Nové vydání Modré knihy vychází jako e-pub

Nové vydání Modré knihy vychází jako e-pub

Každý den si ve své ordinaci, kanceláři nebo doma zobrazí na počítači Modrou knihu České onkologické společnosti umístěnou na Linkos.cz 145 lékařů. Roste i počet lékařů, kteří ji čtou na svých mobilních zařízeních. A proto i nové, 17. vydání, vychází opět nejen tiskem a na Linkos, ale také jako e-pub. 

Stačí v internetovém prohlížeči svého mobilního zařízení navštívit stránky Modré knihy na Linkos, a stáhnout si e-pub verzi!

A protože není potřeba vysvětlovat co to je Modrá kniha, budeme se raději věnovat tématu elektronických knih. 

Počet lidí ve věku 12–79 let, kteří vlastní tablet nebo čtečku e-knih, odhaduje výzkum Media projektu na 700 tisíc (tj. cca 8 % populace). 

Co znamená kniha ve formátu ePub?

Elektronické knihy si můžete na internetu stahovat v různých formátech, nejčastější je pdf, ePub a MOBI. 

Modrá kniha na Linkos ve formátu pdf je zveřejňována již dlouhá léta a i v tomto formátu si ji můžete stáhnout nejen na počítač, ale i na mobilní zařízení. Obecně se však formát PDF doporučuje pro eKnihy, které si plánujete číst na počítači a zařízeních, které mají dostatečně velký displej. Na telefonu ani tabletu si v pdf příliš kvalitně nepočtete. 

Formát MOBI je zase určen pro čtečky Amazon Kindle.

Na Modré knize ve formátu ePub si počtete i na obrazovkách menších, než je obrazovka vašeho počítače, tedy i na tabletech a dokonce i na chytrém telefonu.  Formát ePub byl totiž speciálně vyvinut pro čtení na mobilních zařízeních a dokáže text i na malé obrazovce přizpůsobit. 

V Modré knize ve formátu ePub si nejen počtete, ale můžete knížkou listovat, zakládat si pasáže (diagnózy), ke kterým se vracíte a dokonce si dělat vlastní poznámky k danému postupu.  

Mohu formát ePub číst jen na mobilních zařízeních (iPhonech, iPadech)?

Formát ePub (nebo také ePub či EPUB) byl sice vyvinut přednostně pro malé obrazovky, tedy tablety a telefony, ale existují programy, které vám umožní čtení téměř na všech zařízeních a operačních systémech (Windows, Mac, Linux, Blackberry, Android a další). Užít si vlastnosti knihy v ePub ve vašem počítači vám umožní například Fbreader . Uživatelé zařízení s operačním systémem Android si zatím také musí stáhnout čtečku. Pro čtení Modré knihy doporučujeme Mantano Reader, kterou je možno zdarma stáhnout z Google play.

Jak na Modrou knihu ve formátu ePub?

Jděte na stránky České onkologické společnosti ČLS J.E.P. Linkos.cz a tam najdete na stránce aktuálního vydání Modré knihy nový odkaz na ePub verzi.

Stáhněte si ePub verzi do svého zařízení, čtečky nebo iPadu. Modrou knihu pak neleznete v knihovně svého mobilního zařízení, např. v iBooks na iPadu. 

Při čtení máte možnost, založit si diagnózy a režimy, ke kterým se často vracíte, dělat si vlastní poznámky k jednotlivým kapitolám, které se Vám budou vypisovat na úvodní stránce, zvýrazňovat pasáže v textu barevnými zvýrazňovači a dělat s knihou i další věci, za které byste v knihovně zaplatili pokutu. Kniha se dobře studuje i díky obsahu "na kliknutí", listování, možnosti zvětšovat  léčebná schémata a tabulky (dvojité poklepání) a také zvětšení písma nebo použití lupy.   

 

 

Jak na ostatní knížky? 

Zalíbila se vám Modrá kniha ve formátu ePub natolik, že se vyměníte pocit s opravdovou knížkou v ruce za tuto cestu i při čtení krásné literatury?  Podívejte se, kde si lze beletrii, ale i odbornou literaturu ve formátu ePub koupit:

  • eReading - beletrie pro dospělé, děti i mládež, populárně naučná literatura v českém jazyce a ve formátu ePub (i jiných)  
  • internetové knihkupectví Kosmas - knižní novinky i klasika ve formáti ePub, MOBi i pdf
  • PalmKnihy - ve formátu ePub i pdf, knížky v českém jazyce a ochutnávka v anglickém
  • Libri - nakladatelství původní české encyklopedické literatury, knížky v pdf z oboru historie, jazykovědy, mytologie a religionistiky
  • Databook.cz - knihy pro dospělé i děti, jazykové učebnice ve formátu ePub, pdf a MOBI
  • Google Play - nabízí aplikace pro Android ve formáto ePub včetně odkazů na e-knihkupectví v různých jazycích

 

 

 

 

Klíčová slova: elektronické knihy; guideliny

Související články

Prezentace výsledků ankety mezi lékaři  o užívání medicínských informačních zdrojů na internetu zazněla na 34. kongresu České nefrologické společnosti v červnu 2012.

Medicína založená na důkazu: „Důsledné používání nejlepších současných vědeckých důkazů pocházejících z výsledků publikovaného klinického a epidemiologického výzkumu při péči o pacienty.“

18. vydání Modré knihy onkologické společnosti

Každý den si ve své ordinaci, kanceláři nebo doma zobrazí na počítači Modrou knihu České onkologické společnosti kolem 150 lékařů.