Pohybová aktivita

Pohyb v dnešní moderní době hraje důležitou roli v životě každého člověka. Pomáhá udržet lidský organismus v dobrém zdravotním stavu a tělesné i duševní kondici. Lidské tělo je velice důmyslně k pohybu uzpůsobeno a jestliže jej nepoužíváme, ztrácí svalovou hmotu, která je pak snadno nahrazována tukem. Tělesná hmotnost se zvyšuje a s tím přicházejí bolesti kloubů a kostí a další zdravotní problémy, o kterých jsme již psali (vysoký krevní tlak, zvýšený cholesterol a cukrovka).

Jak jste se již možná dozvěděli, snižování tělesné hmotnosti se bez pohybové aktivity neobejde. Pokud spálíte více energie při zvýšené tělesné aktivitě, odbourávání tuku bude samozřejmě rychlejší.

Fyzická aktivita však neznamená jenom spojení tělesné výchovy s běháním a nepříjemným pocením. Je v tom prostě zahrnutá veškerá pohybová aktivita za den, která by měla být postupně zvyšována. Je důležité, abyste si vybrali druh pohybové aktivity, která Vás bude především bavit a bude Vám po všech stránkách vyhovovat. Nejste-li na pohyb vůbec zvyklí, začínejte pomalu, ale pravidelně. A vězte, že jak se budete zlepšovat, bude Vás pohybová aktivita i mnohem více uspokojovat. Váš program snižování tělesné hmotnosti bude opravdu úspěšný a dovede Vás ke zmenšení obvodu pasu a poklesu tělesné hmotnosti také prostřednictvím zvýšené fyzické aktivity.

Jak velká aktivita skutečně vede ke snížení hmotnosti?

Určitě menší než si myslíte. Každá činnost, při které bude převažovat energetický výdej nad energetickým příjmem, bude mít pozitivní efekt. Už od samého rána se pokuste zařadit nějakou pohybovou aktivitu. Ranní protažení pro zdraví by mělo být pro každého z nás pravidlem, vždyť stačí i pět minut! Pokud nutně nemusíte, nejezděte do práce autem, z autobusu vystupte o 1 – 2 zastávky dříve a zbytek cesty dojděte pěšky, místo výtahu použijte schody, jděte na 10 minutovou procházku atd. Všechny tyto zdánlivé maličkosti se sčítají. I kdybyste zkusili jen něco, je to rozhodně lepší, než nedělat vůbec nic.

Pokud necvičíte pravidelně, zkuste si naplánovat program. Snadněji se k pohybu přesvědčíte, když si do programu zaznamenáte i následnou odměnu, což může být jakákoliv drobnost, která Vás potěší. Program by měl být takový, aby Vás bavil, například může obsahovat chození na procházky, o víkendech na výlety, plavání, aerobic nebo aquagymnastiku, bruslení s dětmi apod. Začínejte pozvolna a postupně zvyšujte tempo. Zkuste si hledat důvody k pohybu vždy a všude. Náročnější fyzická aktivita by se měla provozovat nejlépe ob den, tzn. třikrát týdně.

Procházky jsou výborným druhem pohybové aktivity

Procházky jsou jednou z nejlepších forem cvičení. Nevyžadují žádné speciální vybavení nebo dovednost. Tuto činnost můžete vykonávat sami nebo s přáteli kdykoliv a kdekoliv, její výhody jsou tedy zřetelné. Je i velmi snadné začít. Zvolte si pár pohodlných bot, příjemné oblečení a jděte na procházku. Nedělejte si zbytečné starosti s technikou nebo rychlostí chůze. Procházejte se v tempu, které je Vám příjemné, tak dlouho, jak jen můžete a pokud možno každý den. Po několika dnech pomalu začněte zvyšovat tempo.

Druhy pohybové aktivity

Pokud každodenní běžný pohyb nestačí, najděte si nějakou fyzickou činnost, kterou budete provozovat nejméně třikrát týdně. Záleží samozřejmě na věku, zdravotním stavu a Vaší trénovanosti. Pokud s pohybem teprve začínáte, domluvte se napřed s trenérem či cvičitelem. V dobrém fit centru nebo tělocvičně by Vám měli poradit, jaký pohyb by pro Vás byl vhodný. Je rozumnější provozovat více druhů pohybové aktivity, abyste se nezačali nudit. Pohybovou aktivitu můžeme rozdělit na tzv. AEROBNÍ cvičení a POSILOVÁNÍ.

