Rady pro nově diagnostikované zhoubným nádorem tlustého střeva - rozhovor

Co by měl dělat člověk, u kterého lékaři zjistili rakovinu tlustého střeva a co všechno pacienta čeká. 

Odpovídá Prof. MUDr. Jiří Vorlíček, CSc. ,dr.h.c. na Brněnských onkologických dnech v dubnu 2014.

Video

Textový přepis

Tip: Kliknutím na místo v textu, přetočíte přehrávané video.

Tak člověku, kterému byla diagnostikována rakovina tlustého střeva, se honí v hlavě spousta otázek. Já bych nejdříve řekl, co by udělat neměl. Neměl by si sednout k internetu, zadat tam slovo "rakovina tlustého střeva", protože mu přijde tisíce odkazů a z toho 95% bude falešných, bude na alternativní medicínu a vlastně zdrží to, aby pacient jednal racionálně. V současné době má možnost získat informace na OnkoMajáku, což je portál, kde se hovoří o tom, co by měl dělat opravdu, koho by měl navštívit, co ho čeká, jaké jsou léčebné možnosti. Jsou to prostě ověřené, správné informace a my velice oceňujeme, že pro tyto pacienty OnkoMaják máme. Tak kolorektální karcinom se samozřejmě léčí podle toho, v jakém stádiu se objeví. Znovu musím zdůraznit, že čím dříve se objeví v nižším stádiu kolorektální karcinom, tím je větší naděje i na úplné vyléčení. Zde hraje obrovskou roli screening, screeningová vyšetření, to znamená kolonoskopie - od určitého věku placená pojišťovnami - může odhalit malý nádor, který se pouze odoperuje, často není nic dalšího zapotřebí. Je to relativně laciná, účinná léčba. Většina pacientů se uzdraví. Jinak je to ovšem, když se objeví pokročilý nádor, tam většinou pacienta nedokážeme úplně uzdravit, ale dnešními prostředky léčebnými dokážeme velmi významně prodloužit jeho život, zvláště moderní biologickou léčbou, ale také samozřejmě i chemoterapií. Biologická léčba u kolorektálního karcinomu je vhodná u toho pacienta, kterého určí lékař. Lékaři přesně vědí, u koho je zapotřebí. Není to rozhodně u počátečních stadií nádoru, je to u těch pokročilejších nádorů ve třetím nebo dokonce vyšším stádiu. Tato léčba se podává ve 13 specializovaných komplexních onkologických centrech, kam pacient může dojít buď sám, anebo ho tam může odeslat jeho ošetřujícího onkolog, který samozřejmě s těmito centry spolupracuje. Takto to v České republice funguje, domníváme se, že to je správné, není možné, aby na všech ambulancích onkologických byla tato nejdražší a složitá léčba podávána, ale dostupnost této léčby v České republice je velmi dobrá a věříme, že v budoucnosti se bude ještě zlepšovat.

Podcast

Přehrajte si zvukovou stopu videa:

Související články

Léčba rakoviny tlustého střeva očima chirurga - video

Prof. MUDr. Miroslav Ryska, CSc. seznamuje širokou laickou veřejnost s možnostmi, které má dnešní medicína v léčbě rakoviny tlustého střeva a konečníku. 

Objevte rakovinu tlustého střeva včas - videa

Nedávejte svému nádoru tlustého střeva šanci, nezaslouží si to!

Vemte svou myš na procházku tlustým střevem

Již třetím rokem putuje po České republice obří nafukovací maketa tlustého střeva měřící 9x4 metry. Ukazuje lidem, jak vypadají naše střeva zevnitř a co všechno se v nich může dít. Maketou se nyní můžete projít i vy na vašem počítači. Podívejte se, jaké choroby tlusté střevo a konečník postihují, jak se jim vyhnout, jak je odhalit a jak léčit.