu.

Jak si připravit hubnoucí čaj

Jak tyto čaje správně připravovat? To už závisí na konkrétním druhu, který si vyberete. Například ovocné a rostlinné čaje (rooibos, honeybush) nemají pevně stanovenou dobu louhování a i když je necháte ve vodě déle, čaj by vám neměl zhořknout.

Naproti tomu zelené a bílé čaje nebo čaj Pu'erh mají stanovenou dobu, po kterou by se měly nechat v konvičce. Pokud ji prodloužíte, mohou být vlivem tříslovin nepříjemně hořké. Stejně tak když zelený čaj ve spěchu zalijete právě uvařenou vodou, nebude tak dobrý a také si nezachová takové množství cenných látek. 

Jednoznačně pití čaje je zdravé a organismu prospívá. Pokud chcete hubnout, určitě ho upřednostněte před kávou. Čaje mohou reprezentovat až 50 % z vašeho pitného režimu.

Čaje pro vaše zdraví - cyklus portálu MojeMedicina.cz

Čaje pro vaše zdraví

Jedno anglické přísloví říká, že cesta do nebe vede kolem čajové konvice a asijská lidová moudrost zase tvrdí, že čaj hojí duši i tělo. Jak je to s léčivými a antioxidačními účinky čaje? Které účinné látky jsou obsaženy v jednotlivých druzích čaje a v jakém množství? Jak je možné, že čaj dokáže spojit stimulující účinky a současně uvolnit napětí? Jaký je rozdíl mezi čaji z různých koutů světa? Na tyto a další otázky odpovídá náš volný cyklus.

Podívejte se i na další díly tohoto cyklu:

Klíčová slova: čaj; dieta; životní styl

Související články

Čínské čaje

Právě Čína je kolébkou černého a zeleného čaje. Ten se zde pěstuje na ohromných plantážích s rozlohou několik tisíc kilometrů čtverečních. Díky tomu Čína může nabídnout nepřeberné množství různých čajů. Pokud budete chtít nějaký čínský čaj ochutnat, sledujte výrobní druh, oblast a klasifikaci. Čaje se pěstují v mnoha oblastech po celé zemi. My se v tomto článku zaměříme jen na ty nejoblíbenější z nich.

Japonské čaje

V Japonsku se živí výrobou čaje na 600 tisíc rodin, které zde vyprodukují až 100 tisíc tun čaje každý rok. Japonsko je hlavním producentem zeleného čaje - ten je zde zastoupen až v 98 % z celé produkce. S černým čajem se tedy téměř nesetkáte, je zde opravdu raritou. Čajové plantáže byste při návštěvě Japonska mohli vidět téměř po celé jižní polovině země, kde se táhnou především okolo úbočí hor. 

Tchajwanské čaje

Pěstování čajů na Tchajwanu nemá tak dlouhou tradici jako třeba pěstování v Číně nebo v Indii. Čaj sem dovezli vystěhovalci a utečenci z Číny, a to až ke konci 17. století. Protože zde panují příznivé klimatické i půdní podmínky, začalo se tu čaji dařit a Tchajwan je v jeho pěstování úspěšný dodnes.