Obvyklý průběh chřipky

Přehrajte si článek jako podcast

Průběh onemocnění závisí na věku nemocného, jeho celkové odolnosti a případné další přidružené chorobě. Záleží i na samotném viru. Nejtěžší průběh má chřipka způsobená virem typu A, infekce typem B mívá naproti tomu obvykle mírnější průběh. Virus C u dospělých lidí nemoc prakticky nezpůsobuje. U dětí se projevuje jen lehkou rýmou a škrábáním v krku.

Začátek chřipky, 1. den

  • vysoká horečkou (38 až 40 °C), doprovázená zimnicí a třesavkou
  • přidávají se silné bolesti hlavy, často spojené i se světloplachostí a ztuhlostí šíje.
  • časté jsou bolesti kloubů, svalů, očí, zad a nohou.
  • výrazná únava ztěžující vykonávat běžné denní činnosti

Dalším možným příznakem je nevolnost, někdy zvracení, průjem nebo zácpa či nechutenství.

Následující 1 až 2 dny

Nastupují klasické příznaky z postižení dýchacích cest: rýma, bolest a pálení v hrdle, suchý dráždivý kašel. Kašel se postupem času zvlhčuje a mění v produktivní hlenovitý kašel.

Další průběh chřipky

  • během 3 nebo 4 dnů obvykle vymizí teploty, únava, bolest hlavy a svalů
  • týden až 10 dní trvají rýma a kašel
  • i měsíc po onemocnění se může v různé míře projevovat zvýšená únavnost a slabost

Na co dát pozor?

Je třeba dávat pozor i na nemoci, které se mohou jako chřipka tvářit, ale ve skutečnosti představují zcela jiný problém. Pokud se při zdánlivé chřipce nedostavuje během několika dnů pokles teplot a úleva dejte pozor na následující: Rýma a bolest hlavy spojená s horečkou mohou být příznakem bakteriálního zánětu vedlejších dutin nosních. Kašel je přítomný jak u onemocnění horních cest dýchacích, tak u nemocí průdušek a plic. Bolest hlavy spojená s bolestí očí a světloplachostí může být příznakem zánětu mozkových blan neboli meningitidy. V takových případech je na místě neprodleně vyhledat lékaře.

Klíčová slova: chřipka / influenza