Hubnutí s dietním plánem a telefonem

Hubnutí s dietním plánem a telefonem

Chcete shodit přebytečné kilogramy a nevíte, jak na to? Váš mobilní telefon vám může pomoci. Další téma z cyklu, ve kterém pro vás testujeme aplikace věnující se zdraví. 

 Dietou můžeme označit redukční režim, jehož cílem je zhubnutí přebytečných kilogramů. Dieta se většinou týká lidí trpících nadváhou nebo obezitou. Více než samotné snížení čísla na váze je důležitá redukce tuků (nikoliv svalové hmoty). Dieta rovněž může znamenat určité omezení v jídelníčku, které je obvykle způsobené nějakou nemocí – například dieta při cukrovce, dně, při alergii na lepek nebo třeba při nesnášenlivosti laktózy.

V našem článku se zaměříme na první případ. Existuje mnoho „osvědčených“ diet, o kterých naleznete zmínky v knihách nebo i na internetu. Při výběru té nejvhodnější se ujistěte, že nebudete hazardovat se svým zdravím. Chcete shodit přebytečné kilogramy a nevíte, jak na to? Hubnutí je téměř vždy běh na dlouhou trať, jelikož je u většiny lidí bezpečné a zdravé hubnout pouze 0,5 až 1 kg týdně. Pokud byste náhodou hubli více, hrozilo by, že po ukončení redukčního režimu naberete své úspěšně shozené kilogramy zpět.

Dieta by ideálně měla být založená na zdravém a vyváženém stravování. Vaše strava by tedy měla obsahovat sacharidy, bílkoviny i tuky. Jejich poměr je individuální, závislý na metabolismu a fyzické aktivitě každého jedince. Obecně se udává, že sacharidy by se měly tvořit přibližně 55 %, tuky 30 % a bílkoviny 15 % energetického příjmu.[1]

U sacharidů se vyplatí dávat přednost celozrnným výrobkům, ovoci a zelenině. Na kvalitní tuky jsou bohaté ořechy, rostlinné oleje nebo ryby. Bílkoviny naleznete třeba ve vajíčkách, mase, mléčných výrobcích nebo i v luštěninách. Jídlo si rozložte zhruba do 4 až 6 porcí denně podle toho, co vám nejlépe vyhovuje. Zatímco v dopoledních hodinách by ve stravě měly převažovat sacharidy, v odpoledních a večerních je už vhodnější konzumovat spíše bílkoviny.

Jak si sestavit dietní plán

Každý dietní plán by měl pracovat s energetickým příjmem a výdejem. Příjem by měl vždy pokrývat bazální metabolismus, což je množství energie, které tělo vydá pouze proto, aby mohlo fungovat. Postupem věku se BMR (basal metabolic rate) snižuje. Přírůstkem svalové hmoty se vám však může i zvýšit.

Jestliže chcete být fit, měli byste do svého režimu zařadit ještě vhodné pohybové aktivity, a to alespoň třikrát až čtyřikrát týdně. Snadno si tak spočítáte, jaký je váš přibližný denní energetický výdej. K tomu, abyste hubli, musí být energetický výdej vyšší než příjem. Pokud ale tento rozdíl bude však příliš vysoký, zpomalí se metabolismus a vy hubnout nebudete.

Při sestavování dietního plánu nezáleží pouze na množství přijaté energie, na poměru živin nebo na pohybu. Důležité je rovněž zvolit kvalitní potraviny, které vás zasytí na delší dobu a navíc vašemu tělu dodají vitamíny a minerály.

Jestliže hubnete, pokuste se tedy ze své stravy vyřadit sladkosti, ztužené tuky nebo produkty z bílé mouky. Dietní plán si můžete sestavit sami nebo se obrátit na výživového poradce. Jestliže dáváte přednost první možnosti, máte možnost využít i svůj chytrý telefon nebo tablet, ve kterém jsou pro vás připraveny zajímavé aplikace. Ty vám hubnutí, přibírání na váze i udržování hmotnosti velmi usnadní. Připravili jsme pro vás přehled těch nejznámějších dietních plánů, určených pro mobilní zařízení. Všechny aplikace zahrnuté do dnešního testu jsou v anglickém jazyce.

