Výživa pacientů - video

Výživa pacientů - video

Správná výživa je nezbytná pro zdravého člověka, ale během nemoci je její vliv ještě důležitější.

Je jednoznačně prokázáno, že hladovění nebo nedostatečná výživa zhoršují stav organismu a tím i negativně ovlivňují výsledky léčby a prodlužují dobu hospitalizace. Co to je malnutrice? jak se zjišťuje stav výživy organismu? Má hospitalizace v nemocnici vliv na výživu?  Jaké výhody a nevýhody má enterální a parenterální výživa a jak se pacient navrací z výživy podávané sondou k normálnímu přijímání potravy? Tyto a další otázky vám zodpoví nový díl cyklu o vyšetřovacích a léčebným metodách, tentokrát natočený na Jednotce intenzivní péče Chirurgické kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové.

Dlouhodobým nedostatečným příjmem stravy v poměru k energetické potřebě vzniká celkově špatný stav výživy neboli malnutrice. Takový stav se může vyvíjet buď jako zjevné hubnutí nebo ve skryté podobě jako pozvolná ztráta váhy způsobená opakovanými menšími výpadky stravy. Pro zdravého člověka většinou nemají podobné výpadky v jídle závažnější důsledky na rozdíl od pacienta s vážným onemocněním u něhož už došlo ke ztrátě váhy a narušení výživy.

Změřit BMI lze např. na stránkách České onkologické společnosti, kde se také dozvíte více o výživě u onkologicky nemocných pacientů.

Související články

Léčebná rehabilitace

Další díl cyklu o vyšetřovacích a léčebných metodách, který je určen široké veřejnosti, se věnuje léčebné rehabilitaci.

Psychologická podpora onkologických pacientů - video

Onemocní-li tělo, začne trpět i duše.

Péče o umírajícího pacienta

Cyklus pořadů MojeMedicína dospěl ke konci. Posledním tématem je péče o pacienta v poslední fázi těžké nemoci.