Speciálně pro ženy: aplikace pro sledování menstruačního a ovulačního cyklu

Speciálně pro ženy: aplikace pro sledování menstruačního a ovulačního cyklu

Každá žena, která chce předcházet nepříjemnostem či dokonce nebezpečným onemocněním, by měla sledovat menstruační a ovulační cykly a vést si svůj menstruační kalendář. I do této intimní oblasti vstoupily  mobilní technologie. 

Pamatujete na malé tištěné kalendáře, které se vám vešly akorát do peněženky? Ano, kalendáře na sledování menstruace a ovulace existují již mnoho let. Pokud jste kalendář náhodou nesehnala vytištěný, mohla jste si ho doma sama snadno vyrobit. Dokázal by ho nahradit i plánovací kalendář. Vždy ale je dobré vidět jednotlivé měsíce dopředu, aby se dalo odhadnout, kdy přijde další menstruace.

Menstruační a ovulační cyklus

První menstruace obvykle přichází ve věku 12 až 14 let.[1] Tuto dobu ovlivňují vrozené dispozice, hmotnost, stres, léky, sportovní aktivity i další aspekty našeho života. Konec menstruace se může dostavit již ve čtyřiceti letech nebo klidně až po padesátce.[2]

Ideální menstruační cyklus trvá 28 dní (ale může být i kratší nebo delší, je to individuální). Začíná dnem menstruace - krvácením, které může trvat až 1 týden. Krvácení postupně slábne a tělo se dostává do takzvané folikulární fáze, během které ve vaječníku rostou váčky produkující estrogeny. Ty ovlivňují uzrání vajíčka. To je ve fázi ovulace, která nastává zhruba 12. den menstruačního cyklu, uvolněno. Před tímto dnem i po něm je možné, aby došlo k oplodnění. Pokud se tak nestane, vajíčko se rozloží.

Ženy, které se snaží otěhotnět, si svou ovulaci mohou sledovat. Ačkoliv toto sledování nemusí být spolehlivé, mohou se lépe porozumět svému tělu a začnou na sobě pozorovat třeba i příznaky, o kterých dříve netušily, že se vůbec s ovulací spojují.

Problémy spojené s menstruaci

Menstruace se také spojuje s abnormalitami, mezi které patří například výtok, nezvykle dlouhá doba trvání nebo špinění v době mimo menstruaci. Výtok se může objevit z celé řady příčin. Tou nejčastější je infekce způsobená bakteriemi, viry nebo plísněmi. Dále třeba signalizuje potíže se zvolenou antikoncepční metodou a u některých žen může být i zcela normální. Krvácení mimo menstruaci je rovněž závažným problémem. Jestliže užíváte hormonální antikoncepci, může být spojeno s ní nebo být příznakem zhoubného či nezhoubného nádoru. Jestliže jste těhotná, může signalizovat potrat. Po porodu zase obvykle znamená očistky.

Premenstruační syndrom

Menstruace nemá vždy hladký průběh. V souvislosti s ní mluvíme o premenstruačním syndromu (PMS), který provázejí například bolesti v podbřišku, křeče, přecitlivělost a pocity úzkosti, podrážděnost, náladovost, bolest hlavy, citlivost prsou, otoky, zvýšená chuť k jídlu nebo akné. Tyto příznaky jsou fyzického i psychického charakteru. Trvají různě dlouhou dobu a většinou s příchodem menstruace mizí.

Abnormality menstruace i její symptomy se určitě vyplatí sledovat. Připravili jsme pro vás přehled nejoblíbenějších aplikací, které fungují v chytrých telefonech a které poslouží jako menstruační a ovulační kalendáře. Nahradí papírovou alternativu - ta není tak přehledná a neumožňuje podrobné statistiky.

OvuView

OvuView je aplikace, která funguje v OS Android. Na Google Play dosahuje hodnocení 4,6 hvězdičky z 5. Hodnotilo ji přes 20 tisíc uživatelů a má přes 1 milion stažení. 

