Co je patologie

Pan profesor Ryška vysvětluje, co to patologie je a v čem spočívá její krása. 

Video

Textový přepis

Tip: Kliknutím na místo v textu, přetočíte přehrávané video.

Patologie je, navzdory laickým představám, že patolog je vlastně ten, kdo pitvá, tráví většinu pracovní doby v pitevně, tak patologie je téměř čistě laboratorním oborem. To znamená, že většinu času trávíme buďto v laboratoři, nebo u mikroskopu. A krása patologie spočívá v tom, že dokážeme vlastně z lidské tkáně odhalit diagnózu toho pacienta. Abych si nelhal do kapsy, tak nedokážeme to samozřejmě vždycky. Záleží na tom, jestli máme dostatečně reprezentativní vzorek té tkáně a také jestli daná choroba má dostatečně specifické morfologické příznaky. Takže někdy jsme schopni skutečně dojít až úplně k té finální diagnóze a někdy se dostaneme někam, kde bez dalších klinických údajů už se neposuneme. Typický příklad můžou být třeba jaterní onemocnění, kdy vlastně dokážeme říct, že se jedná o poškození jater, které má ten a ten vzhled a diferenciálně diagnosticky tam přichází v úvahu třeba 4-5 různých možností a bez znalostí těch klinických dat už to nedokážeme přesně zařadit. Ale třeba u těch nádorů velmi často jsme schopni skutečně jít až na molekulární úroveň a říct: tento nádor je adenokarcinomem plic, který má přestavbu genu ALK a tím pádem pro něj bude nejvhodnější ta a ta léčba. Tak v tom je ta patologie úžasná, že my vlastně z nepatrných kousků tkáně dokážeme pomáhat pacientům ve smyslu toho, že dostanou tu nejlepší možnou léčbu a jsou ochráněni před léčbou třeba, která by pro ně měla nežádoucí účinky a nepomohla by jim.

Podcast

Přehrajte si zvukovou stopu videa:

Související články

Z pohledu evropské patologie se v České republice rozhodně nemáme za co stydět. Pan profesor Ryška srovnáná různé aspekty naší a světové patologie. 

Vaření a aplikovaná chemie, co mají v kuchyni pana profesora Zimy, bývalého děkana 1. Lékařské fakulty a budoucího rektora Univerzity Karlovy, společného? 

Divy světa biochemika pana profesora MUDr. Tomáše Zimy, DrSc., MBA  se netočí jen kolem lidského těla a myšlení a jeho chemických reakcí.