8. květen poprvé celosvětově upozorní na tichého zabijáka žen

Každoročně téměř čtvrt milionu žen na světě vyslechne ortel diagnózy rakoviny vaječníků.

Jde o osmý nejčastější typ rakoviny a sedmou nejčastější příčinu úmrtí na rakovinu u žen. V Evropě je výskyt tohoto nádoru nejvyšší - představuje pátý nejčastější typ rakoviny u žen. Každý rok pak na tuto diagnózu zemře přibližně 140 tisíc žen. Ze všech gynekologických nádorů tak má tento typ nejvyšší úmrtnost. Nemoc, které se díky nejednoznačným příznakům a obtížnému počátečnímu odhalení říká také tichý zabiják, 8. května celosvětově vůbec poprvé připomene World Ovarian Cancer Day (WOCD).
 
Příčiny vzniku rakoviny vaječníků nejsou známé, jisté rizikové faktory však specifikovány jsou. Patří mezi ně rodinná anamnéza, kdy v blízké rodině ženy prodělaly nádor vaječníků, prsu nebo dělohy, vyšší věk - u žen nad 50 let riziko onemocnění stoupá či dědičnost nebo předchozí gynekologické problémy jako cysty a endometrióza. Možnost onemocnění se zvyšuje také u žen, které nikdy nerodily, nebraly antikoncepci, menstruovat začaly brzy nebo naopak menopauza u nich nastoupila později. Mezi rizikové faktory ale patří také obezita, kouření a sedavý způsob života. Včasné odhalení nemoci, které zvyšuje úspěšnost léčby, je však složité. Často jsou její příznaky v počátečních stádiích spojovány s jinými méně závažnými chorobami a to včasnou diagnózu stěžuje. Ke zvýšení informovanosti o této nemoci se nově připojí také občanské sdružení Onkomaják, které nabízí pomoc onkologickým pacientům.
 
Dlouhodobě se věnujeme zejména zabijáku mužů – onemocnění tlustého střeva a konečníku, letos jsme se rozhodli naši pomoc rozšířit také na ženy a zaměřit naši osvětu na zrádného tichého zabijáka – nádor vaječníků. Přispět k větší informovanosti je zde namístě, protože odhalit tuto nemoc není jednoduché. My ženy třeba často ani nevíme, co bychom měly absolvovat při standardní preventivní gynekologické prohlídce, nevnímáme ani varovné příznaky jako nadýmání, bolesti břicha či únavu a připisujeme je nejčastěji starostem o rodinu a práci. Přitom tak jako u všech nemocí i tady platí, čím dříve je diagnóza jasná, tím lepší jsou vyhlídky na přežití", říká Pavla Freij, ředitelka občanského sdružení Onkomaják.
 
Celkové pětileté přežití je u žen s rakovinou vaječníků 45 % (pro srovnání: u pacientek s rakovinou prsu 89 %). Důvodem špatné prognózy u této nemoci je absence efektivního screeningu a to, že příznaky nemoci nebývají jednoznačné. Vysoké procento případů je tak diagnostikováno až v pokročilejších stádiích, kdy je léčba obtížnější. Možnosti léčby jsou navíc omezené jen na operační postup a chemoterapii, ozařování se u této nemoci obvykle nepoužívá.
 
První Světový den boje proti rakovině vaječníků letos připadá na 8. května 2013. Organizace z celého světa, které se věnují problematice tohoto onemocnění budou v tento den připomínat důležitost vzdělávání žen o tomto tichém zabijákovi a jeho symptomech. Ženám, které s touto nemocí žijí i jejich rodinám a přátelům pak WOCD připomene smysl pro solidaritu v boji proti této nemoci.
 
Více informací Vám ráda poskytne:
Pavla Freij 
pavla.freij@centrum.cz
 
Tel.: 728 774 727 

Související články

Význam testování lidského papillomaviru ve screeningu rakoviny děložního hrdla - video

Pro včasné zachycení rakoviny děložního hrdla nestačí samotné cytologické vyšetření, na které se v současnosti screening rakoviny děložního hrdla v České republice omezuje. 

Rady pro nově diagnostikované zhoubným nádorem vaječníků - rozhovor

Co by měla udělat žena, u které je podezření na rakovinu vaječníků? Kam jít a kde se léčit? Kde se nechat operovat?

10. listopadu 2009 byl hostem rozhlasového pořadu Rodinný lékař prof. MUDr. David Cibula, CSc. z Gynekologicko-porodnické klinika a 1.LF UK Praha. Hlavním tématem byly zhoubné nádory ženských reprodukčních orgánů.