Herpangína

Charakteristika nemoci

Herpangína (enterovirová vezikulární faryngitida) je zánět mandlí a sliznice dutiny ústní vyvolaný enteroviry, přesněji viry Coxsackie typu A (původce také exantémových onemocnění, letních chřipek, kataru horních cest dýchacích, zánětu spojivek atp.).

Onemocnění se vyskytuje především u dětí, nejčastěji mezi 3 až 10 lety věku, obvykle v letních měsících. Projevuje se náhle vzniklou horečkou, bolestí v krku, obtížným polykáním, bolestí hlavy a zvracením.

Klinický průběh

V hrdle lze pozorovat zarudlé sliznice, oteklé mandle. Na mandlích, patrových obloucích, uvule (čípku) a měkkém patře se tvoří cca 1–2mm papulky (pupínky) nebo puchýřky obklopené červeným lemem. Po 2–3 dnech se mění ve vřídky (afty) veliké cca 5 mm. Na krku jsou hmatné zvětšené lymfatické uzliny.

Zdrojem infekce je nemocný jedinec. Přenáší se nejčastěji orofekálně (špinavýma rukama, kontaminovanou vodou, potravou, předměty) případně kapénkovou cestou. Inkubační doba je 1–10 dní. 

Diagnostika

Diagnóza je obvykle stanovena na základě klinických příznaků.

V diferenciální diagnóze připadá v úvahu aftózní stomatitida. Onemocnění je způsobené virem herpes simplex 1,2. Vyskytuje se u menších dětí, nejčastěji batolat. Aftičky se kromě sliznic úst vyskytují na dásních, rtech a kolem rtů.

Terapie

Onemocnění se léčí pouze symptomaticky, tedy léky, které tiší jednotlivé příznaky. Podávají se léky na snížení horečky (střídavě paracetamol a brufen). Sliznici úst a hrdla ošetřujeme lokálně výplachy odvaru z šalvěje, heřmánku, desinfekčními roztoky, je možno použít i pastilky či spreje proti bolesti. V těžších případech používáme roztoky s trimecainem, případně kortikosteroidy. 

Antibiotika se běžně nepodávají. Indikována jsou pouze v případě komplikace v podobě nasedlé bakteriální infekce.

U dětí je nutné sledovat dostatečný příjem tekutin, stravu podáváme kašovitou. Vhodné jsou vitamíny.

Herpangína trvá obvykle 3–6 dní, výjimečně až 10 dní.

  • Týká se částí těla: Hlava, Krk, Ústa