Tato stránka obsahuje odborné informace, které jsou určeny pro lékaře, lékárníky, zdravotnický personál, nelékařské zdravotnické odborníky a studenty lékařských fakult a zdravotnických škol.
Na základě uvedené zdravotnické odbornosti vám nemůžeme zpřístupnit obsah s informacemi o léčivech na předpis určený pro lékaře a lékárníky. Máte-li odpovídající zdravotnickou odbornost, potvrďte to prosím. Potvrzuji, že jsem: Lékař nebo lékárník Nelékařský zdravotnický odborník Laik

Hepatitida B

Virová hepatitida B je jedním z nejzávažnějších zdravotnických problémů současnosti, a to především v rozvojových zemích světa.

Odhadem se během svého života nakazí více než 2 miliardy osob virem hepatitidy B a v současnosti je chronicky infikováno 350–400 miliónů lidí. Podle posledních serologických přehledů, které proběhly v České republice v roce 2001, byla pozitivita HBsAg prokázána u 0,56 % našich občanů. V posledních letech je u nás hlášeno 250–300 případů akutní hepatitidy ročně (EPIDAT). Vzhledem k očkovacímu programu, vyšetřování dárců krve a krevních produktů vzrůstá význam přenosu infekce sexuálním stykem, společným používáním injekčních jehel a stříkaček mezi injekčními uživateli drog (IUD), tetováním a piercingem.

Klíčová slova: hepatitida B