Světový týden idiopatické plicní fibrózy

V rámci světového Týdne idiopatické plicní fibrózy od 5. do 10. října 2015, ke kterému se letos poprvé připojila i Česká republika, proběhla řada akcí, jejíchž cílem bylo zvýšit povědomí lékařů i laické veřejnosti o příznacích idiopatické plicní fibrózy, tak aby tato nemoc byla včas odhalena a léčena.  

Video

Textový přepis

Tip: Kliknutím na místo v textu, přetočíte přehrávané video.

Snaha seznámit veřejnost nejen odbornou ale i lajckou s touto velice závažnou nemocí je zcela zásadní proto, abychom pacienty mohli získat a léčit. Jak tedy pacient vypadá, jak ho poznáme? Poznáme ho docela snadno. Problém je, že na to skoro nikdo nemyslí. Typicky je to pacient ve středním a starším věku, čili od 40 45 let máte šanci, že můžete mít idiopatickou plicní fibrózu. Pozvolna se začínáte zadýchávat. V pozdějších fázích se tedy objevuje porucha okysličení krve a nemocný při námaze fialoví. Jak tedy vypadá ten pacient? On má paličkovité prsty. Už to je dost významný rys, který nám říká: Pozor, aby tam nebyla idiopatická plicní fibróza. Má zbytnělé poslední články prstů a jakoby vypouklé nehty. To je typická známka. Téměř všichni pacienti to mají. A má právě poslechových fenomén na plicích. Ten hrozivý zvuk:(nahrávka). Tady vidíte procenta pacientů, jak umírají, a to malé procento, které přežívá dlouho. Jsou také takoví, naštěstí. Naším úkolem je tuto křivku napřímit trošku a prodloužit život a zvětšit množství těch, kteří přežívají třeba řadu let. A já to mám srovnáno s plicním karcinomem. Přežívání plicního karcinomu. To jsou časově obdobné křivky. A vidíte, že tahle jednotka je na tom hůř, než pacienti s rakovinou plic, kteří jsou operování, ale nejsou to úplně ta včasná tady a oni potřebují ještě chemoterapii. Ta činnost těch center je komplexní. Každý pacient, který je v tom centru, je zařazen do registru, o kterém tady byla řeč. To je také velice záslužná práce paní profesorky, protože takto vypracovaný registr opravdu jinde na světě není a přináší skutečně pomoc těm pacientům. Tady je detailně vidět právě ta úplně zničená plicní tkáň a taková ta bílá právě septa toho intersticia, což je právě ta fibróza, která tam probíhá. Udává se, že to CT vyšetření, tady toto, může tu diagnózu určit až v 90 až 100 %. Když jsem se dozvěděl, že se jedná o smrtelné onemocnění, které se dá ale diagnostikovat tak strašně jednoduše, jenom tím, že si všimnete že vám otekly prsty a zadýcháváte se do schodů víc než obvykle, a díky tomu můžete jít k jakémukoliv obvoďákovi, který má tohle jednoduché zařízení, což mají všichni, a když ten obvoďák bude informován o této nemoci, tak vám můžou nasadit potom specialisté léčbu, která vám prodlouží život několik let, tak jsem si říkal, tohle je něco, co stojí za to propagovat.

Podcast

Přehrajte si zvukovou stopu videa:

Související články

V diagnostice idiopatické plicní fibrózy (IPF) hrají lékaři prvního kontaktu zcela zásadní roli, IPF je potenciálně léčitelná nemoc, ale bez kauzální antifibrotické léčby končí nevyhnutelně smrtí. Protože schopnost rozeznat IPF včas a poslat pacienta do center IPP k přešetření a ke zvážení kauzální léčby určuje další osud pacienta, zazněly informace o idiopatické plicní fibróze na XII. kongresu praktických lékařů a sester dne 17. září 2015 v Praze. 

Smrtelná nemoc ničí plíce – těžko se diagnostikuje

Praha, 24. září 2015 – Lapání po dechu, boj o kyslík, pocit topení se ve vodě – toto zažívají pacienti s idiopatickou plicní fibrózou (IPF) – nemocí, která nezná slitování a zabíjí do tří let. Svou nemilosrdností se vyrovná agresivnímu onkologickému onemocnění. Na nemoc upozorňují lékaři a pacientská organizace v rámci Světového týdne IPF.

XIX. Kongres České a slovenské pneumologické a ftizeologické společnosti - webcast

V rámci letošního kongresu České a slovenské pneumologické a ftizeologické společnosti jsme pro vás natočili přednášky o idiopatické plicní fibróze a dalších intersticiálních plicních procesech. Jedná se o přednášky z páteční Sekce na téma intersticiální plicní procesy a sarkoidóza a o satelitní sympózium společnosti Roche.