Rozhovor s pacientkou po rekonstrukci prsu následující po jeho ablaci, paní Třesohlavou

Ostatním pacientkám bych chtěla vzkázat, aby neházely flintu do žita a aby bojovaly, protože není nic ztraceno.

1. Jaká byla Vaše reakce po oznámení prvotní diagnózy, čeho jste se nejvíce obávala? Co Vám nejvíce pomáhalo a jaká byla podpora okolí?

Moje reakce na oznámení diagnózy byla taková, že jsem tomu nechtěla věřit a myslela jsem si, že to nemůže být pravda. Nejvíce jsem se obávala asi o život, že budu mít metastázy a že se už nedá nic dělat. Nejvíc mi pomáhala podpora mé rodiny a hlavně manžela.

2. Měla jste od svého lékaře dostatek informací, nebo jste je hledala sama?

Od všech lékařů jsem měla spoustu informací – jak od onkologa, tak od MUDr. Kmenta. Samozřejmě, že jsem hledala informace i na internetu.

3. Jak jste byla spokojená s průběhem léčby, měli na Vás lékaři dostatek času (co se Vám líbilo, nelíbilo, co byste doporučovala zlepšit)?

S průběhem léčby jsem byla spokojená, nemůžu si na nic stěžovat. Lékaři mně vše vysvětlili a myslím, že dostatečně. Líbil se mi přístup veškerého personálu – sester i MUDr. Kmenta. Možná bych si přála při hospitalizaci samostatný pokoj.

4. Jak probíhala rekonvalescence po odstranění a po rekonstrukci prsu?

Po odstranění prsu jsem byla asi měsíc v neschopnosti, rehabilitační sestra mi vysvětlila cviky, které mám provádět, takže jsem v průběhu dne cvičila s rukou na straně odstraněného prsa. Myslím si, že jsem rekonvalescenci po odstranění i rekonstrukci zvládla vcelku dobře. Významná pro mne byla již zmíněná velká podpora rodiny a známých.

5. Jak se cítíte nyní a co byste vzkázala ostatním pacientkám?

Nyní se cítím skvěle, chodím každý rok na kontrolu na onkologii a k MUDr. Kmentovi. Ostatním pacientkám bych chtěla vzkázat, aby neházely flintu do žita a aby bojovaly, protože není nic ztraceno.

Děkujeme za rozhovor a přejeme hodně zdraví!

Redakce BCN


Zdroj: Rozhovor s pacientkou po rekonstrukci prsu následující po jeho ablaci, paní Třesohlavou. Breast Cancer News : časopis pro odborníky ve zdravotnictví. Říjen 2014, 4, 3, s. 26. Obsah čísla


Stáhněte si článek ve formátu PDF

Zpět na obsah časopisu
Breast Cancer News
ročník 4, číslo 3, říjen 2014

Související články

Občanské sdružení Nejsi na to sama se snaží pomáhat pacientkám v léčbě rakoviny prsu. Informacemi, zprostředkováním rady, sdílením zkušeností. Dnes není problém získat „informaci“ prakticky o čemkoliv. V současnosti je podstatné umět informaci vyhodnotit, zařadit do kontextu, vědět, jak a k čemu ji využít. Díky sociálním sítím a živému profilu na nich jsme v každodenním kontaktu s pacientkami, jejich strastmi, obavami i nadějemi.

Moderní přístupy v léčbě rakoviny prsu

25. září uspořádalo občanské sdružení Kapka 97 seminář o léčbě zhoubných nádorů prsu. Pacientky se dozvěděly, že karcinom prsu není jen jedna nemoc a proč je důležitá přesná klasifikace a histologické vyšetření nádoru, jaké jsou chirurgické metody léčby a proč je multidisciplinární přístup k léčbě zhoubných nádorů prsu nezbytnou podmínkou úspěšné léčby. 

Operace prsu

Chirurgická nebo-li operační léčba je nedílnou součástí komplexní péče o onkologicky nemocné.