Na začátku si můžete aplikaci vyzkoušet v demo módu a později, až si prohlédnete všechny její funkce, spustit ostrou verzi. Aplikace má podporu češtiny. Je ke stažení zdarma. Pokud budete chtít aplikaci chránit heslem, používat její widgety nebo odstranit reklamy, zaplatíte 5 USD. U OvuView si můžete vybrat ze tří režimů:

 • jednoduchý menstruační kalendář
 • předcházení otěhotnění
 • dosažení početí

Na základní ploše se vám zobrazí kolečko, ve kterém vidíte, za jak dlouho přijde další menstruace, kdy začne plodná fáze a kdy další ovulace. Záleží na tom, jaký režim používáte. Aktuální stav je zatržen. Nad kolečkem se zobrazuje den cyklu, počítaný od prvního dne menstruace. Menstruační cyklus se dělí na tři fáze, které tato aplikace barevně odlišuje. První fáze je neplodná (začíná menstruací), druhá fáze pokrývá celé období potenciální plodnosti, třetí fáze je rovněž neplodná, označovaná jako luteální. Ve spodní části displeje máte k dispozici tři velká tlačítka:

 • symptomy
 • kalendář
 • graf

 V první záložce nastavíte, co vše chcete sledovat (např. menstruaci - slabá, střední, silná, teplotu, hlen, náladu, bolest hlavy, chutě, energii, nadýmání, citlivost prsou apod. - některé symptomy jsou nastavené již ve výchozím stavu). Kalendář slouží k zadávání těchto symptomů vždy ke konkrétnímu dni a zároveň predikuje cyklus do budoucna (vychází z počtu dní, jaký si sama nastavíte). Graf zobrazuje všechny vaše symptomy přehledně v jednotlivých sloupcích.

Jestliže budete chtít otěhotnět nebo naopak předejít početí, máte na výběr z několika metod pro určení plodnosti. Žádná z nich samozřejmě není na 100 % spolehlivá. U každé jsou uvedeny podrobné informace o tom, jak zvolená metoda pracuje. Stejně tak si můžete nastavit upozornění na vyšetření prsou, měření ranní teploty apod. Veškerá data aplikace si můžete zazálohovat a svůj cyklus tak sledovat i dlouhodobě.

 

 • přehledné sledování menstruace a ovulace
 • sledování jednotlivých symptomů s možností vlastních poznámek
 • 14 metod pro vyhodnocení plodnosti
 • pokročilý graf, který zobrazí všechny vaše symptomy
 • bohaté možnosti vlastních uživatelských nastavení
 • upomínky
 • záloha a obnova dat
 • přehledné kolečko, které zobrazí, za jak dlouho vás čeká další menstruace a ovulace
 • widgety na plochu
 • mnoho zajímavých informací o menstruaci a ovulaci

 

Ke stažení zde: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.sleekbit.ovuview&hl=cs (odkaz na placenou verzi je uvnitř aplikace)

 

Kalendář WomanLog

Další zajímavá aplikace, která funguje jako menstruační a ovulační kalendář v OS Android i v iOS, je WomanLog. Aplikace je opět dostupná v českém jazyce. Stáhnout si ji můžete zdarma nebo za cenu přibližně 60 Kč. Její uživatelské hodnocení na Google Play opět činí 4,6 hvězdičky.

Po spuštění si nejprve nastavíte průměrnou délku svého cyklu a průměrný počet dní menstruace. Po nastavení se zobrazí kalendář, do kterého začnete vyplňovat své symptomy. Vybíráte z těch, které jsou v aplikaci již přednastavené. Den, ve který končí vaše menstruace, označíte v nastavení koncem periody - jinak se použije délka z vašeho výchozího nastavení. Aplikace obsahuje celkem pět základních záložek:

 • kalendář
 • graf sledování tělesné teploty
 • graf sledování hmotnosti
 • odkaz na WomanLog Pro
 • nastavení

Neplacená verze aplikace nenabízí příliš mnoho možností. V Pro verzi můžete zapojit také ovulační kalendář, který umožní stanovit datum ovulace, sledování hlenu děložního hrdla, nálady a upozornění (například na vyšetření prsou, měření teploty nebo na antikoncepční pilulku).

