Transplantace je vrátila do života i ke sportu

Občanské sdružení Český Tým Transplantovaných, o.s. (CTT) je nezávislou, neziskovou a humanitární organizací, sjednocující pacienty po transplantaci, kteří se i po složité operaci věnují svému dřívějšímu koníčku, tj. sportu.

Transplantace orgánů představuje velmi náročný zákrok a zároveň naději pro nemocné na návrat do normálního života. Pacienty, kteří po složité operaci znovu aktivně sportují, sdružuje Český tým transplantovaných. Jeho členové dokazují, že i s darovaným orgánem lze vést plnohodnotný život a dosahovat skvělých výkonů.

Členové týmu pravidelně reprezentují zemi na evropských a světových hrách. „Soutěžíme v olympijských disciplínách jako zdraví sportovci, ale jsou vyloučeny kontaktní a silové sporty. Proto chybí například zápas, box nebo basketbal. V týmu máme i ženy, ale je jich méně. Muži jsou asi do sportu víc zapálení,“ říká předseda sdružení Roman Dunda.

Pro účast na soutěžích není rozhodující výkonnost, neplní se žádné limity, ale lidé musí mít ke sportu aktivní vztah. Na hry jezdí bývalí špičkoví sportovci stejně jako lidé, kteří bojují s každým pohybem. Účastníci nejsou rozděleni do kategorií podle transplantovaných orgánů ale podle věku, aby nedocházelo k znevýhodnění dříve narozených. „Neexistuje žádná věková hranice, závodí děti i senioři, najdou se mezi nimi i osmdesátiletí. Konkurence na závodech je velká a každý chce uspět, ale nefér jednání a nekalé praktiky se zde neobjevují,“ popisuje atmosféru Dunda.

Čeští sportovci mají silné zastoupení v řadě disciplín, z každé akce vozí medaile, jen o sportovní úspěchy ovšem nejde. Hry zároveň upozorňují na problematiku transplantací a dárcovství orgánů.

„Velmi silný moment nastává už při zahájení, kdy v průvodu jdou i rodiče dětí, jejichž orgány pomohly zachránit život někomu jinému. Anglosaské země hodně usilují o pořádání her, protože po jejich skončení se vždy významně zvýší počet dárců a stoupne zájem o dárcovské karty. Jejich systém je jiný než u nás, lidé musí dát souhlas, že po smrti mohou být jejich orgány využity pro někoho jiného.“

V České republice provedou lékaři každoročně téměř šest set transplantací, stovky dalších pacientů ale na vhodné dárce čekají. Nejčastěji se nahrazují ledviny, srdce a játra, méně pak plíce nebo slinivka.

Úspěšná transplantace zlepšuje kvalitu života, i když pacienti mají určitá omezení. Většinou po zbytek života berou imunosupresiva, což jsou léky, které potlačují činnost imunitního systému, aby se tělo nebránilo novému orgánu. „Musíme být opatrnější, ale můžeme žít plnohodnotný život, věnovat se práci a svým koníčkům,“ vysvětluje Roman Dunda, který je osm let po transplantaci ledviny. Předtím hrál aktivně házenou a badminton. „Nemoc mi vrcholový sport vzala, ale teď se mu opět můžu věnovat, což je pro mě hrozně důležité. Někteří naši členové dřív vůbec nesportovali a je to pro ně úplně nová kapitola života. Sport nám všem pomáhá vyrovnat se s novou situací po transplantaci.“

Členové Českého týmu transplantovaných se nyní připravují na zimní světové hry, které se konají v příštím roce ve Švýcarsku. Ve stejném roce proběhnou evropské hry v chorvatském Záhřebu. V roce 2013 pak čekají sportovce letní světové hry v jihoafrickém Durbanu. Občanské sdružení nedostává od státu žádnou podporu, proto musí spoléhat na pomoc sponzorů a vlastní prostředky.

Související články

Zástupci občanského sdružení Český Tým Transplantovaných, o.s. se chystají na 30. světové hry transplantovaných. 

Onkomaják i v roce 2015 vyjíždí pomáhat onkologicky nemocným

Kam se Střevotour chystá od dubna do června 2015 se svým nafukovacím střevem a jaké známé osobnosti u toho budou tentokrát? 

Moderní přístupy v léčbě rakoviny prsu

25. září uspořádalo občanské sdružení Kapka 97 seminář o léčbě zhoubných nádorů prsu. Pacientky se dozvěděly, že karcinom prsu není jen jedna nemoc a proč je důležitá přesná klasifikace a histologické vyšetření nádoru, jaké jsou chirurgické metody léčby a proč je multidisciplinární přístup k léčbě zhoubných nádorů prsu nezbytnou podmínkou úspěšné léčby.