Sdělte nám prosím svou zdravotnickou odbornost, abychom vám mohli nabídnout co nejvíce odpovídajících informací, které vám můžeme zpřístupnit.
Jsem pacient, nelékařský zdravotnický pracovník či veřejnost Potvrzuji, že jsem zdravotnickým odborníkem ve smyslu zákona o regulaci reklamy

Revmatoidní artritida

Revmatoidní artritida je chronické systémové autoimunitní zánětlivé kloubní onemocnění, které postihuje asi 1 % populace.

Revmatoidní artritida je častou příčinou invalidity nejen kvůli deformujícímu poškození kloubů, ale i kvůli systémovým projevům vedoucím v důsledku ke zkrácení života až o 10 let. Cílem léčby revmatoidní artritidy je remise onemocnění a zpomalení či úplné zastavení rentgenové progrese. Tento cíl se v minulosti dařilo naplnit jen obtížně, přestože zavedení kortikoidů a později metotrexátu bylo historicky významným přelomem v léčbě.

V posledních 15 letech se začala používat tzv. biologická léčba revmatoidní artritidy, která přinesla průlom v terapii revmatických onemocnění. Přináší šanci na remisi i pacientům, u kterých léčba DMARDs (chorobu modifikující léky) nebyla úspěšná.