My Diet Coach - Weight Loss

První aplikace, kterou jsme se rozhodli vyzkoušet, je My Diet Coach. Aplikace je dostupná ve verzích pro Android i pro iOS a zaměřuje se především na ženy. Hned v úvodu vám doporučujeme nastavit si svůj cíl - kolik kilogramů chcete zhubnout, za jak dlouho a z jakého důvodu.

Diet Coach funguje na principu upomínek. Také si můžete prohlížet své motivační fotky nebo sledovat své výzvy. Upomínky vám poví, že se máte napít vody nebo si připravit zeleninu k obědu či k večeři, zvážit se, udělat si čas na cvičení apod. Jakmile si nějakou připomínku nastavíte, přesune se z předdefinovaného seznamu do vašeho. Rovněž si můžete nadefinovat nějakou vlastní.

Další záložku představují fotografie a následují tipy, které vám usnadní rozhodování v mnoha zapeklitých situacích.

V další záložce jsou připraveny jednoduché výzvy, kterých se můžete zúčastnit, a pokud je splníte, budete odměněni. Jedná se například o vypití sedmi sklenic vody, naplnění poloviny talíře zeleninou nebo o zaparkování auta dál od domu. Výzvy si můžete editovat a přidat i nějaké vlastní.

Aplikace vás určitě udrží motivované a pomůže vám s osvojením zdravějších stravovacích návyků. Pokud byste si do ní chtěli zapisovat, co během dne sníte nebo jak cvičíte, doporučujeme vám placenou verzi za cca 50 Kč, která proti základní verzi obsahuje možnost přidání vlastní diety a cvičebního plánu, sledování vývoje hmotnosti, výpočet kalorií, BMI a mnoho dalších zajímavých funkcí.

 

 • umožňuje plánování stravy a cvičení
 • slouží k počítání kalorií
 • dokáže připomínat události
 • jednoduché nastavení cíle
 • sledování vývoje hmotnosti
 • možnost vkládání fotografií vlastní postavy
 • zábavné splňování jednoduchých výzev

Ke stažení zdarma pro Android: https://play.googl...om.dietcoacher.sos

 

 

Placená verze pro Android: https://play.googl...pps.mydietcoachpro

 

 

Ke stažení pro iOS: https://itunes.app...s/id552341639?mt=8

Diet Point

Další oblíbenou aplikací pro plánování hubnutí je Diet Point. Aplikace je opět dostupná pro Android a iOS. Po jejím spuštění je potřeba vyplnit svůj profil. Do něj uvedete věk, výšku, současnou a cílovou hmotnost, pohlaví a intenzitu cvičení. Jakmile se nastavení uloží, budete si moci vybrat až ze 135 dietních plánů. Pozor ale, tyto plány si musíte zakoupit - zdarma jich je pouze 20. Za dalších 15 plánů zaplatíte 60 Kč, za 45 plánů 90 Kč a za všechny dietní plány 115 Kč. Ve verzi zdarma však můžete nahlédnout do všech.

Dietní plány se člení do přehledných kategorií – například 6 nejúspěšnějších plánů, nejzdravější dietní plány, detoxikační, nízkosacharidové, pro vytížené lidi, bez cholesterolu, paleo, podle krevních skupin, vegetariánské nebo podle známých osobností. Jakmile si nějaký dietní plán vyberete, můžete se ním začít řídit.

U každého jídla máte možnost nastavení upozornění, abyste na něco náhodou nezapomněli. Rovněž je vám k dispozici nákupní seznam, který obsahuje potraviny, co potřebujete pro vaření.

Gramáž jednotlivých potravin není v základní verzi závislá na vaší hmotnosti, doporučujeme tedy hlídat porce a jejich velikost si případně upravit dle energetického příjmu a výdeje. Aplikace je propojena s diskuzním fórem a umožňuje i sdílení na sociálních sítích.

