Proč Vás zajímá moderní léčba karcinomu prsu?

Rozhovor s bývalou pacientkou s karcinomem prsu.

Video

Textový přepis

Tip: Kliknutím na místo v textu, přetočíte přehrávané video.

Vy jste na seminář do Chomutova přijela až z Karlových Varů. A mě by zajímalo, proč jste přijela na setkání pacientů s odbornými lékaři a proč Vás zajímá moderní léčba rakoviny prsu? - Zajímá mě pořád. Jsem už 7 let po operaci já sama, teď je pacientkou moje maminka, takže mě léčba rakoviny prsu zajímá pořád. A o tu tématiku se zajímám pořád, protože v tom také pořád žiju. - Když zavzpomínáte na své onemocnění, se kterým jste se léčila a vyléčila jste se, co bylo pro Vás nejtěžší, úplně nejhorší okamžik, který v průběhu léčby nastal? - Úplně nejhorší, to se tak nedá říct. Samozřejmě ta operace není vůbec příjemná. Nejhorší je, když nevíte co a jak dál. Máte děti, nevíte co bude. Pro mě to byl nejtěžší okamžik. Já jsem měla strach, že prostě umřu a že to nedopadne dobře. Ale při té léčbě jsem strach neměla. Spíše jsem cítila, protože jsem měla léčbu dvouletou, jak my jako dochází síly a že to není dobrý. A že prostě nevím, jestli to mé tělo zvládne. To jsem nevěděla. Jeden čas při tom ozařování už to nebylo moc příjemné, to jsem ten strach měla. Takže to pro mě bylo nejtěžší. Ale jinak všechno ostatní... Když máte ten cíl dopředu, co dál, tak se to vždycky dá všechno vydržet. - Vy jste hovořila také o tom, že právě teď se Vaše maminka léčí s tímto onemocněním. Jste Vy osobně v takové pozici, že ráda poskytujete oporu ostatním lidem, i když to jsou tak blízcí lidé, jako je Vaše maminka, aby zkrátka zvládala tu léčbu snadněji? - No právě to jsem si řekla, že během té léčby chci dělat, poskytnout těm dalším kteří onemocní, ty informace. A hlavně to s nimi zvládnout, nějak jim být nápomocna při tom, protože každý to prostě prožívá jinak. Někdo se psychicky hroutí, někdo přestane komunikovat. Každý to v té rodině má jinak. Řekla bych, že nejtěžší je to pro to okolí v rodině. Člověk sám, jelikož to není rýma, tak to prostě musí zvládnout.

Podcast

Přehrajte si zvukovou stopu videa:

Související články

Srozumitelná přehledová přednáška nejen o přínosu patologie pro léčbu zazněla na semináři pacientského sdružení Kapka97 a je určena pacientkám s karcinomem prsu. Vysvětluje, jak prsní žláza vypadá a jak karcinom vzniká, že karcinom prsu není jen jedna nemoc, co všechno je třeba o nádoru zjistit, aby byl dobře léčen a jaký přínos má histologické vyšetření. 

Zeptali jsme se Prof. MUDr. Aleše Ryšky, Ph.D. co by měla pacientka se zhoubným nádorem prsu o své nemoci vědět a proč se onkolog neobejde bez informací od radiodiagnostika a patologa a naopak.

Mamografická prohlídka je důležité preventivní vyšetření, které by měla každá žena po čtyřicítce pravidelně každý rok podstoupit. Zejména v menopauze je toto vyšetření důležité. Riziko rakoviny prsu se s rostoucím věkem ženy zvyšuje. To je důvod, proč je nutné, aby ženy v menopauze docházely pravidelně na mamografii a minimalizovaly tak vznik rakoviny.