Tato stránka obsahuje odborné informace, které jsou určeny pro lékaře, lékárníky, zdravotnický personál, nelékařské zdravotnické odborníky a studenty lékařských fakult a zdravotnických škol.
Na základě uvedené zdravotnické odbornosti vám nemůžeme zpřístupnit obsah s informacemi o léčivech na předpis určený pro lékaře a lékárníky. Máte-li odpovídající zdravotnickou odbornost, potvrďte to prosím. Potvrzuji, že jsem: Lékař nebo lékárník Nelékařský zdravotnický odborník Laik

Zhoubné nádory jater

Hepatocelulární karcinom je globálně pátý nejčastější karcinom. V České republice incidence tohoto onemocnění celkově stoupá, když v roce 2011 byla podle dat z Národního onkologického registru 916 nemocných. Mortalita ve stejném roce překročila 700 případů. Hepatocelulární karcinom představuje zhoubný novotvar primárně vycházející z jaterní tkáně. Absolutní většina těchto nádorů vzniká na podkladě chronického jaterního onemocnění. Pacienti s chronickým nosičstvím HBsAg mají 100x vyšší riziko rozvoje hepatocelulárního karcinomu než běžná populace.