 • až 135 různých dietních plánů
 • rozdělení jídel na obědy, svačiny, snídaně a večeře
 • možnost využít upomínku na jídlo
 • kompletní nákupní seznam pro každý jídelníček
 • funkce sledování hmotnosti a BMI
 • možnost upozornění na plánované jídlo
 • tipy, jak zlepšit svůj dietní plán
 • v základní verzi 20 jídelníčků

Ke stažení pro Android zde: https://play.googl....diet2go&hl=cs

 

 

Ke stažení pro iOS zde: https://itunes.app...s/id582932885?mt=8

Diet Assistant

Chytrá aplikace Diet Assistant dosahuje na Google Play čtyřhvězdičkového hodnocení. Jedná se o aplikaci, která slouží k sestavování vlastních dietních plánů. Po spuštění aplikace si zvolíte svůj dietní plán. Jsou pro vás připraveny plány pro očistu těla, přírůstek svalové hmoty, když se chcete cítit fit, preferujete v jídelníčku ovoce, polévky nebo když svou stravu zakládáte především na zelenině. 

Na základě zvoleného dietního plánu se vygeneruje jídelníček, který je snadno modifikovatelný. Obsahuje celkem pět jídel, u kterých je uvedena velikost porce a obsah živin na 100 gramů. Aplikace bohužel nepracuje s nastavením ve vašem osobním profilu (hmotnost, výška, fyzická aktivita), nezohledňuje množství přijaté nebo vydané energie. Jídelníček se tedy dá použít pouze jako tip na to, jak se máte stravovat - energii si musíte spočítat sami a velikost porcí si dle těchto výpočtů upravit.

Aplikace dále umí zobrazit vývoj vaší hmotnosti za týden, za 14 dní, za měsíc, 2 měsíce, půl roku nebo i za celé sledované období. Její součástí je i diskuzní fórum.

V nastavení si můžete upravit jednotky, časy pro jednotlivá jídla nebo přidat email, na který se zašle váš jídelníček. Aplikace je dále propojena s vybranými sportovními aplikacemi na sedy lehy, dřepy a kliky, díky kterým se můžete udržet fit. Své stavy můžete sdílet na sociální síti Facebook.

Více možnosti přináší až placená verze Diet Assistant, do které je možné přidávat vlastní potraviny nebo pomocí níž si můžete sestavit nákupní seznam a do něj zaznamenat potraviny, které vám aktuální chybí ve spíži.

 • vhodná pro sestavování jídelníčků
 • výběr z několika dietních plánů
 • sledování vývoje hmotnosti
 • rozdělení jídel na 5 porcí každý den
 • zajímavé tipy na potraviny dle toho, jaký jídelníček si vyberete
 • možnost přidávat vlastní potraviny
 • sdílení na sociálních sítích
 • k dispozici nákupní seznam
 • diskuzní fórum

Ke stažení zdarma: https://play.googl...ets.view&hl=cs

 

 

 

Placená verze ke stažení: https://play.googl...pro.view&hl=cs

10 Best Weight Loss Diet Plans

Aplikaci 10 Best Weight Loss Diet Plans pro Android si oblíbí každý, kdo preferuje jednoduchost. Najdete v ní popsané jednotlivé tipy, kterými můžete zlepšit své stravování v závislosti na tom, co chcete na své postavě změnit. Kromě popisů dietních plánů zahrnuje také manuály ve formátu PDF a je napojena na videa z Youtube, která se týkají receptů a cvičení. Vše můžete vyzkoušet zdarma. 

 

Aplikace poslouží uživatelům především k tomu, aby si udělali při hubnutí a sestavování dietního plánu jasnější představu.

 

 

 • textové informace o 10 dietních plánech
 • zajímavé tipy na hubnutí
 • propojení s Youtube pro vaření i cvičení
 • podrobné manuály v PDF

Weight Loss Diet Plan

S touto aplikací se rozhodně nudit nebudete. Pokud potřebujete pomoci se sestavením dietního plánu, určitě ji vyzkoušejte. Hodnocení na Google Play je téměř čtyřhvězdičkové. Weight Loss Diet Plan je aplikace pro Android plná obrázků, které jsou opravdu pastvou pro oči. Na první záložce vidíte recepty, druhá obsahuje dietní plány a třetí tipy.

