18. vydání Modré knihy onkologické společnosti

18. vydání Modré knihy onkologické společnosti

Každý den si ve své ordinaci, kanceláři nebo doma zobrazí na počítači Modrou knihu České onkologické společnosti kolem 150 lékařů.

Roste i počet lékařů, kteří ji čtou na svých mobilních zařízeních. A proto i nové vydání vychází opět nejen elektronicky na Linkos, ale také jako e-pub. Stačí v internetovém prohlížeči svého mobilního zařízení navštívit stránky Modré knihy na Linkos, a stáhnout si e-pub verzi. Modrá kniha není jen souhrnem standardů klinické onkologie dle EBM. Zajišťuje především aktuální informace o standardních léčebných postupech v návaznosti na úhradová pravidla v České republice. 18. vydání rozšiřuje hodnocení léčebných režimů, tzv. „Level of Evidence“, na další diagnózu, a to kolorektální karcinom.  

A protože není potřeba dále vysvětlovat co to je Modrá kniha a protože Modrá kniha vychází i tentokrát jako e-pub, připomeneme téma elektronických knih. 

Počet lidí ve věku 12–79 let, kteří vlastní tablet nebo čtečku e-knih, odhaduje výzkum Media projektu na 700 tisíc (tj. cca 8 % populace). 

Co znamená kniha ve formátu ePub?

Elektronické knihy si můžete na internetu stahovat v různých formátech, nejčastější je pdf, ePub a MOBI. 

Modrá kniha na Linkos ve formátu pdf je zveřejňována již dlouhá léta a i v tomto formátu si ji můžete stáhnout nejen na počítač, ale i na mobilní zařízení. Obecně se však formát PDF doporučuje pro eKnihy, které si plánujete číst na počítači a zařízeních, které mají dostatečně velký displej. Na telefonu ani tabletu si v pdf příliš kvalitně nepočtete. 

Formát MOBI je zase určen pro čtečky Amazon Kindle.

Na Modré knize ve formátu ePub si počtete i na obrazovkách menších, než je obrazovka vašeho počítače, tedy i na tabletech a dokonce i na chytrém telefonu.  Formát ePub byl totiž speciálně vyvinut pro čtení na mobilních zařízeních a dokáže text i na malé obrazovce přizpůsobit. 

V Modré knize ve formátu ePub si nejen počtete, ale můžete knížkou listovat, zakládat si pasáže (diagnózy), ke kterým se vracíte a dokonce si dělat vlastní poznámky k danému postupu.  

Mohu formát ePub číst jen na mobilních zařízeních (iPhonech, iPadech)?

Formát ePub (nebo také ePub či EPUB) byl sice vyvinut přednostně pro malé obrazovky, tedy tablety a telefony, ale existují programy, které vám umožní čtení téměř na všech zařízeních a operačních systémech (Windows, Mac, Linux, Blackberry, Android a další). Užít si vlastnosti knihy v ePub ve vašem počítači vám umožní například Fbreader . Uživatelé zařízení s operačním systémem Android si zatím také musí stáhnout čtečku. Pro čtení Modré knihy doporučujeme Mantano Reader, kterou je možno zdarma stáhnout z Google play.

Jak na Modrou knihu ve formátu ePub?Jděte na stránky České onkologické společnosti ČLS J.E.P. Linkos.cz a tam najdete na stránce aktuálního vydání Modré knihy nový odkaz na ePub verzi.

Stáhněte si ePub verzi do svého zařízení, čtečky nebo iPadu. Modrou knihu pak neleznete v knihovně svého mobilního zařízení, např. v iBooks na iPadu. 

Při čtení máte možnost, založit si diagnózy a režimy, ke kterým se často vracíte, dělat si vlastní poznámky k jednotlivým kapitolám, které se Vám budou vypisovat na úvodní stránce
, zvýrazňovat pasáže v textu barevnými zvýrazňovači a dělat s knihou i další věci, za které byste v knihovně zaplatili pokutu. Kniha se dobře studuje i díky obsahu "na kliknutí", listování, možnosti zvětšovat  léčebná schémata a tabulky (dvojité poklepání) a také zvětšení písma nebo použití lupy.   

 

 

Jak na ostatní knížky? 

Zalíbila se vám Modrá kniha ve formátu ePub natolik, že se vyměníte pocit s opravdovou knížkou v ruce za tuto cestu i při čtení krásné literatury?  Podívejte se, kde si lze beletrii, ale i odbornou literaturu ve formátu ePub koupit:

  • eReading - beletrie pro dospělé, děti i mládež, populárně naučná literatura v českém jazyce a ve formátu ePub (i jiných)  
  • internetové knihkupectví Kosmas - knižní novinky i klasika ve formáti ePub, MOBi i pdf
  • PalmKnihy - ve formátu ePub i pdf, knížky v českém jazyce a ochutnávka v anglickém
  • Libri - nakladatelství původní české encyklopedické literatury, knížky v pdf z oboru historie, jazykovědy, mytologie a religionistiky
  • Databook.cz - knihy pro dospělé i děti, jazykové učebnice ve formátu ePub, pdf a MOBI
  • Google Play - nabízí aplikace pro Android ve formáto ePub včetně odkazů na e-knihkupectví v různých jazycích

 

 

 

 

Klíčová slova: elektronické knihy; guideliny

Související články

Prezentace výsledků ankety mezi lékaři  o užívání medicínských informačních zdrojů na internetu zazněla na 34. kongresu České nefrologické společnosti v červnu 2012.

Medicína založená na důkazu: „Důsledné používání nejlepších současných vědeckých důkazů pocházejících z výsledků publikovaného klinického a epidemiologického výzkumu při péči o pacienty.“

Nové vydání Modré knihy vychází jako e-pub

Každý den si ve své ordinaci, kanceláři nebo doma zobrazí na počítači Modrou knihu České onkologické společnosti umístěnou na Linkos.cz 145 lékařů. Roste i počet lékařů, kteří ji čtou na svých mobilních zařízeních. A proto i nové, 17. vydání, vychází opět nejen tiskem a na Linkos, ale také jako e-pub.