Co byste poradila ženě, která onemocní rakovinou prsu a je z Chomutova?

Praktická informace o tom, co se děje, když je pacientka diagnostikována s rakovinou prsu v Chomutově. 

Video

Textový přepis

Tip: Kliknutím na místo v textu, přetočíte přehrávané video.

Paní primářko, co byste poradila ženě, která onemocní rakovinou prsu a je z Chomutova? Kam by se měla obrátit? - Jako první je nejdůležitější přijít do takzvané mamární komise, která byla zřízena v loňském roce, která se skládá z odborníků takzvaně multioborových. To znamená, že tam je přítomný chirurg, radioterapeut, klinický onkolog a radiolog. Popřípadě je ještě samozřejmě přítomen i patolog. Od něho spíše máme ten nález, ale máme ho na telefonu na konzultaci. - Jak žena, pacientka takovou komisi najde? Kdo jí tam pošle, aby tam trefila? - Právě tím, že to je multioborový tým, tak už v podstatě je tak sehraný, že přímo z rentgenu, kde je pacientka diagnostikovaná, pacientku odešlou do mamologické poradny na chirurgii. A odtud, kde má takovou jakoby předpřípravu, kde se jí něco navrhne, daný léčebný postup, pacientka si všechno promyslí. A potom přijde do té mamární komise, která je každý týden. V jednu hodinu odpoledne každý pátek, kde se všichni scházíme. - Jak je v chomutovské nemocnici postaráno o pacientky, které už jsou v léčbě právě z hlediska léčebných možností? - Léčebné možnosti v Chomutově teď už máme prakticky všechny. To znamená, že kromě operace, která se netýká onkologie jako takové, ale chirurgie, tak může pacientka podstoupit chemoterapii, ozařování i biologickou léčbu a samozřejmě i hormonální. Plus následnou dispenzarizaci, což znamená sledování po léčbě.

Podcast

Přehrajte si zvukovou stopu videa:

Související články

Srozumitelná přehledová přednáška nejen o přínosu patologie pro léčbu zazněla na semináři pacientského sdružení Kapka97 a je určena pacientkám s karcinomem prsu. Vysvětluje, jak prsní žláza vypadá a jak karcinom vzniká, že karcinom prsu není jen jedna nemoc, co všechno je třeba o nádoru zjistit, aby byl dobře léčen a jaký přínos má histologické vyšetření. 

Zeptali jsme se Prof. MUDr. Aleše Ryšky, Ph.D. co by měla pacientka se zhoubným nádorem prsu o své nemoci vědět a proč se onkolog neobejde bez informací od radiodiagnostika a patologa a naopak.

Mamografická prohlídka je důležité preventivní vyšetření, které by měla každá žena po čtyřicítce pravidelně každý rok podstoupit. Zejména v menopauze je toto vyšetření důležité. Riziko rakoviny prsu se s rostoucím věkem ženy zvyšuje. To je důvod, proč je nutné, aby ženy v menopauze docházely pravidelně na mamografii a minimalizovaly tak vznik rakoviny.