Součástí aplikace je také statistika, která vám zobrazí průměrnou délku cyklu a průměrnou délku menstruace bez ohledu na vaše původní nastavení. Za zmínku stojí také možnost zálohování dat nebo vedení dalšího kalendáře.

 • sledování menstruace a ovulace
 • předpověď ovulace a plodnosti
 • schopnost zobrazit 3 měsíce statistik na jednom displeji
 • zálohování dat
 • sledování již přednastavených symptomů
 • speciální graf pro hmotnost a tělesnou teplotu
 • widgety na plochu
 • upomínky

 My Cycles Period and Ovulation

My Cycles Period and Ovulation je aplikace, která slouží k monitorování menstruačního a ovulačního cyklu. Je dostupná pro iOS a Android. V obou případech získala od uživatelů hodnocení vyšší než 4 hvězdičky. Její výhodou je, že máte zdarma dostupné všechny funkce aplikace. Bohužel chybí podpora češtiny, takže její ovládání může být trochu složitější.

Po spuštění se na displeji zobrazí otázka, zda se chystáte otěhotnět. Podle odpovědi zvolíte režim, ve kterém se aplikace spustí. Následně vyplníte průměrnou délku menstruačního cyklu včetně délky menstruace. V kalendáři nejprve doporučujeme vyplnit datum poslední menstruace. U jednotlivých dní můžete vybírat, jak silná byla vaše menstruace (případně žádná), tělesnou teplotu a mnoho dalších symptomů. Ke každému dni můžete zadat také libovolnou poznámku.

V kalendáři následně vidíte červeně vyznačené dny menstruace (i s předpovědí do budoucna) a zelené dny před ovulací (datum ovulace je automaticky nastaveno na čtrnáctý den cyklu - můžete ho samozřejmě změnit při zadávání symptomů).

Na úvodní obrazovce se vám zobrazuje, kolik dní zbývá do další menstruace. K dispozici je také analýza, která zobrazí průměrný počet dnů vaší periody, další datum menstruace a ovulace, průměrnou délku cyklu nebo kdy nastanou další plodné dny. Díky angličtině těžko vyberete vhodnou metodu pro hlídání ovulace - určitě se tak vyplatí měřit si a zaznamenávat teplotu. K dispozici je také diskuzní fórum, přímo propojené s aplikací, ve kterém můžete klást otázky související s vaším zdravím, s péči o dítě apod.

 • sledování menstruace a ovulace
 • předpověď menstruačních a ovulačním dnů do budoucna
 • sledování již přednastavených symptomů
 • diskuze na speciálním fóru s dalšími ženami
 • nastavení připomenutí na menstruaci, ovulaci, plodné dny s možností i několik dní dopředu

 Monthly Cycles - Period Tracker, Menstrual Calendar & Ovulation

Poslední tři aplikace, které jsme se pro vás rozhodli vyzkoušet, fungují jen v iOS. S reklamou aplikaci Monthly Cycles získáte zdarma, bez ní za 1,79 eur. Aplikace je dostupná v angličtině, její ovládání je tedy o něco složitější.

Celkem disponuje čtyřmi záložkami:

 • hlavní obrazovka
 • kalendář
 • grafy a statistiky
 • nastavení

Nejprve si na druhé záložce kalendář nastavte svůj menstruační cyklus. Vyberte první den vaší menstruace a označte ho jako první den vaší periody. Můžete zde zvolit sílu krvácení, náladu, nevolnosti, akné, bolesti hlavy i další symptomy. Stejně jako u dalších aplikací, tak i zde můžete vložit libovolnou poznámku. Kalendář do budoucna předpoví váš ovulační cyklus včetně dne ovulace.

