Virové hepatitidy

Ke každému pacientovi i v našich podmínkách je třeba přistupovat jako k potencionálně pozitivnímu na parenterálně přenosnou chorobu. Prezentace o virových hepatitidách přináší přehled původců, průběhu onemocnění, diagnostiky, léčby a prevence hepatitid A,B,C,D, E a G.  

Stáhněte si prezentaci (formát PPT, velikost 0,1 MB)

Související články

Jakmile se příznaky plicního nádoru objeví, jedná se nádor v pokročilém stadiu. Nejvýznamnějším rizikovým faktorem vzniku rakoviny plic je kouření, proto by každý lékař měl o tomto riziku své pacienty informovat.

Hlavní rizikové faktory ovlivnitelné primární prevencí jsou kouření, malnutrice a abúzus alkoholu a jsou společné pro onkologická a kardiovaskulární onemocnění. Shodně přispívají až 70 % k úmrtnosti na tyto příčiny.

Jaterní cirhóza vzniká vždy v důsledku dlouhodobého chronického jaterního onemocnění. Jedná se o dynamický proces trvající většinou desetiletí, jehož podkladem je ukládání vaziva (fibrotizace). Nejčastějšími příčinami cirhózy býval abusus alkoholu a chronická virová hepatitida C, postupně se asi nejčastější příčinou stanou jaterní choroby spjaté s metabolickým syndromem (NAFLD/NASH).