Tato stránka obsahuje odborné informace, které jsou určeny pro lékaře, lékárníky, zdravotnický personál, nelékařské zdravotnické odborníky a studenty lékařských fakult a zdravotnických škol.
Na základě uvedené zdravotnické odbornosti vám nemůžeme zpřístupnit obsah s informacemi o léčivech na předpis určený pro lékaře a lékárníky. Máte-li odpovídající zdravotnickou odbornost, potvrďte to prosím. Potvrzuji, že jsem: Lékař nebo lékárník Nelékařský zdravotnický odborník Laik

Revmatoidní artritida

Revmatoidní artritida je chronické systémové autoimunitní zánětlivé kloubní onemocnění, které postihuje asi 1 % populace.

Revmatoidní artritida je častou příčinou invalidity nejen kvůli deformujícímu poškození kloubů, ale i kvůli systémovým projevům vedoucím v důsledku ke zkrácení života až o 10 let. Cílem léčby revmatoidní artritidy je remise onemocnění a zpomalení či úplné zastavení rentgenové progrese. Tento cíl se v minulosti dařilo naplnit jen obtížně, přestože zavedení kortikoidů a později metotrexátu bylo historicky významným přelomem v léčbě.

V posledních 15 letech se začala používat tzv. biologická léčba revmatoidní artritidy, která přinesla průlom v terapii revmatických onemocnění. Přináší šanci na remisi i pacientům, u kterých léčba DMARDs (chorobu modifikující léky) nebyla úspěšná.