Nádory žlučových cest

Mezi benigní nádory žlučových cest patří papilom, adenomyom, fibrom a nádor z granulárních buněk. Cholangiocelulární karcinom řadíme mezi maligní nádory žlučových cest.

Stáhněte si prezentaci (formát PPT, velikost 1,8 MB)

Související články

NAFLD, NASH jsou významným rizikovým faktorem HCC. Primární prevence je prevencí vzniku obezity, sekundární prevence znamená screening HCC u NASH cirhóz i u kryptogenních cirhóz. Screeningem HCC se rozumí pravidelné USG vyšetření jater nejméně jednou ročně. NAFLD je současně jaterní složka, konsekvence i příčina metabolického syndromu (MS) jehož společným metabolickou charakteristikou je inzulinorezistence. Zvýšený energetický příjem ve spojení se sníženou pohybovou aktivitou jsou hlavní příčiny epidemie obezity, které u geneticky predisponovaných jedinců spouští rozvoj MS a NAFLD.

Prof. MUDr. Zdeněk Kala, CSc. z Chirurgické kliniky Fakultní nemocnice Brno Vám představí laparoskopickou operaci břicha.

Přednáška zazněla na XIII. Motolských onkologických dnech dne 10. března 2011 v sekci Nádory slinivky břišní a žlučových cest.