Přání a výzva od Onkomajáku

Přání a výzva od Onkomajáku

Poslechněte si přání ředitelky občanského sdružení Onkomaják, Mgr. Pavly Freij: "Dejte svým blízkým šanci a darujte jim preventivní prohlídku".

Video

Textový přepis

Tip: Kliknutím na místo v textu, přetočíte přehrávané video.

Dobrý den, zdravím všechny příznivce webového portálu MojeMedicína a také příznivce Onkomajáku. Přeji Vám všem krásný den. Dovolte mi, abych se představila. Moje jméno je Pavla Freij a jsem ředitelka občanského sdružení Onkomaják. Občanské sdružení Onkomaják je sdružení pacientů a příznivců pacientů onkologických diagnóz, které se snaží všem těmto lidem pomáhat. Pomáhat hledat informace a bojovat se zákeřnými nádorovými onemocněními. Možná že někteří z Vás Onkomaják poznali nebo potkali v rámci putování Střevo tour, což je putování s obří nafukovací maketou tlustého střeva, kdy informujeme všechny české obyvatele o prevenci a léčbě rakoviny tlustého střeva. Putujeme už čtyři roky. Poslední putování nám skončilo před pár dny, kdy jsme společně putovali s Ligou proti rakovině a sdružením pacientů ILCO. Celé toto putování se jmenovalo Roadshow Ligy proti rakovině. A tato roadshow tento rok byla věnována právě rakovině tlustého střeva a konečníku. Měli jsme to štěstí, že do naší makety se za dobu tohoto putování na podzim tohoto roku přišlo podívat téměř pět tisíc lidí, což je úžasné číslo. A je to důkaz toho, že Češi se konečně začínají daleko více zajímat o své zdraví. Ale bohužel je nás tady stále ještě spousta, kteří se k tomuto důležitému životnímu bodu nedopracovali. A tak já tady na Vás tak trošku apeluji a prosím Vás, abyste i přesto, že se cítíte skvěle, nic Vás nebolí a nemáte žádné zdravotní potíže, abyste každý rok nebo alespoň jednou za dva roky chodili za svými praktickými lékaři a žádali je, aby Vám provedli preventivní zdravotní prohlídky. Tak totiž můžete předejít spoustě začínajícím chorobám, a tak si vlastně zachránit život. Občanské sdružení Onkomaják se v těch posledních čtyřech letech hodně věnovalo diagnóze rakovina tlustého střeva a konečníku, na kterou umírá v České republice každý rok téměř pět tisíc obyvatel. A vzhledem k tomu, že se blíží Vánoce, tak já bych tady spíše chtěla na Vás apelovat trošku s úsměvem. Pomozte všem těm lidem, kteří by příští rok měli na tuto chorobu umřít. Přinuťe je, aby pokud mají jakékoliv příznaky nebo jsou ve skupině ohroženého obyvatelstva (to znamená, že jim je padesát a více let), přitlačte na ně, dejte jim jako dárek možnost, aby si nechali udělat preventivní vyšetření a starali se o své zdraví. Nejenom tedy samozřejmě o svůj konečník a tlusté střevo, ale zároveň aby se starali o to, jakým způsobem se stravují, žijí a vůbec fungují ve svém životě. Protože mnoho takových faktorů, kdy se správně nestravujeme, respektive jíme spoustu tučného jídla, přejídáme se, nesportujeme, to jsou ty faktory, které nám pomáhají k tomu, abychom takovými strašlivými nemocemi onemocněli. Takže přátelé, věnujte se svému zdraví, užijte si Vánoce, ale nepřejídejte se. Věnujte se během Vánoc i sportování, scházejte se se svými rodinami a hlavně se nestresujte.

Podcast

Přehrajte si zvukovou stopu videa:

Kam dál:

Související články

Než dostanete svůj lék

Co všechno se musí stát, než dostane pacient svůj lék? V srpnu jsme vám představili šest kroků, které trvají 12 let a stojí miliardu švýcarských franků. 

O lidském těle a lékařské vědě

Poslechněte si, co řekli lékařské osobnosti v cyklu GALEOS (GAlerie LÉkařských Osobností).  Co obdivují na lidském těle a odhalování jeho fungování.  

O silvestrovském díle Dobrých rad

Dostali jsme se nakonec našeho adventího kalendáře. Portál MojeMedicina Vám přeje krásné Vánoce a hodně zdraví a štestí do nového roku a přináší Vám své poslední adventní video s radou pro chvíle na samém konci roku. 

Jediný díl cyklu Dobré rady, ve kterém si nezahrály děti má název Jak se vypořádat s kocovinou a uveřejníme ho poslední den tohoto roku. Poslechněte si pozvánku moderátora cyklu MUDr. Pešiny.