Představení Lymfom Help

Občanské sdružení Lymfom Help, o.s. od roku 2005 pomáhá, sdružuje a poskytuje rady pacientům s maligním lymfomem, jejich blízkým a přátelům. MojeMedicína na XXIV. Olomouckých hematologických dnech zastihla Markétu Čermákovou, koordinátorku aktivit Lymfom Helpu a zeptala se jí na činnost organizace i na spolupráci s lékaři.

Video

Textový přepis

Tip: Kliknutím na místo v textu, přetočíte přehrávané video.

Markéto, stojíme u stánku občanského sdružení Lymfom Help. Mohla byste toto občanské sdružení a jeho aktivity představit? Lymfom Help je občanské sdružení, které pomáhá pacientům s lymfomem. Poskytuje jim různé služby od informací, přes setkávání s dalšími stejně nemocnými lidmi, až po právě propagační akce, které také máme - některé propagační projekty, osvětové v podstatě. Na Vašem stánku je vidět mnoho materiálů. Čemu se v současné době Lymfom Help nejvíce věnuje nebo jaké konkrétní projekty právě teď realizuje? Teď máme dva takové hlavní velké projekty. Jedním z nich je Život na druhou, kdy rodiče, většinou maminky, ale i někteří tatínci, měli dítě, narodilo se jim miminko po léčbě lymfomu, což je takový malý zázrak. Shromáždili jsme ty jejich příběhy, Sára Saudková vyfotila ty rodiny a my z toho teď právě i tady máme fotografickou výstavu. Plánujeme i kalendář pro příští rok a další aktivity. A tím druhým projektem? - Tím druhým projektem je audio knížka Velcí herci zpívají malým dětem, kdy populární herci nazpívali dětské písničky a nakreslili k tomu i obrázky. Tady máme pohledy z těch obrázků. Originály byly vydraženy, což potom bylo i finančním přínosem pro naše sdružení. A i ta knížka je tu k dispozici. Jakým způsobem se dá do Lymfom Helpu dostat? Jakým způsobem se dá občanské sdružení kontaktovat, ať už když se jedná o pacienty, nebo třeba o nějaké lidi, kteří by rádi podpořili tyto bohulibé činnosti občanského sdružení Lymfom Help? Máme webovou stránku, která je zároveň informační, ale je tam i kontakt, www.lymfomhelp.cz. Tam nemůžou lidé najít náš e-mail, stačí poslat e-mail a my už se s nimi dohodneme. A nebo potom vydáváme pravidelné buletiny dvakrát do roka a i v buletinu je přihláška pro členy nebo příznivce sdružení. Kromě této formy komunikace existují i nějaká setkání pacientů, kteří jsou členy občanského sdružení Lymfom Help? Pořádáme setkání pro členy i nečleny i příznivce. Máme pravidelná setkání v Praze každý měsíc jednou měsíčně. Potom máme regionální setkání jednou ročně. A i víkendové setkání, letos jsme byli na Ostružné, kde to byl celý víkend pro pacienty a jejich rodiny a blízké. Právě teď se nacházíme na lékařském kongresu. Mě by zajímalo, jak aktivity občanského sdružení vnímají lékaři, odborníci, jak se k Vám staví? Je zájem o Vaše materiály, Vaše služby i mezi těmito lidmi? Samozřejmě je a jsme za to rádi, že je, protože máme i ohlas od nich a lékaři a zdravotní sestry propagují naše sdružení a informují pacienty o našem sdružení, našich službách. Takže je pro nás velkým přínosem, když o nás lékaři a i ostatní zdravotnický personál ví, protože může býti můstkem k těm pacientům, kteří nás potřebují. Já Vám držím palce, ať se Vám daří ve Vašem úsilí a děkuji za rozhovor. Děkuji.

Podcast

Přehrajte si zvukovou stopu videa:

Klíčová slova: lymfomy; pacientské organizace

Související články

15. září: Světový den lymfomu

Maligní lymfomy, mezi které patří Hodgkinův lymfom, Ne-Hodgkinovy lymfomy a chronická lymfatická leukémie, jsou šestým nejčastějším nádorem v České republice. Každoročně jimi onemocní téměř 2500 lidí, což znamená, že každé 4 hodiny je diagnostikován nový nemocný.

Dobře informovaní pacienti zvládají nemoc lépe

Počty pacientů s maligními lymfomy se zvyšují, podle statistik jde o třetí nejrychleji narůstající onkologické onemocnění.

Fotografickou soutěž vyhlásily organizace ESMO (European Society for Medical Oncology), EONS (Europeans Oncology Nurses Society), FECS (Federation of European Cancer Societies), ISNCC (International Society of Nurses in Cancer Care), MASCC (Multinational Association of Supportive Care in Cancer), SIOG (International Society of Geriatric Oncology), SIOP (international Society of Pediatric Oncology).