Pohlídejte si svůj jídelníček s chytrým telefonem

Přehrajte si článek jako podcast

Pohlídejte si svůj jídelníček s chytrým telefonem

Trpíte nadváhou nebo podvýživou? Chcete zhubnout, přibrat nebo si dlouhodobě udržet svou hmotnost? Od teď si už jídelníček nemusíte psát do sešitu. Využijte některou z chytrých aplikací.

Polovina dospělých v České republice má vyšší než normální hmotnost a tento podíl se nedaří snižovat. Přitom choroby spojené s obezitou jsou druhou nejčastější příčinou úmrtí, kterým je možné předcházet, po onemocněních souvisejících s kouřením.  S nadváhou žijí asi dvě třetiny mužů a polovina žen. Obezita byla zjištěna u zhruba jedné pětiny mužů i žen a trpí jí cca 20% populace. 

Obezita jako problém současné populace

Obezita trápí děti i dospělé. Je příčinou vzniku kardiovaskulárních chorob, cukrovky nebo rakoviny. Může způsobit kožní a dýchací problémy, podílí se na nesprávném držení těla, které vede k bolesti zad, páteře nebo kloubů. Způsobuje nemoci zažívání nebo neplodnost. Projeví se nejen fyzicky, ale může způsobovat i psychické problémy.

Nepodceňujte prevenci

Lepší než řešit přebytečné kilogramy je zaměřit se na preventivní opatření, která představují vyvážený jídelníček a vhodné pohybové aktivity. Právě jídlo při redukci hmotnosti tvoří 70 až 80 % z celkového úspěchu. Se změnou stravovacích návyků odstartujete cestu nejen za hezčím, ale především za zdravějším tělem. Začnete se cítit dobře, což se pozitivně odrazí ve vaší fyzické kondici a samozřejmě i na psychice.

Připravili jsme si pro vás porovnání nejoblíbenějších aplikací, které můžete používat ve svém chytrém telefonu nebo na tabletu. Tyto aplikace vám usnadní hlídání energetického příjmu a výdeje, pomohou stanovit optimální hodnotu v závislosti na vašem denním fyzickém zatížení a rovněž umožní rychle se zorientovat v základních živinových složkách jednotlivých potravin. Ať už se jedná o sacharidy, bílkoviny, tuky nebo minerály a vitamíny.

KalorickéTabulky.cz

Aplikace KalorickéTabulky.cz funguje v operačních systémech Android a iOS, má i vlastní webové stránky. Jejím autorem je Tomáš Pětivoký a jedná se tak o jedinou českou aplikaci v této oblasti. KalorickéTabulky.cz není možné používat bez registrace. Po přihlášení jsou vám k dispozici jídelníčky, grafy, databáze potravin a aktivit.

Kalorické tabulky

 • Energetický příjem a výdej

 

Aby aplikace ukazovala relevantní údaje, musíte vyplnit svou výšku, současnou a cílovou hmotnost. Na základě těchto informací se nastaví váš optimální energetický příjem (v kcal nebo kJ) spolu s vyváženým poměrem sacharidů, tuků a bílkovin. Pokud tyto údaje máte dané například od svého výživového poradce, můžete je zadat i ručně. V aplikaci máte možnost sledovat i hodnoty vybraných minerálů, cukru nebo vlákniny.

 

 • Přehledné jídelníčky na každý den

Jídelníček je rozdělen na jednotlivé dny. Dále se člení na položky snídaně, dopolední svačina, oběd, odpolední svačina, večeře a druhá večeře. Nechybí ani aktivity. Aplikace umožňuje kontrolu příjmu potravin i pitného režimu.

 

Databáze potravin

 • Databáze potravin a aktivit

Při zadávání jednotlivých jídel vybíráte z databáze potravin, která aktuálně čítá stovky produktů. Jestliže potravinu v aplikaci nenajdete, můžete ji do databáze přidat. Pokud některé potraviny používáte často, můžete si je zařadit mezi oblíbené. Je možné i vytvořit si vlastní seznam jídel či přidávat hodnoty manuálně. Pod jídelníčkem vidíte, jaký je váš denní příjem kalorií a jeho procentuální rozdělení na tuky, sacharidy a bílkoviny. Suché potraviny zadáváte v gramech, tekutiny v mililitrech a aktivity v minutách nebo hodinách.

KalorickéTabulky.cz na vybraných zařízení podporují skenování čárových kódu. Pokud se potravina nachází v databázi, rychle ji vyhledají.

 •  Dlouhodobé sledování zadaných parametrů

Aplikaci rovněž můžete využívat k dlouhodobému sledování přijaté energie, hmotnosti, obvodu pasu, boků, procent tuku nebo svalového hmoty v těle. Některé údaje jsou přednastavené, další si můžete sami přidat. Hodnoty se zobrazují v přehledné tabulce nebo v praktickém grafu, ze kterého okamžitě získáte jasnou představu, jak se vaše cesta za zdravějším životním stylem vyvíjí.

