Na zabijáka společně!

Na zabijáka společně!

Onkomaják a ILCO se aktivně zúčastní Roadshow Ligy proti rakovině (LPR) ve společném boji proti rakovině tlustého střeva!

Tisková zpráva Občanského sdružení OnkoMaják, 5. srpna 2013 

Každoročně více než 8 tisíc Čechů vyslechne diagnózu rakoviny tlustého střeva a konečníku (CRC), 4 tisíce na ni umírají. Až 55 % případů je odhaleno v pokročilém stádiu, kdy se úspěšnost léčby velmi snižuje, přitom včasný záchyt onemocnění znamená pro 90 % nemocných šanci na vyléčení. I přes tato fakta je stále mnoho lidí, kteří varovné příznaky i prevenci ignorují. Zlepšit informovanost i odbourat obavy z vyšetření a léčby je hlavním cílem Onkomajáku, který na podzim spojí síly s Ligou proti rakovině (LPR) a zapojí se do již VI. ročníku její putovní výstavy „Každý svého zdraví strůjcem“. 

Cílem úspěšné putovní výstavy Ligy proti rakovině po českých a moravských městech je oddémonizovat závažné, deprimující téma rakoviny. Smyslem projektu je podle LPR netradiční formou informovat veřejnost o široké problematice onkologických onemocnění s akcentem zejména na otázky prevence, vysvětlení rizik, na efektivní a osvědčená doporučení, jak se vyvarovat rakovině zdravým životním stylem a životosprávou. V letošním roce je hlavním tématem právě onemocnění tlustého střeva a konečníku. Onkomaják se k projektu připojí společně s Českým ILCO a podpoří jej svou kampaní „Vy a my společně proti rakovině tlustého střeva“.

„Již čtvrtým rokem se našimi aktivitami snažíme odbourat obavy z této diagnózy. Jakkoliv je tato nemoc nebezpečná, lidé musí vědět, že jim lze pomoci a dokonce je i vyléčit. Dnešní Komplexní onkologická centra (KOC) poskytují specializovanou péči s cílenou a vysoce efektivní léčbou. Nejdůležitější ale je přijít včas. Podle údajů odborníků z IBA MU, se účast ve  screeningu každým rokem zvyšuje, přesto na screening pravidelně dochází přibližně jen čtvrtina osob ve věku přes 50 let. Proto jsme rádi, že se můžeme připojit k úspěšné aktivitě našich kolegů z Ligy proti rakovině a společně tak motivovat lidi k důkladné péči o jejich zdraví,“ říká Pavla Freij, ředitelka občanského sdružení Onkomaják.

Aktuální data Institutu biostatistiky a analýz Masarykovy univerzity v Brně (IBA MU) ukazují, že v roce 2010 vzrostl počet provedených kolonoskopií po pozitivním výsledku testu na skryté krvácení do stolice (TOKS) o cca 60 %, počty screeningových kolonoskopií narostly dokonce na trojnásobek. „V dalších letech rostou kolonoskopie po pozitivním TOKS o přibližně 7 % ročně. Zároveň je v programu detekováno každoročně více osob s adenomovým polypem (předrakovinovým stadiem), u mnoha osob je tak možno vzniku zhoubného nádoru zcela zabránit,“ uvádí RNDr. Ondřej Májek, vedoucí analýz screeningových programů, IBA MU.

V ČR je možné zapojit se do preventivního screeningového programu od věku nad 50 let. Každoročně by lidé měli podstoupit test na skryté krvácení do stolice, nad 55 let je volba mezi testem nebo kolonoskopií. V případě negativních kolonoskopických výsledků stačí vyšetření opakovat až po 10 letech.

Další informace o LPR a putovní výstavě „Každý svého zdraví strůjcem“: www.lpr.cz

Další informace o CRC: www.onkomajak.cz; www.kolorektum.cz; www.rakovinastreva.cz
Další informace o ILCO: www.ilco.cz

Kontakt

Pavla Freij
e-mail: pavla.freij@centrum.cz
GSM: +420 728 774 727

Přehled měst putování LPR, Onkomajáku a ILCO: 

  • 9. 9. - 10. 9.  Praha 4 (před centrem Arkády)
  • 13. 9. - 14. 9. Prachatice          
  • 17. 9. - 18. 9. Kolín
  • 19. 9. - 20. 9. Žďár nad Sázavou            
  • 23. 9. - 24. 9. Mladá Boleslav
  • 1. 10. - 2.10. Poděbrady
  • 3. 10. - 4. 10. Hodonín

Aktuální data IBA MU:

Související články

Rektoskopie a kolonoskopie

Kolonoskopické vyšetření umožňuje lékaři prohlédnout celý vnitřek tlustého střeva, od konečníku až k dolnímu konci tenkého střeva. MUDr. Štěpán Suchánek seznamuje laickou veřejnost s tím, jak probíhá vyšetření a příprava na něj.

Objevte rakovinu tlustého střeva včas - videa

Nedávejte svému nádoru tlustého střeva šanci, nezaslouží si to!

Každý rok je zhoubný nádor tlustého střeva a konečníku diagnostikován u 7800 osob. Je důležité, aby byl objeven včas. Další díl seriálu o vyšetřovacích metodách je o testu na okultní krvácení do stolice i o kolonoskopickém vyšetření.