Podrobnější statistiky můžete zobrazit na třetí záložce. Dokáže předpovídat menstruaci i ovulaci až 1 rok dopředu. Jestliže budete zadávat svou hmotnost a teplotu, zobrazí se vám i jejich grafy. V nastavení aplikace si ale předem změňte jednotky na stupně Celsia a na kilogramy.

Stejně tak zde můžete editovat symptomy, výchozí délku svého cyklu nebo upravit notifikace. Máte na výběr celkem ze tří barevných schémat (růžové, modré, žluté). Pozor ale, jakmile některý symptom vyplníte, již jej není možné odstranit. Což je opravdu nevýhodné. 

 • sledování menstruace a ovulace
 • předpověď menstruačních a ovulačním dnů až 1 rok dopředu
 • sledování symptomů, které je možné editovat
 • speciální grafické zobrazení hmotnosti a teploty
 • nastavení notifikací
 • možnost přepnutí do těhotenského módu, který nastaví očekávané datum vašeho porodu

 

Menstruation and Ovulation Calendar - Menstrual Period Tracker

Aplikace Menstruation and Ovulation Calendar je dostupná ve verzi zdarma nebo za cenu 2,69 eur, opět pouze v anglickém jazyce.

Před používáním aplikace si nastavíte průměrnou délku svého menstruačního cyklu (máte na výběr možnost jeho predikce do budoucna), dále průměrnou délku periody, první den v týdnu a používané jednotky na měření teploty. Celé nastavení můžete ošetřit heslem.

Zobrazí se kalendář, ve kterém můžete tlačítky po levé a pravé straně pohodlně listovat. Vyberete si den a zadáte začátek své periody. Ve verzi zdarma můžete nastavit a editovat pouze čtyři symptomy, které pociťujete. Dále můžete vložit teplotu, která se zobrazí u vybraného dne přímo v kalendáři, nebo libovolnou poznámku o tom, jak se v daný den cítíte. Jakmile toto datum stanovíte, kalendář přibližně půl roku do budoucna vypočítá vaše menstruační a ovulační dny - zde předpovídá, které by měly být nejsilnější.

Pokud chcete něco změnit v nastavení, vyvoláte tabulku, která se vám zobrazila při prvním spuštění aplikace. Můžete přepínat mezi kalendářem a grafickým zobrazením zadávaných hodnot. Placená verze je bez reklam. 

 • sledování menstruace a ovulace
 • předpověď menstruačních a ovulačním dnů až 6 měsíců dopředu
 • sledování symptomů včetně jejich editace a intenzit
 • sledování tělesné teploty včetně grafů
 • možnost ochrany heslem

Deník pacienta

Menstruační kalendář je také součástí aplikace Deník pacienta od agentury KAP CZ, ve které si mimo jiné můžete vyplnit své BMI, nastavit si léky, jaké užíváte, očkování nebo alergie, kterými trpíte. Můžete si zde zadat své lékaře, pojišťovny nebo lékařské zprávy. Také tu máte tipy na zajímavé webové stránky.

Co určitě potěší, je čeština v aplikaci. Můžete si stáhnout buď verzi označenou Lite, která je zdarma a v češtině, nebo si připlatit 4,49 eur za plnou verzi této aplikace. Data v aplikaci můžete také obnovovat a zálohovat, což je velká výhoda proti některým výše zmíněným menstruačním kalendářům.

Menstruační kalendář, který najdete v aplikaci, je velmi jednoduchý. Není vybaven žádnou predikcí do budoucna ani možností záznamu ovulace. Je zde spíše vnímán jako součást balíčku. Můžete v něm nastavit pouze silné, střední a slabé krvácení, výtok nebo pohlavní styk. Vše vidíte přehledně pod sebou na jedné stránce. Pro mnoho majitelů iPhonů nebo iPadů může být zajímavý právě pro češtinu a také proto, že není potřeba si na jednotlivé oblasti stahovat samostatné aplikace. Zde máte vše v jednom.