Shrnutí

+ kompletní česká podpora
+ intuitivní ovládání
+ možnost dlouhodobého sledování příjmu a výdeje, hmotnosti, obvodu pasu a dalších faktorů
+ bohatá databáze potravin a aktivit, kterou je možné rozšiřovat
+ podpora v iOS, Android a na webu
- reklama v neplacené verzi (možnost zakoupit placenou za 40 Kč)

 

Calorie Counter & Diet Tracker by MyFitnessPal

          Další aplikace na měření kalorií - Calorie Counter od MyFitnessPal, která je zdarma, má širokou uživatelskou základnu. V iTunes a na Google play dosahuje téměř pětihvězdičkového hodnocení. Aplikace se vyvíjí už od roku 2009 a podporuje několik světových jazyků. Čeština mezi ně bohužel nepatří, a tak si budete muset vystačit s anglickým, německým nebo třeba francouzským prostředím.

 

Calorie Counter

 • Přihlášení do aplikace a základní záložky

Hned po spuštění vás Calorie Counter vyzve k přihlášení. Můžete ho propojit se svým účtem na sociální síti Facebook. Po přihlášení se dostanete do jednoduchého rozhraní, ve kterém máte k dispozici jednoduchý přehled, jídelníčky, aktivity a cvičení, grafy, aktualizace vás a přátel nebo zprávy.

 

 • Energetický příjem, výdej a intenzita cvičení

Před používáním aplikace veškeré informace o sobě. Profil se dělí na osobní a fitness část. Kromě výšky a hmotnosti zde vyplňujete také úroveň své denní aktivity. Zároveň volíte, zda chcete hubnout, udržovat nebo zvyšovat svou váhu. Na základě těchto údajů se vygeneruje váš cílový energetický příjem a intenzita cvičení. Calorie Counter funguje částečně jako sociální síť. Můžete si zde najít přátele a s nimi se vzájemně ve své snaze zhubnout/udržet si váhu/přibrat podporovat.

 • Databáze potravin 

V aplikaci je k dispozici jídelníček rozdělený na snídani, oběd, večeři a svačiny. Databáze potravin obsahuje zahraniční i české potraviny. Tento seznam opět můžete rozšiřovat přidáním vlastních potravin. Jestliže je nechcete přidávat do databáze, můžete zadat pouze kalorickou hodnotu (bez rozdělení na základní živiny). 

 • Rozdělení živin a aktivit

V základním přehledu vedle sebe vidíte kalorickou hodnotu, sacharidy, tuky, bílkoviny a případně i obsah sodíku a cukru. Následuje celkový součet. Na konci dne jídelníček uzavřete a aplikace vás informuje o tom, jak se vaše hmotnost bude vyvíjet do budoucna. Další záložka je připravena pro pohybové aktivity, které se dělí na kardio a posilování. Vidíte čas strávený cvičením a spálené kalorie.

 • Souhrn na domovské stránce

Na hlavní stránce máte přehled energetického příjmu a výdeje. Dále zde najdete graf rozdělený na základní živiny (sacharidy, tuky, bílkoviny) s možností zobrazení podrobnějšího rozdělení (nasycené, nenasycené tuky, cukry, vitamín A, C, vápník a další). Přehledy si můžete zobrazit jako denní nebo týdenní.

Přes Calorie Counter si můžete stáhnout další aplikace zaměřené na životní styl.

Shrnutí

přehledné a intuitivní ovládání

možnost dlouhodobého sledování příjmu a výdeje, hmotnosti, obvodu pasu a dalších faktorů

podpora v iOS, Android a na webu

funguje jako sociální síť - možnost sdílení stavů s přáteli

rychlé stanovení přibližného denního příjmu na základě výšky, hmotnosti a aktivity

verze zdarma bez reklamy

- chybí podpora češtiny, ale databáze obsahuje i české potraviny

svačiny je nutné zadávat do jedné položky

 

Livestrong

Aplikace Livestrong je podporována pouze operačním systémem iOS. V porovnání s předchozími aplikacemi je o něco jednodušší a uživatelsky přístupnější navzdory anglickému prostředí. Stejně jako dvě předchozí umožňuje synchronizaci s webem. Má širokou uživatelskou základnu - používá ji přes 4 miliony lidí, kteří si chtějí sestavit svůj jídelníček.