V receptech najdete návody, jak si zdravě připravit různé druhy masa, saláty, sendviče, polévky, zeleninu, snídani, oběd, večeři i nápoje a dezerty. Recepty jsou poměrně podrobné a můžete podle nich i spolehlivě vařit. V dietních plánech si vybíráte, jak dietu chcete mít dlouhou a na kolik kalorii za den chcete dosáhnout. Hodnoty se zde pohybují od 1200 do 2000 kcal, což může být pro někoho i málo. Doba trvání dietního plánu může být stanovena až na 28 dní.

V dietním plánu máte k jednotlivým dnům sestavený jídelníček. Je sice super, že zohledňuje množství přijaté energie, nezahrnuje však žádná potravinová omezení nebo chuťové preference. Jídelníčky jsou poměrně jednoduché, dají se ale brát jako zajímavý zdroj inspirace pro vaše hubnutí.

V tipech najdete povídání o tom, jaké potraviny jíst při podrážděném žaludku nebo rady na skryté ingredience, které vám pomohou shodit přebytečná kila.

 • dietní plány, které zohledňují energetický příjem
 • databáze jednoduchých receptů, co můžete vyzkoušet
 • tipy na vylepšení jídelníčku a hubnutí
 • jídelníček až na 28 dní

 

Diet Plan (Loose and Track it)

Aplikace Diet Plan pro iOS je graficky velmi vydařená. Po jejím spuštění si nastavíte svůj osobní profil, do kterého kromě věku, váhy a výšky uvedete i fyzickou aktivitu. Následně si můžete vybrat některý z dietních plánů, které jsou roztříděné v přehledných kategoriích. Jedná se třeba o dietní plány podle krevních skupin, pro detoxikaci, větší bříško, zdraví, diety zaměřené na vysoký přísun bílkovin nebo nízký příjem sacharidů, pro vysoký cholesterol, paleo, vegany a vegetariány.

Zatímco některé dietní plány jsou zdarma, jiné je nutné si zaplatit. Za otevření všech prémiových plánů zaplatíte 10 dolarů. U jednotlivého dietního plánu je psáno, na kolik kcal za den je sestaven. To znamená, že si musíte zjistit svůj denní energetický příjem (například s aplikací Kalorické tabulky, kterou jsme již testovali v některém z předchozích článků). Jakmile si vyberete dietní plán, nastavíte datum, od kterého jej chcete dodržovat. Ve verzi Pro máte možnost si zde zapnout připomínky na jídlo.

V dietních plánech je poměrně podrobně uvedeno, co si máte dát k snídani, obědu, večeři i ke svačinám. Součástí aplikace je také nákupní seznam a možnost tisku dietního plánu. Aplikace rovněž umožňuje sledování vývoje hmotnosti. U většiny jídelníčků jsou porce příliš malé - často musíte jejich velikost i zdvojnásobit.

 • možnost výběru z mnoha dietních plánů
 • podrobné zpracování jídelníčku
 • u každého jídelníčku uveden počet kcal
 • možnost připomínek na jídlo
 • nákupní seznam
 • vytisknutí jídelníčku
 • sledování vývoje hmotnosti

Ke stažení zdarma: https://itunes.app...e/id719586528?mt=8

 

 

Placená verze ke stažení: https://itunes.app...e/id463313462?mt=8

17 Day Diet Plan

V této chytré aplikaci, která je ke stažení pro iOS najdete zdravý a vyvážený jídelníček až na 17 dní.  U každého dne máte připravená jídla na snídani, večeři, oběd i svačinu. Jsou zde uvedeny i jednoduché recepty, podle kterých si je můžete uvařit. Aplikace kromě vybraných potravin obsahuje i nákupní seznam, na který si můžete celý recept přidat. Můžete si takto zobrazit jídelníček třeba i na celý týden a podle toho si naplánovat své nákupy. Nákupní seznam je možné nechat poslat na email.

Jídelníček je chytře sestavený a vzhledově vydařený. U jídel se nám ale bohužel nepodařilo najít energetickou hodnotu.

