Jubilejní světový šampionát transplantovaných

Zástupci občanského sdružení Český Tým Transplantovaných, o.s. se chystají na 30. světové hry transplantovaných. 

V druhé polovině srpna 2015 se uskuteční XX světový šampionát transplantovaných sportovců, tentokrát poprvé na jihoamerickém kontinentu v argentinském Mar del Plata. Toto známé rekreační středisko na pobřeží Atlantického oceánu, věhlasné svými dlouhými písečnými plážemi a příjemným klimatem (bohužel v zimním období na severní polokouli!!), se nachází cca. 400 km jihozápadně od hlavního města Buenos Aires. Argentina se svými 2,8 miliony km2 je druhý největší stát Jižní Ameriky a osmý světa, počet obyvatel přesahuje 40 milionů.

Členové Českého Týmu Transplantovaných (CTT) začali po zimním útlumu trénovat a řešit každoroční problém se sháněním finančních prostředků. Cestovní náklady na loňské evropské hry v polském Krakově byly prakticky minimální ve srovnání s letenkami z Prahy, Vídně či jiného místa v blízkém zahraničí do Argentiny. Zájem o účast projevili jak naši osvědčení závodníci s řadou medailí z dřívějších mezinárodních sportovních utkání, tak i nově příchozí, včetně našeho nejmladšího kolegy, 11-letého Tomíka Smažáka, který vloni překvapil svými čtyřmi medailovými umístěními. Česká výprava by mohla čítat osm až deset aktivních účastníků (případní rodinní příslušníci se nezapočítávají, neb si vše hradí z vlastních zdrojů).

Letošní disciplíny jsou stejné jako vždy: běhy 100m – 5 km, skoky, hody, vrhy, tenis, stolní tenis, golf, badminton, bowling, pétanque, squash, plavání a cyklistika. Novým, pro většinu zahraničních účastníků neznámým sportem je „tejo“, které je v Latinské Americe oblíbenou hrou a je údajně vzdáleným příbuzným pétanque. Platí zásada, že každý sportovec se může přihlásit maximálně na 5 disciplín. Her se smějí zúčastnit transplantovaní s orgánem, fungujícím nejméně rok, kterým jejich ošetřující lékař potvrdí přihlášku.

Naše mateřská organizace WTGF (World Transplant Games Federation) je několik let oficiální součástí Mezinárodního Olympijského výboru; CTT proto navázal úzkou spolupráci s klubem Fair Play českého Olympijského hnutí a jeho ředitelka, paní mgr. Květa Pecková – Jeriová se stala naší kontaktní osobou.

Několik stálých sponzorů nám již projevilo svoji podporu. Mezi nimi výší příspěvku letos vyniká Nadace Charty 77 svým Kontem Bariéry a další společnosti, kterým tímto děkujeme.  Doufáme, že se opět připojí ČEPS a řada dalších menších podporovatelů.

Ing. Tomáš Dřevíkovský
místopředseda CTT a zástupce ČR ve WTGF
www.transplantace.eu/ctt.php

Související články

Občanské sdružení Český Tým Transplantovaných, o.s. (CTT) je nezávislou, neziskovou a humanitární organizací, sjednocující pacienty po transplantaci, kteří se i po složité operaci věnují svému dřívějšímu koníčku, tj. sportu.