 • sledování menstruace jako součást dalších aktivit s ohledem na vaše zdraví
 • podpora češtiny
 • možnost sledování intenzity menstruace
 • možnost zálohy a obnovy dat

Hlavní výhody a nevýhody aplikací - jakou doporučujeme vyzkoušet

Celkem jsme pro vás otestovali 6 aplikací. První zmíněná aplikace - OvuView - funguje pouze na Androidu, což je určitě velká škoda. Další dvě aplikace - WomanLog a My Cycles Period and Ovulation - fungují v obou operačních systémech. Poslední tři testované - Monthly Cycles, Menstruation and Ovulation Calendar a Deník pacienta - fungují pouze v iOS. U Deníku pacienta se verze pro Android připravuje.

Prvních 5 aplikací si je na vzhled i užívání velmi podobných. Poslední testovaná aplikace, Deník pacienta, není prioritně zaměřena na sledování menstruace, ale spíše na celkový stav vašeho zdraví. Menstruační kalendář je zde tak velmi jednoduchý, bez sledování ovulace nebo možnosti predikce do budoucna. I tak je její velkou výhodou čeština a i to, že je kalendář součástí většího balíčku, může zaujmout. Ti z vás, kteří preferují univerzální a také jednoduché aplikace, si Deník pacienta jistě oblíbí.

U všech testovaných aplikací nám chyběla možnost zobrazení kalendářů na webu. Některé aplikace nabízely zálohu, jiné nikoliv - zde je potřeba na to myslet a jejich data si zazálohovat jinou aplikací v chytrém telefonu nebo tabletu.

Nejhůře v našem testování dopadla aplikace Monthly Cycles, u které se nám po zadání nějakého symptomu již nepodařilo záznam editovat. Což je opravdu nepříjemné, stačí se jenom ukliknout a napáchanou škodu už nevrátíte. Alespoň my jsme nezjistili, jak uložená data k určitému dni vymazat.

Ze zbývajících testovaných aplikací nejlépe působily OvuView a WomanLog. Obě jsou v češtině, což určitě mnoho uživatelů ocení. Obzvlášť zde, kde jsou k dispozici zajímavá nastavení. Pokud jste totiž limitováni neznalostí angličtiny, pravděpodobně je všechny nevyužijete.

Po grafické stránce nás více zaujala aplikace OvuView, která má podrobně popsané i jednotlivé metody zjišťování ovulace nebo libovolně nastavitelné symptomy. Velkou výhodou také je, že většinu funkcí najdete už ve verzi, která je zdarma. V případě WomanLog si musíte připlatit třeba i za ovulační kalendář. Zatímco v OvuView najdete jeden graf, ve WomanLog si můžete samostatně prohlédnout vývoj své hmotnosti nebo graf teploty. Uživatelům Androidu tak doporučujeme OvuView a uživatelům iOS aplikaci WomanLog.

Užívání další aplikace My Cycles Period and Ovulation výrazně komplikuje angličtina. Obzvlášť u ovulace, kdy metody jejího zjišťování jsou zadány pouze pomocí anglických zkratek a mohou být tak pro uživatele těžko rozlišitelné.

[1]http://menstruace.nazory.cz/prvni-menstruace.htm

[2]http://www.prozeny.cz/magazin/zdravi-a-zivotni-styl/nase-zdravi/15997-prechod-neni-nemoc-a-nikoho-nemine

Související články

Monitorování spánku - začněte svůj den bez únavy

Cítíte se i po devíti hodinách spánku celí rozlámaní a naopak po šesti jako rybička? Chtěli byste spát tak, abyste po probuzení byli fit a plní energie? Vyzkoušejte chytré aplikace, které vám umožní sledovat spánek a přinesou zajímavé statistiky.

Základní gynekologické vyšetření

Každá žena by měla absolvovat preventivní gynekologickou prohlídku pravidelně, alespoň jedenkrát ročně.

Pohlídejte si svůj jídelníček s chytrým telefonem

Trpíte nadváhou nebo podvýživou? Chcete zhubnout, přibrat nebo si dlouhodobě udržet svou hmotnost? Od teď si už jídelníček nemusíte psát do sešitu. Využijte některou z chytrých aplikací.