Livestrong

 • Osobní profil

          V aplikaci vyplníte pohlaví, výšku, hmotnost a stupeň vaší pohybové aktivity. Dále je nutné zadat, zda chcete hubnout, přibírat nebo udržovat svou současnou hmotnost. Na základě těchto údajů vám je stanoven váš individuální energetický příjem. Jestliže ho nechcete sledovat automaticky, můžete si hodnotu zadat manuálně. Rozdělení na sacharidy, bílkoviny a tuky není možné ovlivnit.

 

  

Livestrong

 • Databáze potravin

          Hlavní menu aplikace se dělí na snídani, oběd, večeři, svačiny, cvičení a pitný režim. Kalorie můžete vkládat ručně, skenovat čárové kódy nebo vybírat z databáze, která bohužel obsahuje jen anglické potraviny a skenování kódů vám tedy nebude fungovat. Pokud ale alespoň trochu ovládáte angličtinu, v seznamu určitě snadno najdete základní potraviny, jako je ovoce a zelenina, maso, rýže, ovesné vločky, vejce a další. Bohužel u nich není možné měnit měrnou jednotku - pokud má položka v názvu například cup (hrnek), můžete množství jen odhadovat.

 • Přehled energie, grafy a sociální síť

          Na hlavní stránce vidíte přehled přijaté a vydané energie. Na další záložce si můžete zobrazit grafy, které sledují vývoj vaší hmotnosti, energetického příjmu a rozložení stravy. Hmotnost a příjem můžete vidět až v horizontu jednoho roku. Složky výživy zobrazíte vždy ke konkrétnímu dni. Dále máte přístup do sociální sítě, kde vidíte příspěvky všech členů komunity a kam můžete sami přispívat. Prostřednictvím webu získáte přehled o dalších aplikacích z oblasti fitness a životního stylu, které můžete využít. Zde najdete také motivační články nebo fitness videa.

 Shrnutí

jednoduchá a rychlá aplikace

umožňuje dlouhodobě sledovat příjem, výdej a hmotnost

podpora v iOS a na webu

vlastní sociální síť s veřejnými příspěvky

reklama v neplacené verzi (možnost zakoupit placenou za 2,69 eur)

svačiny je nutné zadávat do jedné položky

chybí podpora češtiny a databáze neobsahuje české potraviny

rozlišení na sacharidy, tuky a bílkoviny pouze graficky a cílovou hodnotu živin není možné zadat manuálně

při tvoření jídelníčku není možné měnit měrné jednotky potravin

 

Jakou aplikaci na počítání kalorií doporučujeme?

Všechny tři aplikace fungují v chytrém telefonu i na tabletu. Umožňují záznam hodnot zpětně i sestavování jídelníčku na budoucí dny. Aplikace KalorickéTabulky.cz a Livestrong jsou doplněné reklamou, které se však můžete vyhnout koupí placené verze. Cena obou aplikací je přijatelná.

Ačkoliv aplikace Livestrong působí uživatelsky nejpřívětivěji, její používání přináší i určitá úskalí. Například nenabízí tak podrobné statistiky jako předchozí dvě aplikace a databáze potravin je pouze anglická.

Aplikace KalorickéTabulky.cz a Calorie Counter jsou funkčností srovnatelné. Obě jsou dostupné pro iOS, Android i na webu. Zatímco KalorickéTabulky.cz energetický příjem stanoví pouze s ohledem na výšku a váhu, Calorie Counter započítává i to, jak hodně jste během dne aktivní a na základě toho vykalkuluje optimální energetický příjem.

KalorickéTabulky.cz jsou díky podpoře češtiny určitě uživatelsky nejzajímavější. Pokud vám ale nevadí angličtina, můžete vyzkoušet Calorie Counter, doplněný vlastní sociální sítí s možností sdílení svých stavů se stejně zaměřenými přáteli. Co se týká obsahu živin v jednotlivých potravinách, může nabídnout i o něco detailnější statistiky.

Jestliže hledáte jednoduchou aplikaci s rychlým ovládáním a graficky zajímavým designem a jste schopni přehlédnout absenci českých potravin a dalších detailů, můžeme doporučit i Livestrong.

Související články

Víte, jak poskytnout první pomoc? Chytré aplikace vám poradí!

Uměli byste pomoci při dopravní nehodě, alergické reakci, astmatickém záchvatu, bezvědomí, hypoglykémii, dušení, uštknutí, infarktu, mrtvici, popálení, úrazu elektrickým proudem ..? Nejste si jisti? A máte chytrý telefon nebo tablet? Nahrajte si do něj praktického pomocníka pro chvíli krize. 

Hubnutí s dietním plánem a telefonem

Chcete shodit přebytečné kilogramy a nevíte, jak na to? Váš mobilní telefon vám může pomoci. Další téma z cyklu, ve kterém pro vás testujeme aplikace věnující se zdraví. 

V našem seriálu Mobilní aplikace pro zdraví vám dnes ukážeme, že tep nemusíte měřit prstem a stopkami.