Aplikaci tak můžeme doporučit spíše těm z vás, kteří se snaží žít dle zásad zdravého životního stylu. Pokud s ní budete chtít hubnout, budete si muset spočítat svůj energetický příjem a stejně tak přijatou energii v porci jednoho jídla. Některá jídla jsou bohužel uzamčená, odemknete je prodloužením aplikace na 17 dní za cenu 4,49 eur.

 • jídelníček sestavený na 17 dní
 • obsahuje zdravé recepty s návody, jak jídlo připravit
 • nákupní seznam s možností zaslání na email
 • graficky pěkná a jednoduchá aplikace

Zhodnocení aplikací pro dietní plány

Testované aplikace na dietní plány jsou si všechny velmi podobné. Jejich grafické zpracování je pěkné a většinou slouží i jako užitečný rádce při hubnutí nebo při zdravějším stravování. Bohužel ale nedokáží nahradit jídelníček sestavený na míru výživovým poradcem.

Jistě však využijete jejich tipy na to, jak byste se měli správně stravovat. Některé dietní plány zohledňují nebo udávají množství energie, které je při hubnutí důležité. Jedná se o aplikace Weight Loss Diet Plan a Diet Plan (Loose and Track it).

Pozitivní hodnocení si od nás odnášejí všechny testované aplikace. Většinou obsahovaly tipy na konkrétní jídla, často i s recepty a s nákupním seznamem. V některých aplikacích bylo možné vyplnit svůj osobní profil. Aplikace však většinou pracovaly jen s vývojem hmotnosti a energii, kterou vaše tělo potřebuje na základě zadaných hodnot, nezohledňovaly.

V operačním systému Android můžete vyzkoušet aplikace My Diet Coach, Diet Assistant, Diet Point nebo Weight Loss Diet Plan. Diet Coach vás naučí zábavným způsobem dbát na zdravý životní styl. Má k dispozici i nastavení připomínek. Sami si můžete zvolit, jaké zásady zdravého stravování chcete dodržovat. Další aplikace vám umožní výběr z již vytvořených jídelníčků. Většina aplikací je k dispozici v základní verzi a také jako Pro, kdy se vám po jejím zakoupení zpřístupní více možností. Grafickým zpracováním nás nejvíce zaujala aplikace Diet Point.

Pro iOS jsme testovali celkem čtyři aplikace. První dvě z nich jsou zmíněné My Diet Coach a Diet Point, druhá Diet Plan a třetí 17 Day Diet. Zejména třetí zmíněná aplikace Diet Plan nás oslovila svým přehledným zpracováním. Opět je vám tu k dispozici několik jídelníčků. U každého z nich je uvedena energetická hodnota, takže jídelníček snadno přizpůsobíte svému ideálnímu dennímu příjmu. Díky dietním plánům v chytrém telefonu získáte odhad při hubnutí, který je důležitý proto, abyste se celý život nemuseli stravovat podle tabulek a s váhou v ruce.

[1] http://www.vimcojim.cz/cs/spotrebitel/poradna/jak-jist-dietne/Kolik-sacharidu,-tuku-a-bilkovin-potrebuje-clovek__s625x7657.html

Související články

Víte, jak poskytnout první pomoc? Chytré aplikace vám poradí!

Uměli byste pomoci při dopravní nehodě, alergické reakci, astmatickém záchvatu, bezvědomí, hypoglykémii, dušení, uštknutí, infarktu, mrtvici, popálení, úrazu elektrickým proudem ..? Nejste si jisti? A máte chytrý telefon nebo tablet? Nahrajte si do něj praktického pomocníka pro chvíli krize. 

Pohlídejte si svůj jídelníček s chytrým telefonem

Trpíte nadváhou nebo podvýživou? Chcete zhubnout, přibrat nebo si dlouhodobě udržet svou hmotnost? Od teď si už jídelníček nemusíte psát do sešitu. Využijte některou z chytrých aplikací.

V našem seriálu Mobilní aplikace pro zdraví vám dnes ukážeme, že tep nemusíte měřit prstem a stopkami.