Aerobní pohybová aktivita

Aerobní pohybová aktivita je taková, která posiluje činnost srdce a je nejúčinnější pro spalování tuků.

Posilování

Pokud nejste spokojeni s tvarem nebo velikostí svých boků, hýždí, břicha a celkovým vzhledem postavy, nebuďte zdrceni. Nejste totiž sami. Záleží jen na vašem rozhodnutí, zda začnete trochu posilovat, aby se Vaše postava zpevnila. Při aerobním cvičení dochází ke spalování tuků a při dostatečné pravidelnosti a intenzitě člověk opravdu hubne. Posilování slouží spíše ke zpevnění postavy, to znamená přeměnu tukové tkáně na svalovinu, která zabírá méně místa. Ideální tudíž je kombinovat posilování s aerobním cvičením. Pokud chcete i při posilování trochu hubnout, volte cvičení s nižší intenzitou a vyšším počtem opakování. Nezáleží na tom, jestli budete cvičit v posilovně nebo doma. V posilovně je k dispozici řada strojů a hlavně zkušený trenér, který Vám poradí, co je pro Vás vhodné a jak vůbec začít. Doma jste sami a máte tak větší soukromí. Zase Vás ale k cvičení nikdo nenutí a pokud nejste zkušení, můžete cviky provádět chybně.

Motivace k pohybové aktivitě

Poté, co se rozhodnete, kde začnete s tréninkem, musíte zapracovat na své vůli. V cestě ke zlepšení svého zdraví a tělesné zdatnosti je to často ten nejdůležitější krok.

Říká se: „Neodkládejte na zítřek, co můžete udělat dnes“ a v tomto případě to platí dvojnásob. Ale uvidíte, že jak si na pravidelné cvičení zvyknete, bude Vám naopak vadit, když si delší dobu nezacvičíte.

Odklady jsou největší zábranou k cestě za zlepšením kondice. Práce, rodina, přátelé, jídlo, spánek a stres, to vše patří k naší denní rutině. Následkem toho mnozí z nás raději obětují své zdraví, aby stihli ostatní povinnosti. Důležité však je: Bez dobrého zdraví, se nebudete moci věnovat žádné z těchto běžných denních povinností. Cvičení by se mělo stát ve Vašem životě prioritou, protože zásadně ovlivňuje kvalitu Vašeho života. A pokud se nějaké pohybové aktivitě věnujete společně s rodinou, určitě to Váš rodinný kolektiv stmelí více než sledování televize. Berte samozřejmě v úvahu svá případná zdravotní omezení.

Chcete-li získat motivaci ke cvičení, soustřeďte se na tyto jeho výhody :

 • Zhubnete
 • Zpevníte si svaly
 • Zlepšíte si postavu
 • Budete se cítit a vypadat lépe
 • Vaše kosti a svaly zesílí
 • Sníží se Vám krevní tlak, riziko rozvoje cukrovky, artritidy a srdečně cévních chorob
 • Nebudete se tak stresovat, protože si vybijete přebytečnou energii
 • Zlepší se Vám spánek
 • Zlepší se Vám imunitní systém a budete odolnější proti nemocím

A kdy je tedy nejvýhodnější doba pro začátek? Nejlépe právě teď! Nečekejte do zítra nebo do příštího týdne. Začněte právě dnes. Pokud sedíte u počítače a čtete tyto řádky, vstaňte a projděte se po pokoji. Když uděláte tento první krok, jste na dobré cestě. Investice do Vašeho zdraví se Vám v budoucnu určitě vyplatí. Je nám dáno jen jedno tělo a žijeme s ním po celý život. Jsme sami zodpovědní za to, jak se o něj staráme.

Několik dobrých rad ke zvýšení pohybové aktivity

 • Používejte schody místo výtahu.
 • Neparkujte příliš blízko Vašeho cíle cesty.
 • Z hromadných dopravních prostředků vystupujte několik zastávek před cílem Vaší cesty a zbytek dojděte pěšky. Choďte rychle.
 • Vstaňte od stolu a projděte se po kanceláři.
 • Zkuste zrychlit tempo, když pracujete na zahradě či před domem.
 • Pokud bydlíte v domě, sekejte si trávník a shrabujte listí sami.