O lidském těle a lékařské vědě

O lidském těle a lékařské vědě

Poslechněte si, co řekli lékařské osobnosti v cyklu GALEOS (GAlerie LÉkařských Osobností).  Co obdivují na lidském těle a odhalování jeho fungování.  

Video

Textový přepis

Tip: Kliknutím na místo v textu, přetočíte přehrávané video.

Pro zajímavost v lidském těle zhruba vznikne ATP, což je molekula, ze které se uvolní energie tolik, kolik ten člověk váží. Takže si představte, že ve Vašem těle vznikne sedmdesát, devadesát kilogramů jedné látky denně, která se stále rozkládá a skládá. - Ledviny jsou takový orgán, který vlastně funguje jako jakýsi počítač, který kontroluje normální složení krve, jak z hlediska obsahu, tak z hlediska množství. A jakmile se tento počítač poškodí, tak se to projeví poruchami prakticky všude. V srdci, v metabolismu, v kostech, v imunitě, ve všem. Takže vlastně z toho vyplývá, že je tam strašně široký překryv s jakýmikoli dalšími obory. - V té hematoonkologii byla obrovská výzva, naprosto nepředstavitelná, to byl ten skok. A to byla ta molekularizace, molekularizace medicíny. Že ta medicína najednou si sáhla na tu molekulární úroveň a my jsme začali zjišťovat, jak které léky působí na molekulární úrovni, co se tam děje, co se tam děje s tím nádorem. Ta medicína šla tímto směrem. Dneska existuje molekulární kardiologie, samozřejmě, je to všude, ale začalo to podle mého názoru tou hematoonkologií, protože tam to vypadalo nejsnadněji. Já jsem po roce 2000 několikrát zažertoval v tom smyslu, že kdo v hematologii řekne slovo krvinka, tak že už je to sprosté slovo, že tam se to už skoro říkat nedá, protože tam už existují jenom ty molekuly a ty krvinky nikoho nezajímají, což je samozřejmě vtip. - My vidíme mozek, co dělá, když mluvíte česky, když mluvíte cizím jazykem, když se rozčílíte, to prostě na těch zobrazovacích metodách už v současné době vidět je. - Samozřejmě salus aegroti suprema lex, zdraví nemocného zákon nejvyšší, a tím jsem se snažil řídit.

Podcast

Přehrajte si zvukovou stopu videa:

Dokumentární cyklus portálu MojeMedicina GALEOS (Galérie lékařských osobností)

V České republice najdeme mnoho lékařů, kteří svou odbornou a vědeckou prací dosahují mezinárodní úrovně. Cyklus videoportrétů českých osobností, cyklus o lidech, kteří posunuli svůj obor a v jednotlivých oblastech medicíny dosáhli významného úspěchu.

Související články

Než dostanete svůj lék

Co všechno se musí stát, než dostane pacient svůj lék? V srpnu jsme vám představili šest kroků, které trvají 12 let a stojí miliardu švýcarských franků. 

O silvestrovském díle Dobrých rad

Dostali jsme se nakonec našeho adventího kalendáře. Portál MojeMedicina Vám přeje krásné Vánoce a hodně zdraví a štestí do nového roku a přináší Vám své poslední adventní video s radou pro chvíle na samém konci roku. 

Jediný díl cyklu Dobré rady, ve kterém si nezahrály děti má název Jak se vypořádat s kocovinou a uveřejníme ho poslední den tohoto roku. Poslechněte si pozvánku moderátora cyklu MUDr. Pešiny. 

Přání k Vánocům od předsedy České onkologické společnosti

Co přeje prof MUDr. Jiří Vorlíček, CSc., předseda České onkologické společnosti k Vánocům a do života nám všem a co popřál České onkologické společnosti do roku 2014?